7 znaków, iż twój organizm jest odwodniony. Nie możesz ich ignorować
1. Ciągłe zmęczenie i brak energii
Czujesz się ospała, mimo iż dobrze spałaś? To może być skutek odwodnienia! Gdy organizm nie ma wystarczającej ilości płynów, serce musi pracować ciężej, by pompować krew, a komórki dostają mniej tlenu. Efekt? Zmęczenie, senność i brak koncentracji.
2. Sucha skóra i spierzchnięte usta
Twoja skóra straciła blask, stała się szorstka, a balsam nie przynosi ulgi? Albo nagle widzisz u siebie zmarszczki, których kilka tygodni temu nie było... To znak, iż skórze brakuje nawilżenia od wewnątrz. Suche, popękane usta to kolejny klasyczny objaw – jeżeli non stop sięgasz po pomadkę ochronną, wypij szklankę wody!
3. Ból i zawroty głowy
Odwodnienie obniża ciśnienie krwi, co może prowadzić do bólu głowy i uczucia oszołomienia. jeżeli masz zawroty głowy przy wstawaniu, spróbuj najpierw nawodnić organizm – czasem wystarczy kilka łyków wody, by poczuć ulgę.
4. Ciemny kolor moczu
To jeden z najbardziej oczywistych sygnałów. Jasny, słomkowy mocz oznacza dobre nawodnienie, ale jeżeli staje się ciemniejszy i ma intensywny zapach, to znak, iż pijesz za mało wody. Organizm próbuje wtedy oszczędzać płyny, co nie jest dla niego zdrowe.
5. Brzydki zapach z ust
Jeśli masz dziwnie suchą jamę ustną i nieświeży oddech, może to być wynik zmniejszonej produkcji śliny – a to bezpośredni efekt odwodnienia. Ślina działa antybakteryjnie, więc gdy jej brakuje, bakterie w ustach mnożą się szybciej, powodując brzydki zapach.
6. Zaparcia, wzdęcia, problemy z trawieniem
Masz uczucie ciężkości, wzdęcia albo zaparcia? Woda jest niezbędna do prawidłowego trawienia – pomaga przesuwać jedzenie przez układ pokarmowy i wspomaga pracę jelit. jeżeli pijesz za mało, trawienie może zwolnić, co prowadzi do dyskomfortu. Codziennie powinno się zaczynać dzień od szklanki ciepłej wody i tak go kończyć – twój brzuch ci podziękuje.
7. Trudności w koncentracji i problemy z pamięcią
Odwodnienie może wpływać na funkcje poznawcze, prowadząc do trudności w koncentracji, rozdrażnienia lub zapomnienia. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, a jej niedobór może powodować, iż myślenie staje się mętne lub "spowolnione".
Ile wody należy pić?
Ile wody powinniśmy pić? Zalecane dzienne spożycie wody różni się w zależności od wieku, aktywności fizycznej, temperatury otoczenia i stanu zdrowia. Przyjmuje się jednak ogólne normy zgodnie, z którymi:
Warto wiedzieć, iż całkowite spożycie wody obejmuje nie tylko czystą wodę, ale także: herbaty i napary ziołowe, soki, mleko, koktajle, zupy, wodę zawartą w owocach i warzywach (np. arbuz, ogórek, pomidor)
Jednak napoje alkoholowe, słodzone, kawa czy herbata nie są dobrym źródłem nawodnienia – mogą wręcz odwadniać organizm. Tylko 22,2 proc. Polaków pije więcej niż dwie szklanki wody dziennie, a aż 8,5 proc. pije jej zaledwie mniej niż dwie w trakcie doby! Oto jak organizm daje nam znać, iż chce pić.