5 oznak, iż za bardzo złuszczasz skórę

krokdozdrowia.com 1 rok temu
Zdjęcie: 5 oznak, że za bardzo złuszczasz skórę


Po czym poznać, iż za bardzo złuszczasz skórę? Uważaj na oznaki wskazujące, iż możesz przesadzać z tym zabiegiem kosmetycznym.

Pamiętaj, iż o ile złuszczanie powinno być częścią Twojej rutyny pielęgnacyjnej, o tyle należy ograniczać jego wykonywanie w zależności od rodzaju skóry. W końcu trzeba dać też skórze czas na regenerację.

Poniższe oznaki wskazują, iż złuszczasz skórę za bardzo lub za często

Złuszczanie pomaga wyrównać koloryt i teksturę skóry, zatrzymuje wilgoć i pomaga kontrolować stany chorobowe, takie jak trądzik. Jednak gdy jest wykonywany niewłaściwie lub w nadmiarze, dzieje się odwrotnie – skóra traci nadmiar komórek i naruszona jest naturalna bariera ochronna.

Jeśli uważasz, iż złuszczasz skórę za bardzo, czytaj dalej. Oto znaki ostrzegawcze, których nie możesz przegapić.

1. Zaczerwienienie, które nie ustępuje

Podczas złuszczania, zaczerwienienie skóry jest zawsze obecne z powodu tarcia o produkt, którego używasz. Jednak zwykle gwałtownie ustępuje.

Jeśli tak nie jest, a dodatkowo pojawia się uczucie swędzenia lub pieczenia, to mamy do czynienia z nadmiernym złuszczaniem.

Jeśli jednak zmniejszyłaś liczbę peelingów skóry, a objaw przez cały czas występuje, powinnaś ocenić jakość produktu lub techniki, której używasz. Musisz również wziąć pod uwagę kompatybilność z typem skóry i odpowiednio wybrać metodę.

Przeczytaj także: Łuszczyca głowy: objawy i leczenie

2. Nadwrażliwość i stany zapalne

Kolejną oznaką zbyt intensywnego złuszczania jest nadwrażliwość skóry. Najlepiej widać to przy próbie aplikacji innych produktów.

W wyniku tarcia skóra ulega zapaleniu z powodu naruszenia naturalnej bariery. Zgodnie z artykułem opublikowanym w czasopiśmie Venezuelan Dermatology Magazine, pojawiający się podrażnieniowy wyprysk kontaktowy jest również spowodowany dużą utratą wody przez skórę.

Objaw ten zwykle występuje w połączeniu z zaczerwienieniem.

3. Suchość i łuszczenie

Sucha skóra lub kseroza to objaw, który świadczy o tym, iż skóra jest odwodniona. Według ekspertów ten stan występuje częściej u kobiet.

Gdy skóra jest nadmiernie złuszczana, traci zdolność do prawidłowego zatrzymywania wody, co prowadzi do wysuszenia i łuszczenia się.

W przypadku skóry suchej, którą chcesz zregenerować poprzez peeling, nadmierne stosowanie zabiegu prowadzi do łuszczenia się skóry, zwykle w postaci płatków. Innymi słowy, ryzykujesz pogorszenie stanu podstawowego.

4. Trądzik i wypryski

Podczas gdy złuszczanie ma na celu zmniejszenie zmian skórnych, jednym z wyraźnych znaków, iż złuszczasz skórę za bardzo, jest pogorszenie trądziku. Powód jest ten sam, o którym mówiliśmy wcześniej – znaczne uszkodzenie bariery skórnej.

Skóra musi utrzymywać równowagę bakterii, które ją zamieszkują. Jednym z takich mikroorganizmów rezydentnych jest Propionibacterium Acnes lub Cutibacterium Acnes (zgodnie z nową nazwą). Kiedy rozmnaża się za bardzo, powoduje wysypy trądziku, co potwierdzają artykuły naukowe.

Uszkodzona bariera skórna nie może przeciwdziałać przerostowi bakterii. W rezultacie bakterie kolonizują ją coraz bardziej. Ponadto tarcie podczas złuszczania może przenosić mikroorganizmy z jednego miejsca do drugiego.

5. Nadmiar sebum i błyszczenie skóry

Ostatnią oznaką nadmiernego złuszczania naskórka jest nadmiar sebum, który objawia się nadmiernym błyszczeniem. Dzieje się tak, ponieważ skóra traci swoje naturalne oleje poprzez złuszczanie i musi coś robić, aby zrekompensować brak równowagi. Jak to osiąga? Produkując więcej łoju.

Podczas gdy złuszczanie pomaga przywrócić skórze blask, będziesz wiedzieć, kiedy wygląda nienormalnie. Powinnaś więc uważać na ten znak, zwłaszcza jeżeli występuje wraz z którymkolwiek z wyżej wymienionych objawów.

Zobacz artykuł: Skóra motyla: ekstremalna kruchość skóry

Jak odwrócić skutki nadmiernego złuszczania?

Jeśli rozpoznasz te oznaki nadmiernego złuszczania, musisz podjąć kroki, aby przywrócić skórze zdrowie. W tym celu możesz podjąć następujące kroki:

  • Bardzo dobrze nawilżaj skórę, aby szybciej się regenerowała.
  • Przerwij praktykę złuszczania, aż skóra w pełni się zregeneruje.
  • Używaj olejków do twarzy, które przypominają naturalne oleje twojej skóry, jeżeli cierpisz na suchość.
  • Zastosuj produkty kosmetyczne z peptydami, które stymulują produkcję kolagenu i zmniejszają stany zapalne.
  • Przeanalizuj, czy uszkodzenie jest spowodowane częstotliwością złuszczania, techniką czy produktami. Dokonaj odpowiednich zmian.
Wznów złuszczanie tylko wtedy, gdy skóra jest w pełni zregenerowana. Zacznij powoli, tylko raz w tygodniu.

Jakie znaki zidentyfikowałaś?

Nikt nie zna Twojej skóry lepiej niż Ty, więc miej oko na oznaki, iż zbyt często i za bardzo złuszczasz skórę. Jak widać, mogą one być tak podstawowe, jak zwykłe wypryski lub zaczerwienienia i eskalować do bardziej złożonych stanów, takich jak trądzik i przesuszenie.

Ponadto nadmierne złuszczanie może nieodwracalnie uszkodzić warstwę ochronną skóry, narażając Cię na infekcje i rany, jeżeli nie przerwiesz tego zabiegu kosmetycznego na czas.

Zalana skóra: zapalenie spowodowane nadmiarem kosmetyków
Skóra zalana pojawia się, gdy otrzymuje składniki aktywne, które przekraczają jej możliwości odpornościowe. Przeczytaj więcej »
Idź do oryginalnego materiału