5 domowych sposobów na łagodzenie objawów infekcji górnych dróg oddechowych

epacjent.pl 1 rok temu

Infekcje górnych dróg oddechowych, czyli nosa, zatok i gardła, mogą pojawiać się choćby kilka razy w roku. Katar, kaszel czy ból gardła to jedne z najczęstszych symptomów, z którymi pacjenci zgłaszają się do lekarzy. Wiele takich infekcji możesz jednak wyleczyć samodzielnie. Poznaj 5 domowych sposobów na łagodzenie tych uciążliwych objawów.

Nawilżaj powietrze i nawadniaj organizm

Infekcje przebiegające z nadprodukcją wydzieliny wymagają picia dużej ilości płynów. W ten sposób rozrzedzisz śluz w zatokach i oskrzelach. Pij ciepłe, ale niegorące napoje – herbatę, napary ziołowe czy soki. Zadbaj też o nawilżenie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywasz. Często je wietrz, a w okresie grzewczym kładź na rozgrzanym kaloryferze mokry ręcznik. Możesz także zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza.

Na zatkany nos stosuj hipertoniczną wodę morską

Woda morska to naturalny środek nawilżający śluzówkę oraz upłynniający wydzielinę zatokową. Roztwór hipertoniczny ma wyższe stężenie niż płyny w komórkach. Organizm zawsze dąży do wyrównania takich różnic, przez co próbuje rozcieńczyć bardziej stężone środowisko. Woda przepływa więc z tkanek na zewnątrz, czyli do światła dróg oddechowych. A przy okazji rozrzedza gęsty śluz, który w nich zalega.

Oczyszczaj zatoki poprzez irygacje

Irygacje polegają na przepłukaniu zatok przy pomocy odpowiedniego płynu. W aptece możesz zaopatrzyć się w gotowe zestawy do irygacji, zawierające butelkę oraz saszetki do przygotowania roztworu. Przy pomocy butelki wpuszczasz płyn do jednego nozdrza, a po chwili wypływa on drugim. Dzięki temu nawilża śluzówkę zatok i zabiera ze sobą zanieczyszczenia, alergeny oraz wydzielinę.

Irygacje mogą brzmieć niepokojąco, ale są proste do wykonania. Przeciwwskazaniem są całkowicie zablokowane zatoki. Nie rób irygacji, jeżeli nie masz pewności, iż płyn przepłynie całą drogę i wydostanie się na zewnątrz.

Stosuj tradycyjne inhalacje parowe

Aromaterapia to metoda znana od wieków. Olejki eteryczne mają wiele korzystnych adekwatności i mogą pomóc złagodzić objawy infekcji dróg oddechowych. Inhalacje parowe polegają na wkropleniu olejku do naczynia w gorącą wodą i wdychaniu powstałej pary. Podczas zabiegu uważaj, żeby nie poparzyć się parą wodną. W czasie przeziębienia czy grypy objawy mogą złagodzić olejki:

  • eukaliptusowy,
  • miętowy,
  • tymiankowy,
  • szałwiowy[1].

Wspomóż się ziołowym lekiem na zatoki

Najbardziej uciążliwe objawy zapalenia zatok wynikają z zalegania w nich lepkiego śluzu. To on jest przyczyną zatkanego nosa, przytępienia węchu czy kataru spływającego po tylnej ścianie gardła, męczącego bólu głowy, zwłaszcza nasilającego się przy pochylaniu. Dlatego, żeby pozbyć się tych dolegliwości, trzeba oczyścić zatoki z wydzieliny i zadziałać przeciwzapalnie.

Ziołowy lek na zatoki może zawierać w składzie kompozycję olejków eterycznych, np.: eukaliptusowego, mirtowego, cytrynowego oraz ze słodkiej pomarańczy. Działają one podobnie jak inhalacje parowe z olejkami, tyle iż są zamknięte w kapsułce. Wystarczy, iż połkniesz kapsułkę i popijesz sporą ilością letniej lub chłodnej wody. Oczywiście trzeba stosować lek wg zarejestrowanego dawkowania przez kilka dni choćby po ustąpieniu ostrych objawów. Taki zestaw olejków upłynnia, rozrzedza gęsty śluz oraz pobudza nabłonek rzęskowy dróg oddechowych, przez co ułatwia pozbycie się wydzieliny. Działa także antyseptycznie i przeciwzapalnie, dzięki czemu może pomóc w leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych[2].

Domowe sposoby na choroby układu oddechowego pomogą złagodzić męczące dolegliwości. Często infekcja ustępuje samoistnie, więc takie tradycyjne leczenie może wystarczyć. jeżeli w przeciągu kilku dni nie zauważysz poprawy lub wręcz odczujesz pogorszenie stanu zdrowia, skonsultuj się z lekarzem, gdyż niewłaściwie leczona choroba może rozwijać się i w konsekwencji może dojść do powikłań.

[1]Nurzyńska-Wierdak, R. (2015). Terapeutyczne adekwatności olejków eterycznych. Annales Universitatis Mariae Curie-Skłodowska, 25(1), 1-19.

[2]Zdrojewicz, Z., Minczakowska, K., & Klepacki, K. (2014). Rola aromaterapii w medycynie. Family Medicine & Primary Care Review, (4): 387-391.

Idź do oryginalnego materiału