Otyłość brzuszna to specyficzny, a zarazem najgroźniejszy rodzaj otyłości. W przypadku otyłości brzusznej otłuszczeniu ulegają bowiem także narządy wewnętrzne jamy brzusznej, co może prowadzić do wielu poważnych schorzeń, takich jak cukrzyca, zawał serca czy depresja. To dlatego otyłości brzusznej mówimy zdecydowane NIE!
Przyczyny otyłości brzusznej
Przyjęło się, iż o otyłości brzusznej mówimy, kiedy obwód pasa w przypadku kobiet przekracza 88 cm i 94 cm w przypadku mężczyzn. Powszechnie stosowany wskaźnik BMI nie jest przydatny do diagnozowania otyłości brzusznej, bowiem nie każda osoba z nadwagą czy choćby otyła cierpi na otyłość brzuszną.
Nikogo pewnie nie zaskoczymy, jeżeli powiemy, iż głównymi przyczynami otyłości brzusznej są niezdrowy styl życia (zwłaszcza tryb siedzący) i nieprawidłowa dieta bogata w dania gotowe, słodycze, przekąski i produkty zawierające duże ilości tłuszczy trans. Za przyczynę otyłości brzusznej uważany jest także stres.
8 porannych nawyków, które pomogą Ci zwalczyć otyłość brzuszną. Grunt to dobrze zacząć dzień
#1 Pij zieloną herbatę
Choć rozpoczęcie dnia od filiżanki kawy wydaje się być integralną częścią porannej rutyny, zastąpienie jej zieloną herbatą wydaje się być zdecydowanie lepszym wyborem. Zielona herbata zawiera zarówno kofeinę, jak i przeciwutleniacz galusan epigallokatechiny (EGCG). Badania sugerują, iż EGCG może być naprawdę pomocny w utracie tkanki tłuszczowej.
#2 Wykonaj mini trening
Niewątpliwie ćwiczenia są jednym z najlepszych sposobów na odchudzanie. Wykonanie tzw. mini treningów oporowych z samego rana może nie tylko świetnie się tutaj sprawdzić, ale także być także świetnym źródłem energii.
#3 Jedz białkowe śniadania bogate w błonnik
Badania pokazują, iż spożywanie większej ilości białka prowadzi do mniejszej ilości tłuszczu w okolicach brzucha. Śniadania bogate w mięso, ryby, jaja czy fasolę wydają się być więc dobrym wyborem. Co więcej, inne badanie wykazało, iż zwiększone spożycie błonnika ma również pozytywny wpływ na spalanie tłuszczu. Siemię lniane, brokuły, awokado to doskonałe źródła błonnika, które można dodawać do posiłków.
#4 Nie spiesz się
Jak już wspomnieliśmy, stres jest jedną z przyczyn otyłości brzusznej. Stres, którego poziom diametralnie wzrasta, kiedy każdego ranka spieszysz się, aby nie spóźnić się do pracy czy szkoły. jeżeli tak wyglądają Twoje poranki, musisz mieć świadomość tego, iż w takich sytuacjach wzrasta w Twoim organizmie poziom hormonu stresu zwanego kortyzolem. Przeprowadzono szereg badań, które wykazały, iż regularnie wysoki poziom kortyzolu przyczynia się do odkładania się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Rada? Po prostu kładź się spać wcześniej i wstawaj wcześniej.
#5 Pij wodę zamiast soków
Picie soku na śniadanie to bardzo powszechny wybór, jednak nie jest to zdrowy nawyk. Soki są nasycone płynną fruktozą, a ich codzienne spożywanie może skutkować przyrostem masy tłuszczowej – badania pokazują, iż słodkie napoje prowadzą do zwiększenia zawartości tłuszczu w wątrobie. Chce Ci się pić? Sięgaj po wodę!
#6 Śpij dłużej
Badania pokazują, iż niewystarczająca ilość snu powoduje przyrost masy ciała w postaci dodatkowej tkanki tłuszczowej, która może w dużej mierze odkładać się w okolicach brzucha.