Menopauza to hasło, które powoduje u większości kobiet odruch niechęci. Przede wszystkim kojarzy się nam z przemijaniem młodości, zmianą pewnych rzeczy na gorsze, wieloma niedogodnościami. Okazuje się jednak, iż ten naturalny dla kobiet proces (dla mężczyzn jest to andropauza) obrósł w krzywdzące mity, które sprawiają, iż boimy się tego nieuchronnego czasu bardziej, niż powinnyśmy.
Menopauza jest inaczej doświadczana przez każdą kobietę i naprawdę nie musi być czymś złym, ostatecznym. W rzeczywistości ten czas może się stać impulsem do wyzwolenia, okazją do zmiany przyzwyczajeń, bycia zdrowym i szczęśliwym. Wszystko stanie się łatwiejsze mentalnie, jeżeli tylko oddzielimy szkodliwe mity, od prawdy.
5 mitów o menopauzie, które nadszedł czas obalić
1. Menopauza dotyczy kobiet po pięćdziesiątym roku życia
To jest bardzo mylący osąd, który wprowadza w błąd wiele kobiet, powodując niepewność, frustrację i niezrozumienie sytuacji. Nie istnieją sztywne ramy czasowe, w których menopauza musi wystąpić. Na przedwczesną menopauzę mogą cierpieć choćby trzydziedziestokilkulatki, a są również kobiety, które muszą się porządnie naczekać, by przeżyć ten czas.
2. W trakcie menopauzy życie intymne zamiera
To również mit, który działa wyjątkowo zniechęcająco na kobiety. Owsze, wahania hormonalne i problemy z nawilżeniem ścianek pochwy mogą utrudniać zbliżenie, ale go nie uniemożliwiają. Żele intymne pozwalają się pozbyć problemu. jeżeli suchość lub boesne stosunki bardzo dokuczają, warto poradzić się lekarza ginekologa.
3. Każdą kobietę czekają uderzenia gorąca
Choć 70 do 75% kobiet w czasie menopauzy cierpi z powodu uderzeń gorąca i nocnych potów, pozostałe nie mają tych problemów. W obrębie tej grupy kobiet, które ich doświadczają, objawy mogą się wahać od postaci lekkiej, ledwie zauważalnej, po skrajną. Tu nie ma żadnej reguły, bo każdy organizm jest inny.
4. Tylko hormonalna terapia zastępcza może pomóc
Chociaż hormonalna terapia zastępcza może pomóc złagodzić niektóre objawy menopauzy, istnieją również inne sposoby na złagodzenie problemu . Regularne ćwiczenia mogą kontrolować uderzenia gorąca, poprawiać nastrój i sen, kontrolować masę ciała i zmniejszać zmęczenie. Techniki relaksacyjne, zdrowa dieta z fitoestrogenami, wykluczenie alkoholu są metodami, które można wykorzystać, by poczuć się lepiej.
5. Tycie jest nieuniknione
Podczas menopauzy i wahań hormonalnych metabolizm może zostać zaburzony, a to oznacza, iż możliwe jest przybieranie na wadze. Spadek poziomu estrogenu może, ale nie musi, powodować odkładanie się tkanki tłuszczowej, szczególnie na brzuchu. Jednak spowolniony metabolizm, to nie jedyny winowajca. Siedzący tryb życia, brak ćwiczeń i niezdrowe jedzenia wyrządzają nam więcej szody, niż sam fakt przechodzenia menopauzy.
źródło: www.mindbodygreen.com