Dlaczego skóra noworodka choruje?
To temat rzeka, czyli na bardzo dłuuugą dyskusję, ale przypatrzmy się chociaż dwóm przypadkom, które dosyć często się powtarzają. Po pierwsze, niekoniecznie podrażniona, zaczerwieniona i swędząca skóra świadczy o tym, iż problem... tkwi w niej samej! Może ona tylko dostawać "rykoszetem" od procesów zapalnych toczących się wewnątrz organizmu np. spowodowanych przez alergie pokarmowe.
W sytuacji, gdy skóra swoim wyglądem sygnalizuje problemy, których przyczyna tkwi gdzie indziej, oczywiście należy i tak o nią zadbać, stosując kosmetyki o odpowiednim składzie. Głównie po to, by złagodzić uciążliwe objawy skórne, a już na pewno nie doprowadzić do ich zaostrzenia! Aby jednak problemy nie powracały jak bumerang, trzeba rozwiązać je u źródła, a więc wyeliminować z diety uczulujące składniki.
Nierzadko rodzice mogą mieć do czynienia ze scenariuszem, gdy skóra nowo narodzonego dziecka reaguje alergicznie (dosłownie i w przenośni) na stosowane do jej higieny czy pielęgnacji preparaty. W ich składzie mogą znajdować się związki, które – choć skórze dorosłego nie wyrządziłyby większej krzywdy, to już dopiero rozwijającej się, wrażliwej na czynniki zewnętrzne skórze bardzo małego dziecka – szkodzą.
W tym przypadku zmiana kosmetyków dziecięcych na inne (na jakie? – o tym w kolejnym akapicie) spowoduje pozbycie się substancji uczulających skórę i w ten sposób doprowadzi do jej wyleczenia. Potem wystarczy tylko korzystać z najdelikatniejszych, hipoalergicznych, certyfikowanych produktów przeznaczonych dla wrażliwej skóry dziecka, aby uniknąć alergii, złagodzić już istniejącą, a także zachować skórę maluszka w dobrej kondycji.
Jakie kosmetyki stosować dla wrażliwej skóry dziecka?
Skóra noworodka i małego dziecka do 3. roku życia jest bardzo delikatna i wrażliwa. Wszelkie alergizujące substancje będą ją więc podrażniały, a już szczególnie w przypadku alergika lub dziecka z AZS. Do najsilniejszych alergenów, których należy unikać jak ognia, zalicza się składniki zapachowe, barwniki i silnie podrażniające konserwanty. Fundamentalna zasada to zatem: "żadnych kosmetyków zapachowych".
Oprócz bezwzględnego wykluczenia produktów ze składnikami zapachowymi (malutkimi cząsteczkami, które łatwiej przenikają przez skórę, przez co mogą ją uczulać) należy też unikać kosmetyków syntetycznych, które poza podrażnianiem mogą wysuszać skórę. Szczególnie gdy nie wiemy na 100 procent, czy mamy do czynienia z alergią pokarmową (od składników w jedzeniu) czy skórną (od drażniących substancji w kontakcie ze skórą).
Reasumując, rodzice powinni sięgać po kosmetyki naturalne i bezzapachowe. Dzięki ich regularnemu stosowaniu wrażliwa skóra dziecka będzie delikatnie pielęgnowana, a nie wysuszana i podrażniana. Najlepiej, by takie naturalne kosmetyki myjące zawierały także naturalne emolienty (składniki nawilżające), takie jak aloes, masło shea czy olej kokosowy. Ta sama reguła dotyczy też kremów nawilżających.
Jak znaleźć odpowiednie kosmetyki dla noworodka?
Produkty naturalne (lub organiczne) i bezzapachowe (prawdziwie hipoalergiczne) można łatwo rozpoznać po certyfikatach przyznanych przez międzynarodowe organizacje. Mowa tu zwłaszcza o Ecocert i Allergy Certified. Ten pierwszy oznacza, iż kosmetyki są naturalne, natomiast ten drugi jest dowodem na to, iż zakupione produkty są bezpieczne dla zdrowia, ze szczególnym naciskiem na zdrowie alergików.
Te dwa certyfikaty gwarantują, iż skład kosmetyków w pełni odpowiada potrzebom każdego noworodka, a zwłaszcza takiego ze skłonnością do alergii lub z AZS. Ich oznaczenia znajdziemy na pochodzących z Danii produktach Derma Eco Baby. Do mycia możemy zastosować polecane od pierwszych dni życia mydło/szampon do kąpieli. Ten bezzapachowy produkt 2 w 1 zawiera ekstrakt z oczyszczonego aloesu i naturalne olejki.
Jeśli dziecko ma atopową skórę, to oprócz organicznego i wolnego od alergenów szamponu/mydła przyda się również krem pielęgnacyjny. Ten opracowany z myślą o delikatnej skórze dziecka łagodny preparat przywróci naturalny poziom nawilżenia skóry. Natomiast na odparzenia pomoże wodoodporna maść łagodząca.
Bezpośrednio po kąpieli, na lekko wilgotną skórę można także nakładać organiczną oliwkę. Jest ona idealna także do masażu, pozostawia skórę miękką i elastyczną. Parę kropli oliwki można dodać także do kąpieli, dzięki czemu skóra maleństwa będzie już doskonale nawilżona po wyjęciu z wanienki. Oliwka świetnie sprawdza się także w usuwaniu ciemieniuchy.
Wszystkie służące do codziennej pielęgnacji produkty Derma Eco Baby, polecane przy AZS i skłonności do alergii, można znaleźć (i zamówić do domu) na oficjalnej stronie marki pod tym adresem. Tam też można zapoznać się z pełnym składem tych spełniających najwyższe skandynawskie standardy kosmetyków o duńskim rodowodzie. „Są one dostępne też w najlepszych drogeriach i sklepach z artykułami dla dzieci.