Dostępne badania potwierdzają, iż większość – bo choćby około 80% – osób wykonujących zawód medyczny w stomatologii cierpi na zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego. Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz odczuwać ból, czy zmagasz się z nim od dłuższego czasu, pozycja ciała podczas wykonywanej pracy ma przełożenie na występowanie dolegliwości lub ich brak.
Jak podaje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO), ponad 1,7 miliarda osób na całym świecie walczy ze schorzeniami układu mięśniowo-szkieletowego, co stanowi około 21% globalnej populacji.
Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego można zdefiniować jako grupę chorób i dolegliwości, które wpływają na różne struktury układu mięśniowo-szkieletowego, w tym nerwy, ścięgna, mięśnie, stawy, więzadła, kości, naczynia krwionośne i struktury wspierające, takie jak dyski międzykręgowe.
Do rozwoju zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego u osób wykonujących zawody stomatologiczne przyczyniają się przede wszystkim nieprawidłowa postawa, długotrwała praca w wymuszonej pozycji, brak ergonomicznych stanowisk pracy oraz stres związany z precyzyjnym charakterem pracy to główne czynniki, które.
Ból powszechny wśród dentystów i asysty
Ze względu na specyfikę pracy, w której nie zawsze udaje się zachować ergonomiczną postawę, problemy z zaburzeniami układu mięśniowo-szkieletowego dotyczą – według badań Bhatii i wsp. (2024) – co najmniej 77% pracowników medycznych branży stomatologicznej. Zaburzenia te mogą objawiać się w różny sposób – w zależności pełnionej od roli. Badanie przeprowadzone w 2018 r. w Niemczech (Lietz i wsp.) wśród osób z branży stomatologicznej w krajach Europy Zachodniej wykazało, iż 58,5% z nich ma bóle szyi, 56,4% bóle dolnej części pleców, 43,1% bóle ramion, a 41,1% walczy z dolegliwościami górnej części pleców.
Inne badania (Rehan K., 2022; Haynes i wsp., 2009) wykazały, iż lekarze stomatolodzy najczęściej zgłaszają występowanie bólu pleców i szyi (odpowiednio 36,3-60,1% oraz 19,8-85%), podczas gdy asystentki i higienistki stomatologiczne często zmagają się z problemami z dłońmi i nadgarstkami (60-69,5%).
Specyfika wykonywanej pracy, wiele godzin spędzonych w pozycji siedzącej i stojącej, częste przyjmowanie nieprawidłowej i nienaturalnej pozycji ciała – wszystko to sprawia, iż asystentki i higienistki stomatologiczne są narażone na rozwój przeciążeń i zwyrodnień w obrębie układu ruchu, m.in. kręgosłupa. Czy można temu jakoś zaradzić? – Przygotowaliśmy zestaw 13-14 ćwiczeń, które mają pokazać asystentkom i higienistkom stomatologicznym, jak w prosty, fajny, bezpieczny i zarazem nieangażujący ich czasowo sposób mogą w trakcie pracy, w przerwach pomiędzy pacjentami pomóc sobie i zadbać o profilaktykę kręgosłupa na co dzień – mówi fizjoterapeuta i osteopata dr n. med. Radosław Janczyk.
Źródło: https://www.dentistryiq.com/