Bariera hydrolipidowa – jak ją odbudować?

e-dtp.pl 9 miesięcy temu

Jeśli Twoja twarz często jest sucha, podrażniona, napięta lub skłonna do zaczerwienień, to prawdopodobnie jej bariera hydrolipidowa została zaburzona. To warstwa ochronna skóry, której utrzymanie jest najważniejsze dla zdrowia i kondycji cery. Zapewnij jej odpowiednie nawilżenie, elastyczność i ochronę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, niezależnie od pory roku.

Czym jest bariera hydrolipidowa?

Bariera hydrolipidowa to naturalna warstwa ochronna skóry, która (jeśli jest nienaruszona) skutecznie zapobiega nadmiernej utracie wody z naskórka oraz izoluje skórę od szkodliwych czynników zewnętrznych. Zaburzona może prowadzić do powstawania podrażnień, stanów zapalnych, przesuszenia, rumienia oraz przedwczesnego starzenia się cery.

Brak odpowiedniego nawilżenia skóry twarzy prowadzi także do nadprodukcji sebum, a w rezultacie do pojawienia się niedoskonałości.

Niesprzyjające warunki

Wiatr, mróz, zanieczyszczenia powietrza oraz nadmierne przebywanie na słońcu przyczynią się do zaburzenia bariery hydrolipidowej. Dużą rolę odgrywają różnice temperatur. Nieprawidłowo pielęgnowana cera ucierpi, zarówno zimną, gdy często przychodzimy z nagrzanych pomieszczeń na zewnątrz, gdzie jest znacznie chłodniej, jak i latem, gdy zmieniamy klimatyzowane miejsca, na te bardzo nasłonecznione. Inne czynniki, które będą wpływać na pogorszenie się stanu skóry to: niektóre leki, używki, niezdrowa dieta oraz odwodnienie organizmu.

Przeczytaj także o ochronie przeciwsłonecznej – rodzaje i zastosowanie w praktyce.

Prawidłowe mycie twarzy

Ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniej warstwy ochronnej skóry będzie mieć to, w jaki sposób oraz czym myjemy twarz. O ile na twardość wody płynącej z kranu nie będziemy mieć większego wpływu (w dużej mierze uzależniona jest od miejsca naszego zamieszkania lub pobytu), o tyle zbyt wysoka temperatura H2O będzie miała negatywny wypływ na długofalową pielęgnację cery.

Do zaburzenia bariery hydrolipidowej przyczyni się także źle dobrana lub nieodpowiednio stosowana pielęgnacja, na przykład: nadużywanie peelingów chemicznych/enzymatycznych. Co więcej jeżeli naprawdę zależy Ci na pięknej cerze, nigdy nie pomijaj wykonania demakijażu!


Preparat do demakijażu na bazie oleju ze słodkich migdałów, odpowiedni do oczyszczania każdego typu cery

Dobry ręcznik nie jest zły

Kolejny element, który warto wziąć pod uwagę w przywróceniu adekwatnej BH to uważność na to, jak wycieramy twarz. Zbyt agresywne pocieranie skóry podczas osuszania dodatkowo ją podrażni.

Na początek dobrze wymienić ręcznik na papierowy lub wyposażyć się w zapas wielorazowych, bawełnianych mini ręczników, które należy prać kilka razy w tygodniu.

Nasilony trądzik

Zaburzonej barierze hydrolipidowej towarzyszy uczucie suchości i ściągnięcia skóry, które nasilają się zaraz po myciu. Twarz swędzi, piecze i jest mocno zaczerwieniona. Wówczas cera jest podatna na podrażnienia i wykazuje skłonność do reakcji alergicznych: możesz też wyczuwać zmianę struktury skóry (pod palcami pojawią się wtedy nierówności i/lub grudki).

Co więcej odwodniona skóra, próbując odbudować warstwę ochronną, produkuje więcej sebum, co może skutkować wysypem niedoskonałości. Osoby, które dodatkowo zmagają się z trądzikiem często za mało nawilżają skórę, co jest wynikiem błędnego przekonania, iż skoro skóra jest tłusta nie trzeba jej nawilżać.

odżywczy krem do twarzy wzbogacony o hydrolizat protein owsa, witaminę A oraz olej z rokitnika

Ceramidy i peptydy na ratunek!

Wybieraj delikatne produkty do pielęgnacji skóry, unikaj mycia twarzy zbyt gorącą wodą oraz wprowadź odpowiednią pielęgnację – idealne w tym wypadku będą ceramidy i peptydy.

Ceramidy to rodzaj lipidów (tłuszczów) naturalnie występujących w naskórku. Odgrywają kluczową rolę w utrzymaniu jej nawilżenia i elastyczności, oraz tworzą barierę ochronną przed czynnikami zewnętrznymi. Dzięki nim skóra jest sprężysta, miękka, nawodniona i odporna na działanie szkodliwych substancji.

Peptydy to małe białka, które wspierają procesy regeneracji skóry, poprawiając jej jędrność i elastyczność. Stymulują syntezę kolagenu, a ich obecność w kosmetykach może przyczynić się do redukcji zmarszczek oraz poprawy ogólnego wyglądu skóry.

Wzbogać swoją rutynę pielęgnacyjną

Od czego zacząć? Włącz w codzienną rutynę dwuetapowe oczyszczanie!

Olejek do demakijażu needit nature

Tak działaj wieczorem

Krok 1: zaczynamy od rozpuszczenia brudu, sebum i resztek makijażu dzięki naturalnego olejku do demakijażu z witaminą E i figa lub olejkiem hydrofilowym do demakijażu. Do demakijażu sprawdzi się także masełko.

Krok 2: umyj twarz delikatnym żelem, pianką lub emulsją, na przykład od eeny meeny, Nature Queen lub Lynia. Pamiętaj, aby skórę wycierać przykładając do niej jednorazowy lub bawełniany ręcznik (unikaj intensywnego pocierania).

Na dobranoc

Przed snem nałóż krem o gęstszej, bogatej konsystencji, na przykład: brzozowo-rokitnikowy z betuliną, regenerujący lub z wzbogacony o hydrolizat protein owsa, witaminę A oraz olej z rokitnika.

krem brzozowo-rokitnikowy z betuliną

Po przebudzeniu

Rano umyj twarz delikatnym żelem, pianką, emulsją lub (jeśli skóra jest bardzo przesuszona) odśwież ją samą wodą.

Tonik, esencja lub mgiełka przygotuje skórę do kolejnych etapów pielęgnacji (lekko wilgotna cera lepiej chłonie składniki nawilżające). Tu sprawdzą się takie produkty jak tonik żelowy Anti-Aging z ekstraktem z Centella Asiatica, jogurtowy tonik nawilżający oraz tonik nawilżający do twarzy Nature Queen.

Koi, odżywia i nawilża skórę. Zawiera 100% składników pochodzenia naturalnego.

Bez tego nie wychodź z domu!

O odpowiednie nawilżenie twarzy warto zadbać, choćby gdy przed wyjściem do pracy/na uczelnię itd. nakładasz make-up. Serum, dzięki lekkiej konsystencji, sprawdzi się jako baza pod makijaż, szczególnie jeżeli masz tłustą cerę i krem może okazać się być „za ciężki”.

Składniki aktywne zawarte w serum są bardziej skoncentrowane niż w kremie, charakteryzują się lekką, wodną albo żelową konsystencją. Uwaga: są także sera olejowe, które nie będą odpowiednie pod podkład.


Ampułka z ceramidami i komórkami macierzystymi

Sprawdź także jaki wpływ na skórę mają braki witaminy D w organizmie: Witamina D – czym jest i jakie ma adekwatności.

Idź do oryginalnego materiału