Chcesz pozbyć się zaparć w naturalny sposób? Jedz agrest

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Agrest Źródło: Pexels


Trwa sezon na agrest. Te niepozornie wyglądające owoce powinny włączyć do jadłospisu zwłaszcza osoby, które mają problem z zaparciami. Regularne ich spożywanie pomoże rozwiązać problem. Dowiedz się, jakie jeszcze adekwatności ma agrest.


Agrest to gatunek krzewu spokrewniony z porzeczką, stąd tez jego pełna nazwa brzmi: porzeczka agrest (Ribes uva-crispa L.). Występuje w Europie, Ameryce i Afryce. Owoce, które na nim rosną to jagody. Mają żółte, zielone lub czerwonawe zabarwienie. Mogą być pokryte włoskami, albo mieć gładką i lśniącą skórkę. Kryją w sobie bogactwo składników odżywczych, korzystnie działających na zdrowie. Znajdziemy w nich witaminy: C, E, A, B6, ryboflawinę, niacynę, tiaminę i kwas foliowy oraz minerały: cynk, potas, sód, wapń, żelazo, fosfor i magnez.


Jaką korzyść dla zdrowia przynosi jedzenie agrestu?


Regularne spożywanie owoców agrestu, zarówno świeżych, jak i suszonych, wspomaga trawienie i ma adekwatności przeczyszczające. Dlatego są one traktowane jako naturalny środek zapobiegający zaparciom i wzdęciom. Dzieje się tak za sprawą zawartego w nich błonnika (w 100 g jest go 4,3 g) oraz kwasów: jabłkowego i cytrynowego. Błonnik oraz pektyny wpływają również na obniżenie poziomu „złego” cholesterolu, zapobiegając miażdżycy. Owoce agrestu wykazują działanie żółciopędne i moczopędne i dlatego korzystnie wpływają na przemianę materii. Zalecane są osobom na dietach odchudzających, gdyż mają kilka kalorii. Aż dwie garście tych owoców (ok. 100 g) to tylko 44 kcal. Wpływają korzystnie też na stawy dzięki adekwatnościom przeciwzapalnym. Badania wskazują, iż łagodzą objawy zwyrodnienia stawów, a co więcej mogą zapobiegać chorobom kości, w tym osteoporozie i przyspieszają ich regenerację po urazach i złamaniach.


Uwaga: mimo wszystkich tych zalet, po agrest nie wszyscy mogą sięgać. Jedzenie tych owoców, zwłaszcza w dużych ilościach, odradza się osobom, chorym na wrzody żołądka i dwunastnicy, zapalenie okrężnicy i jelit oraz z niewydolnością nerek.


Jak jeść agrest?


Agrest to owoc typowo letni. Najlepiej spożywać go na surowo, ale można też wykorzystać do produkcji domowych soków, albo ugotować kompot. Zawiera naturalne pektyny o adekwatnościach żelujących, łatwo więc zrobić z owoców dżem. Nadaje się też doskonale do ciast i deserów ze względu na kwaskowy smak, który przełamuje słodycz. Agrest można też dodać do duszonych mięs, np. kurczaka lub wołowiny. Można zrobić z niego nalewkę lub wino.


Zrób sok z agrestu
Idź do oryginalnego materiału