Wraz z upływem lat zarówno mężczyźni, jak i kobiety mogą spodziewać się różnych zmian. Z wiekiem pojawiają się zmarszczki, utrata słuchu, częste zapominanie i sporadycznie siwe włosy. Jednak starzenie się może również przynieść niedobory żywieniowe. W tym miejscu wchodzą w grę suplementy, które możesz przyjmować po ukończeniu 50 lat.
Ale które naprawdę warto brać? Aby Ci pomóc, przygotowaliśmy listę 5 pomocnych preparatów.
Należy pamiętać, iż przed rozpoczęciem jakiegokolwiek schematu suplementacji należy skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem. Spożycie suplementów po 50 roku życia musi być spersonalizowane i zatwierdzone przez profesjonalistę.
Oto suplementy, które należy przyjmować po 50 roku życia
Starzeniu się często towarzyszą zmiany zwiększające ryzyko wystąpienia niedoborów żywieniowych. W związku z tym osoby starsze mogą skorzystać z suplementów stworzonych w celu zaspokojenia potrzeb żywieniowych.
Z drugiej strony często są również opcją dla osób żyjących z chorobą, która utrudnia im wchłanianie składników odżywczych. Dotyczy celiakii i choroby Leśniowskiego-Crohna.
W miarę upływu czasu niektóre witaminy i minerały stają się trudniejsze do wchłonięcia lub wytworzenia przez sam organizm. Dlatego opracowano suplementy, które dostarczają niezbędnych ilości. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się. które warto brać po 50!
1. Wapń
Wapń jest ważnym składnikiem kości, stanowiąc 30-35% ich masy. Jednak wraz z wiekiem traci się gęstość kości i zwiększa się skłonność do złamań.
Kobiety w okresie menopauzy są najbardziej zagrożone.Prostym sposobem na utrzymanie zdrowego układu kostnego jest włączenie wystarczającej ilości wapnia do naszej diety. Ten minerał ma najważniejsze znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania mięśni, nerwów, a choćby naczyń krwionośnych.
Aby uzyskać wystarczającą ilość, National Institute on Aging zaleca włączenie do diety produktów mlecznych, konserw rybnych, zielonych warzyw liściastych i zbóż. jeżeli nie dostarczymy wystarczającej ilości, organizm będzie wydobywał ten minerał z kości.
Jaka jest zalecana ilość? Według Biura ds. Suplementów Diety idealne dzienne spożycie wapnia wygląda następująco:
- 1200 miligramów (mg) dziennie dla kobiet w wieku 51 lat i starszych.
- 1000 mg dziennie dla mężczyzn w wieku od 51 do 70 lat.
- 1200 mg dziennie dla mężczyzn w wieku 71 lat lub starszych.
Tak więc wapń jest jednym z suplementów, które należy przyjmować po 50 roku życia. Można go znaleźć w tabletkach do żucia lub w produktach, które łączą go z witaminą D.
Przed zażyciem ważne jest, aby skonsultować się z lekarzem. Nadmiar tego minerału może mieć również negatywne skutki, sprzyjając powstawaniu kamieni nerkowych.
Sądzimy, iż spodoba Ci się również ten artykuł: Zdrowe starzenie się: praktyczne wskazówki
2. Suplementy, które należy przyjmować po 50 roku życia: witamina B12
Niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu i układu nerwowego witamina B12 wspomaga produkcję mieliny, substancji osłaniającej nerwy i umożliwiającej przekazywanie sygnałów elektrycznych. Ponadto ma najważniejsze znaczenie dla tworzenia kwasu dezoksyrybonukleinowego (DNA), materiału genetycznego wszystkich komórek.
Chociaż jest przechowywana w wątrobie, Biuro Suplementów Diety sugeruje dzienne spożycie 2,4 mcg, aby podtrzymywać wymagane wartości. Na szczęście istnieje kilka źródeł pożywienia, które dostarczają niezbędnej ilości tej witaminy: ryby, wołowina, drób, jaja, mleko i małże.
Dla osób starszych, które są wegetarianami, weganami, cierpią na celiakię lub chorobę Leśniowskiego-Crohna, uzyskanie wystarczającej ilości witaminy B12 poprzez dietę może być trudne. Z tego powodu zaleca się dla nich suplementy.
Niedobór może mieć poważne konsekwencje zdrowotne:
- Niedokrwistość
- Problemy sercowe
- Uszkodzenie neurologiczne lub neuropatia
- Zwiększone ryzyko rozwoju demencji
Suplementy witaminy B12 są różnorodne. Można ją znaleźć w zastrzykach, tabletkach podjęzykowych lub sprayach.
3. Witamina D
Witamina D odgrywa kluczową rolę w zdrowiu człowieka, ponieważ jest niezbędna do wchłaniania wapnia oraz wzmacniania kości i mięśni. Organizm wytwarza ją pod wpływem promieni słonecznych, jednak zdolność ta maleje wraz z wiekiem.
Dla uzupełnienia można stosować suplementy. Ogólnie witamina D znajduje się w komercyjnych prezentacjach zawierających ergokalcyferol lub cholekalcyferol. Należy pamiętać, iż jako witamina rozpuszczalna w tłuszczach najlepiej wchłania się, gdy jest przyjmowana z pokarmami zawierającymi trochę tłuszczu, takimi jak pstrąg, łosoś i tuńczyk.
Niski poziom witaminy D może wpływać na samopoczucie fizyczne i psychiczne. Według publikacji w czasopiśmie Journal of Aging and Gerontology, niedobór wiąże się z pogorszeniem funkcji poznawczych, depresją, osteoporozą, chorobami układu krążenia, nadciśnieniem, cukrzycą i rakiem.
Z tego powodu Biuro Suplementów Diety zaleca dzienne spożycie 15 mcg dla osób dorosłych w wieku od 19 do 70 lat. Począwszy od wieku 71 lat, należy ją zwiększyć do 20 mcg.
Podoba Ci się ten artykuł? Możesz także przeczytać: Pozostając młodszym dłużej: jak opóźnić starzenie się
4. Magnez
Magnez jest jednym z mikroelementów, którego nie powinno zabraknąć po 50 roku życia. Jest niezbędny do produkcji energii, rozwoju struktury kości i skurczu mięśni. Pomaga również utrzymać stabilny poziom cukru we krwi i ciśnienie krwi.
Badanie z 2021 roku opublikowane w Nutrients donosi, iż choroby układu krążenia, wysokie ciśnienie krwi, udar mózgu i choroba Alzheimera zostały powiązane z deficytem magnezu.Można go znaleźć w orzechach, nasionach i zielonych warzywach liściastych. Jednak osoby starsze mogą potrzebować suplementu. Urząd ds. Suplementów Diety zaleca spożycie 420 mg u mężczyzn i 320 mg u kobiet.
5. Suplementy, które należy przyjmować po 50 roku życia: omega-3
W diecie osób po 50. roku życia również nie powinno zabraknąć omega-3. Według badań opublikowanych przez naukowców z Uniwersytetu Rzymskiego, kwasy tłuszczowe mogą zapobiegać chorobom współistniejącym u osób starszych i je zwalczać. Sugerowano nawet, iż mogą zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej i utracie słuchu.
Występują w łososiu, tuńczyku, śledziu i sardynkach, orzechach, nasionach i olejach roślinnych, takich jak soja i rzepak. Urząd ds. Suplementów Diety zachęca do dziennego spożycia 1,6 g u mężczyzn i 1,1 g u kobiet.
Suplementy, które należy przyjmować po 50 roku życia, powinien przepisać lekarz
Podsumowując, utrzymanie prawidłowego odżywiania jest niezbędne dla dobrej jakości życia, zwłaszcza po 50 roku życia. Suplementy mogą przyczynić się do dobrego samopoczucia i zapobiegania powikłaniom zdrowotnym.
Nie zapominaj, iż przed zażyciem któregokolwiek z nich najważniejsze jest skonsultowanie się z pracownikiem służby zdrowia. Konieczne jest ustalenie optymalnej dawki i okresu przyjmowania.