Bioenergoterapia

fizjoterapeuty.pl 1 rok temu

Bioenergoterapia to niekonwencjonalna metoda leczenia polegająca na wykorzystaniu energii własnej przez terapeutę celem wywołania oczekiwanych efektów leczniczych u pacjenta. W praktyce nie przekazuje jej pacjentowi, ale z jej pomocą odblokowuje nagromadzoną energię i wyrównuje homeostazę jego organizmu.

Na czym polega bioenergoterapia?

Bioenergoterapia polega głównie na wykorzystaniu energii niewidzialnej gołym okiem, której zachwianie powoduje szereg konsekwencji zdrowotnych u człowieka. Są nimi między innymi: bóle stawów, migreny, zmęczenie, bezsenność, problemy z libido i potencją czy tendencja do różnych chorób przewlekłych. Na organizm pacjenta należy patrzeć całościowo, a nie w sposób wybiórczy. Podstawą prowadzenia skutecznej terapii jest szczegółowy wywiad, podczas którego mogą paść pytania odnośnie chorób przewlekłych (także tych w najbliższej rodzinie), stylu życia, aktywności fizycznej, poziomu stresu czy choćby osobowości. Wiele o charakterze (a więc i energii) pacjenta można wyczytać z mowy ciała i sposobu wypowiadania się, dlatego bioenergoterapeuta musi wyróżniać się spostrzegawczością oraz cierpliwością.

Następnie można przystąpić do terapii adekwatnej. Według założeń omawianej metody, w organizmie człowieka – oprócz podstawowych układów (takich jak np. układ pokarmowy czy układ nerwowy) – znajduje się układ energetyczny. Jest utworzony z linii połączonych z głównymi organami (tzw. meridiany), zakończonych czakramami (punktami wymiany energii). dzięki energii bioenergoterapeuta sprawia, iż energia własna pacjenta może ponownie prawidłowo krążyć po ciele.

Choć nie ma uzasadnionych medycznie i naukowo efektów bioenergoterapii, wielu pacjentów zaznacza jej skuteczność w rozmaitych problemach zdrowotnych. Naukowcy wyjaśniają, iż są one jedynie konsekwencją myślenia życzeniowego oraz placebo. Wyróżniamy wiele technik wspomagających bioenergoterapię, takich jak hipnoterapia, sugestoterapia, akupresura czy terapia bańkami chińskimi. Wiele z nich wywiera rzeczywisty, korzystny wpływ na ciało pacjenta (np. akupresura pozwala zwalczyć napięcie mięśniowe, działa przeciwbólowo i głęboko relaksuje).

Bioenergoterapia – wskazania

Z pomocy bioenergoterapeuty można skorzystać w następujących przypadkach:

  • nerwica;
  • nadmierny stres w życiu codziennym;
  • bóle mięśni;
  • bóle kręgosłupa i stawów obwodowych;
  • bruksizm;
  • migreny, przewlekłe bóle głowy;
  • zaburzenia libido;
  • zaburzenia miesiączkowania u kobiet;
  • niepłodność;
  • bezsenność;
  • przewlekłe zmęczenie i ospałość;
  • obniżona odporność;
  • trudności z pamięcią i koncentracją;
  • zaburzenia trawienia, skłonność do zaparć, bólów brzucha lub biegunek;
  • dolegliwości bólowe różnego rodzaju o niepoznanej etiologii;
  • alergie;
  • depresja;
  • stany lękowe.

I wiele innych.

Wizyta u bioenergoterapeuty

Do wizyty u bioenergoterapeuty nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Po przeprowadzeniu wywiadu pacjent kładzie się na leżance w pozycji wygodnej i rozluźnionej. Bioenergoterapeuta szuka natomiast kanałów energetycznych i napięć tkankowych, które przyczyniają się do blokowania przepływu tej energii. W tym celu wędruje dłonią po ciele pacjenta. Gdy odnajdzie miejsce blokady energetycznej, opracowuje go na wybrany przez siebie sposób. Pacjent w tym czasie może odczuwać miejscowe ciepło, zimno, mrowienie lub uczucie ciężkości. Najważniejszym celem zabiegu jest przywrócenie organizmowi równowagi energetycznej.

Bioenergoterapia – przeciwwskazania

Jedną z większych zalet bioenergoterapii jest brak przeciwwskazań do tej metody. Mogą z niej korzystać kobiety ciężarne, dzieci, seniorzy czy osoby przewlekle chore. Przeciwwskazania mogą pojawić się jedynie w przypadku stosowania metod pomocniczych, np. akupresury czy masażu bańkami chińskimi. Bioenergoterapia jest bezpieczna i nieinwazyjna, a jeżeli jednocześnie może okazać się pomocna to wiele osób decyduje się na tę formę wsparcia, gdy inne metody leczenia tradycyjnego zawodzą.



Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej...

Bibliografia

  1. Strączyński J., Bioenergoterapia wczoraj i dziś, Wydawnictwo Kobiece, Białystok 2021.
  2. Ogorevc M., Współczesna bioterapia, Wydawnictwo Kos, Katowice 2019.
Idź do oryginalnego materiału