Główny Inspektor Farmaceutyczny przedstawił najnowszą informację na temat dostępności leków w Polsce. Największe problemy dotyczą klarytromycyny.
– Obserwujemy wzrost zapotrzebowania na wszystkie analizowane grupy produktów leczniczych w postaciach dla dorosłych pacjentów. Utrzymuje się utrudniona dostępność do antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zaw. doustnej w dawce 250 mg/ml – informuje GIF.
- Czytaj również: Sezon infekcyjny w pełni, a w aptekach brakuje antybiotyków…
Klarytromycyna go jeden z antybiotyków z grupy makrolidów. Powszechnie stosuje się ją w infekcjach górnych dróg oddechowych wywoływanych przez bakterie Mycoplasma pneumonie czy Bordetella pertusis (pałeczki krztuśca). W ostatnich tygodniach to właśnie te rodzaje infekcji dominują w Polsce. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego wynika, iż w 2024 r. wykryto 32 430 przypadków krztuśca. Oznacza to ponad trzydziestokrotny skok względem 2023 r., kiedy odnotowano 922 zachorowania. Z kolei zdaniem ekspertów choćby 75% infekcji górnych dróg oddechowych u dzieci, to w ostanim czas zakażenie Mycoplasma pneumonie (mykoplazmoza).
Nie tylko antybiotyki…
Główny Inspektorat Farmaceutyczny obserwuje obecne niewielki spadek wystawionych opakowań na produkty z substancją czynną oseltamivirum. To lek przeciwwirusowy stosowany głównie w leczeniu i profilaktyce grypy typu A i B.
– Zapotrzebowanie na przedmiotowe produkty przez cały czas utrzymuje się jednak na wysokim poziomie, mogą zatem występować utrudnienia w dostępności dla poszczególnych pozycji produktowych. Planowane na styczeń dostawy mogą nie być wystarczające do pokrycia aktualnie wysokiego zapotrzebowania – informuje GIF.
- Czytaj również: Czy mamy dość antybiotyków na nadchodzący sezon przeziębieniowy?
Jednocześnie Główny Inspektor Farmaceutyczny przeanalizował też dostępność wybranych produktów sezonowych stosowanych w infekcjach górnych dróg oddechowych. Chodzi o preparaty zawierające substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum. Analiza wykazała, iż w większości produkty lecznicze są dostępne.
– W dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności do aerozoli wziewnych z substancją czynną salbutamolumoraz fluticasoni propionas 125 mcg/dawka inh. w op. po 60 dawek – wskazuje GIF.
Jednocześnie do 10 marca 2025 r. podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu produktu z substancją czynną levodopum + carbidopum. Chodzi o preparat w dawce 100 mg + 25 mg. Dostępność leku będzie w dalszym ciągu utrudniona.
Źródło: ŁW/GIF