Bydgoszcz: prawie 300 mln na stworzenie Centrum Leczenia Dzieci

everethnews.pl 1 rok temu

We wtorek (21.11.2023) w życie weszła uchwała Rady Ministrów, która zakłada przekazanie 296,6 mln zł z Funduszu Medycznego w latach 2024-2027 na program inwestycyjny związany z tworzeniem Centrum Leczenia Dzieci Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza w Bydgoszczy. Najważniejszym założeniem projektu jest poprawa jakości oraz dostępności usług pediatrycznych.

Nowe Centrum Leczenia Dzieci

W latach 2024-2027 będzie realizowany program, który zakłada powstanie potrzebnego Centrum Leczenia Dzieci. Inwestycje obejmują budowę nowych budynków szpitalnych, przebudowę istniejących budynków oraz budowę nowych dróg dojazdowych, infrastruktury technicznej i zagospodarowanie terenów zielonych niezbędnych do funkcjonowania nowych obiektów. Inwestycja obejmuje także wyposażenie budynków szpitala i placówek diagnostycznych w sprzęt i instrumenty medyczne.

Najważniejszym założeniem projektu jest poprawa jakości i dostępności usług pediatrycznych w ramach tworzenia nowej placówki. Warto zaznaczyć, iż program zakłada poprawę warunków udzielania świadczeń medycznych. Ważnym elementem, na którym eksperci chcą pracować, będzie maksymalne obniżenia ryzyka wystąpienia zakażeń szpitalnych, jak również położony zostanie nacisk na zapewnienie warunków, które pozwolą na samodzielne poruszanie się po obiekcie dla osób z niepełnosprawnościami. Co więcej, ośrodek zostanie wyposażony w niezbędne sprzęty, takie jak: tomograf komputerowy i rezonans magnetyczny. W nowym budynku zlokalizowane zostaną: istniejące kliniki pediatryczne zajmujące w tej chwili dwa obiekty, poradnie specjalistyczne dla dzieci, izba przyjęć, rejestracja, diagnostyka, ambulatorium, blok operacyjny, gabinety zabiegowe, pomieszczenia administracyjne, techniczne i magazynowe.

Ponadto placówka zakłada powstanie wielu oddziałów, takich jak:

  • Klinika Pediatrii, Hematologii i Onkologii z Oddziałem Przeczepiania Szpiku Kostnego dla Dzieci,
  • Klinika Pediatrii, Alergologii i Gastroenterologii,
  • Zakład Endoskopii i Badań Czynnościowych Przewodu Pokarmowego Wieku Rozwojowego z Pododdziałem Intensywnej Opieki Neonatologicznej i Chirurgii Noworodka,
  • Oddział Kliniczny Anestezjologii i Intensywnej Terapii,
  • Pediatryczna Izba Przyjęć,
  • ambulatorium i poradnie specjalistyczne.

Nowy ośrodek będzie miał 6 kondygnacji naziemnych i część podziemną o powierzchni około 16,5 tys. m. kw.

Źródło: radio.opole

Idź do oryginalnego materiału