Aby do wiosny. Następnej. Ruszyła budowa przy ul. Morawskiej!

strefamiast.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Budynek będzie miał m.in. panele fotowoltaiczne, systemy do sterowania energią i tarasy przy jadalniach.


Rozpoczęła się budowa Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego dla osób dorosłych ze spektrum autyzmu przy ul. Morawskiej (Karłowice-Różanka). Wykonawca prowadzi już prace, a obiekt ma zgłosić gotowość w kwietniu przyszłego roku.

- Centrum będzie jednym z pierwszych takich miejsc w Polsce. Opiekę całodobową lub dzienną otrzyma tu dwadzieścia dorosłych osób ze spektrum autyzmu, które potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Budynek będzie miał 774 metrów kwadratowych, które zostaną podzielone na część dzienną i nocną. W części dziennej znajdą się sale terapeutyczne, świetlica z jadalnią, pracownie warsztatowe, gabinet lekarski, gabinet psychoterapii, sala wyciszeni oraz pomieszczenia techniczne.

Część nocna jest przeznaczona dla pięciu osób i obejmuje pięć sypialni z łazienkami dostosowanymi do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, salon z aneksem kuchennym, pralnię i magazyn. Budynek będzie też odpowiednio wyciszony, a jego układ dostosowany do cyklu dnia.

Przetarg na budowę Centrum przy ul. Morawskiej został rozstrzygnięty pod koniec czerwca zeszłego roku. Spośród dziesięciu ofert została wybrana ta opiewająca na blisko 13,5 mln zł, którą złożyła wrocławska firma - Przedsiębiorstwo Inżynieryjne ERA.

Oprócz budynku powstanie także nowy fragment drogi między ulicami Serbską i Morawską. Centrum będzie prowadzone przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej we Wrocławiu.

Za budowę odpowiada Zarząd Inwestycji Miejskich we Wrocławiu, a projekt powstał we współpracy z działającym od ponad ćwierćwiecza stowarzyszeniem Wrocław dla Autyzmu.

- To kolejny krok w wypełnieniu luki w opiece nad osobami ze spektrum autyzmu. To konieczność. Młodzi ludzie są w szkole do 24. roku życia, a potem wyłącznie pod opieką rodziny. Wrocławski ośrodek przeznaczony będzie dla osób niesamodzielnych, wymagających asystentów, dla których do tej pory w Polsce nie było oferty - podkreśla Alicja Winiszewska, prezeska Dolnośląskiego Stowarzyszenia na rzecz Autyzmu.

Budynek będzie miał panele fotowoltaiczne, systemy do sterowania energią, tarasy przy jadalniach. Pojawią się drzewa, krzewy i zieleńce deszczowe oraz zbiornik na deszczówkę do podlewania roślin.

Idź do oryginalnego materiału