– Dla klinicystów odkrycia te sugerują potencjalną korzyść z uznania bezdechu sennego za możliwy czynnik przyczyniający się lub zaostrzający u osób doświadczających problemów z pamięcią lub funkcjami poznawczymi. Może to skłonić do dalszej oceny pod kątem bezdechu sennego, szczególnie u osób z grupy ryzyka – podkreślił badacz Dominique Low z oddziału neurologii Boston Medical Center (Massachusetts).
Analizę przeprowadzono na postawie badań 4257 dorosłych osób, którzy wzięli udział w badaniu National Health and Nutrition Examination Survey w latach 2017–2018 i wypełnili kwestionariusze dotyczące snu, pamięci, funkcji poznawczych i zdolności podejmowania decyzji.
Osoby, które zgłaszały przerwy w oddychaniu podczas snu, zostały sklasyfikowane jako osoby doświadczające objawów bezdechu sennego. Te, które zgłaszały problemy z pamięcią, okresy dezorientacji, trudności z koncentracją lub problemy z podejmowaniem decyzji, zostały sklasyfikowane jako mające objawy pamięci lub funkcji poznawczych.
Ogółem 1079 uczestników zgłosiło objawy bezdechu sennego. W porównaniu z osobami bez bezdechu sennego osoby z objawami częściej miały problemy poznawcze (33 proc. w porównaniu z 20 proc.) i częściej występowały objawy związane z pamięcią lub funkcjami poznawczymi, choćby po uwzględnieniu wieku, płci, rasy i wykształcenia.
– Chociaż w badaniu nie ustalono związku przyczynowo skutkowego, wyniki sugerują, jak ważne jest podnoszenie świadomości na temat potencjalnego związku między snem a funkcjami poznawczymi. Wczesna identyfikacja i leczenie kłopotów ze snem mogą poprawić ogólny stan zdrowia i potencjalnie prowadzić do lepszej jakości życia – zauważył Low.
Poproszony o komentarz dr Matthew Pase z Turner Institute for Brain and Mental Health na Monash University w Melbourne w Australii ocenił, iż wyniki są podobne do wcześniejszych prac, w których stwierdzono związek między obturacyjnym bezdechem sennym (OSA) a funkcjami poznawczymi.
– Na przykład w przeprowadzonym ostatnio badaniu wykazano, iż obecność obturacyjnego bezdechu sennego (OSA) od łagodnego do ciężkiego, stwierdzona dzięki polisomnografii nocnej w pięciu kohortach lokalnych obejmujących ponad 5900 dorosłych, była powiązana z gorszymi wynikami testów poznawczych – powiedział naukowiec Medscape Medical News.
– Te i inne wyniki podkreślają znaczenie zdrowego snu dla optymalnego zdrowia mózgu. Konieczne są przyszłe badania, aby sprawdzić, czy leczenie OSA i innych zaburzeń snu może zmniejszyć ryzyko zaburzeń poznawczych – dodał Pase.
.