Badania: problemy ze snem mogą uszkadzać mózg

everethnews.pl 1 rok temu

Naukowcy zbadali zależność między zaburzeniami snu a problemami neurologicznymi, takimi jak udar czy choroba Alzheimera. Eksperci odkryli również, iż uszkodzony mózg może utrudniać spanie.

Badanie snu

Eksperci opublikowali badanie z udziałem seniorów na łamach czasopisma „Neurology”. W badaniu wzięło udział 140 osób, których średnia wieku wynosi 73 lata. Zbadano jakość snu i biomarkery istoty białej, która to jest tkanką łączącą różne części mózgu.

– Stwierdziliśmy, iż skrócony sen wolnofalowy i ciężki OSA były związane z większym obciążeniem nieprawidłowościami istoty białej u osób starszych, głównie z zaburzeniami poznawczymi, co może przyczyniać się do większego ryzyka upośledzenia funkcji poznawczych, demencji i udaru mózgu. Nasze badanie potwierdza związek między głębokością / fragmentacją snu a przerywaną hipoksją i biomarkerami CVD – podsumowali naukowcy.

Postępujące problemy

Na początku badania u żadnego z uczestników nie występowały zaburzenia poznawcze, jak również u nikogo nie stwierdzono demencji. Jednak większość badanych cierpiała na bezdech: 34% w stopniu łagodnym, 32% w stopniu umiarkowanym i 34% w stopniu ciężkim.

Naukowcy przeanalizowali jakoś snu u pacjentów. Eksperci największą uwagę zwrócili na czas spędzany w trakcie snu głębokiego, tzw. wolnofalowego. Jak informują naukowcy, jest to jeden z markerów snu dobrej jakości. Jak się okazało, każde 10 punktów procentowych czasu spędzanego w tej fazie towarzyszyło zmianom w istocie szarej typowym dla postarzenia się organizmu o 2,3 roku.

– Konieczne są dalsze badania, aby określić, czy problemy ze snem wpływają na te mózgowe biomarkery, czy może dzieje się odwrotnie. Musimy również sprawdzić, czy strategie poprawy jakości snu lub leczenie obturacji dróg oddechowych mogą wpłynąć na zmiany w tych biomarkerach – podkreśla Diego Z. Carvalho z Mayo Clinic w Rochester, jeden z autorów badania.

Zdaniem autorów odkrycia może to m.in. oznaczać wzrost ryzyka choroby Alzheimera czy udaru. Analiza uwzględniła czynniki towarzyszące, np. ciśnienie krwi czy poziom cholesterolu.

Problem bezsenności

Według badań przeprowadzonych przez STADA Health Report 2022 wynika, iż prawie 34% Polaków skarży się na bezsenność. Jedną z przyczyn problemów ze snem jest COVID-19.

– Warto zauważyć, iż pandemia nie pozostała bez wpływu nie tylko na ogólny stan zdrowia Polaków, ale również na ich podstawową metodę odpoczynku i regeneracji organizmu, jaką jest sen. W długofalowym kontekście troski o zdrowie w naszym kraju, te dane mogą niepokoić – komentuje Paulina Romaniszyn, dyrektor generalny STADA Polska.

Co więcej, niepokojące jest również to, iż jedynie 22% Europejczyków przesypia całą noc. Do czynników, przez które osoby mają problemy ze snem należą: problemy osobiste, problemy związane z finansami, jak również komplikacje rodzinne.

Źródło: PAP, n.neurology.org, mgr.farm

Idź do oryginalnego materiału