3 książki, które powinien mieć każdy student fizjoterapii

acusmed.pl 1 rok temu

O tych książkach być może nie usłyszysz na studiach. Zwykle są inne, które widnieją jako wymagane w wykazie akademickim. Uwierz, iż nie trzeba, a choćby nie warto zamykać się w jednym schemacie książkowym. Odkrywanie fizjoterapeutycznego świata powinno odbywać się na wielu, wielu poziomach! Dlatego za chwilę przeczytasz o 3 różnych książkach, które przydadzą Ci się już teraz, na etapie edukacji. Dwie z nich otworzą Ci furtkę do globalnego spojrzenia na ciało ludzkie. Trzecia przygotuje na spotkanie z pacjentem niezależnie od tego, czy będzie miało ono miejsce na praktykach czy już w pracy zawodowej. Wszystkie mieć warto, ale to Ty zdecydujesz, czy tak będzie.

1. Powięź bez tajemnic

Ta pozycja może wywrócić do góry nogami patrzenie na ludzkie ciało. A jeżeli nie wywrócić, to chociaż nauczyć patrzeć na nie zupełnie inaczej niż wyłącznie jako na twór składający się z wody, mięśni i kości. Dzięki niej poznasz powięź – strukturę, która łącząc poszczególny struktury ciała, sprawia, iż jest ono jednością. Z tym wiąże się kluczowa informacja – jedno wpływa na drugie, a dysfunkcja w danym miejscu może generować inną w zupełnie odmiennej strukturze. W pracy fizjoterapeuty to istotne, by znać to założenie i umieć to wykorzystać w diagnostyce.

Powięź bez tajemnic – czym jest i jakie jest jej znaczenie

2. Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów

,,Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów” autorstwa Jutta Hoschhilda to fantastyczne połączenie anatomii, anatomii palpacyjnej i fizjologii ruchu człowieka. Poznasz dokładną anatomię struktur kostnych, miękkich, a także nerwów i naczyń od głowy do stóp. Grafiki i opisy dokładnie pokażą Ci, jak je znaleźć i wyczuć. W książce znajdziesz oprócz tego:

  • funkcje wszystkich struktur i rolę, jaką odgrywają w organizmie i ciele człowieka,
  • najczęstsze patologie i wskazówki praktyczne, jak sobie z nimi radzić,
  • opis ruchów, które zachodzą np. w odcinku lędźwiowym kręgosłupa wraz z uwzględnieniem między jakimi kręgami jest najmniejsza lub największa,
  • rentgenogramy z opisem,
  • zagadnienia biomechaniczne, czyli jak są przenoszone obciążenia i jak zmienia się nacisk ciała np. podczas stania na jednej nodze.

Na pewnym etapie Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów może zastąpić Ci podręcznik do anatomii strukturalnej, anatomii palpacyjnej i anatomii fizjologii ruchu. Sięgnij po nią od około 3. roku studiów.

Anatomia funkcjonalna dla fizjoterapeutów

3. Badanie kliniczne w fizjoterapii

Przez cały okres 5 lat studiów będziesz spotykał się z wieloma pacjentami. Najczęściej na praktykach, którymi będzie wypełniony znaczny czas edukacji. jeżeli podejmiesz pracę – tam również przydadzą Ci się informacje z książki ,,Badanie kliniczne w fizjoterapii”. To pozycja, którą zawsze warto mieć przy sobie. Jest w niej wszystko to, co musisz zrobić, gdy pierwszy i kolejny raz z pacjentem. Wszystko, czyli każdy etap badania, wnioskowania i stawiania diagnozy. Wiele z podanych w niej informacji możesz wykorzystać wybiórczo w zależności od pacjenta czy też sytuacji. Znajdziesz tam:

  • o co pytać w wywiadzie,
  • jak zaplanować badanie funkcjonalne,
  • metodykę badania stawów, mięśni, nerwów,
  • kompleksowe badanie postawy ciała,
  • rozdział poświęcony bólowi (klasyfikacje, jak określić ból pacjenta, pomiar bólu i wiele innych),
  • czerwone i żółte flagi,
  • diagnostyką wydolności sercowo-krążeniowej i oddechowej pacjenta (schemat badania, badanie funkcji serca).

Badanie kliniczne w fizjoterapii

W tę pozycję możesz zaopatrzyć się już na 1. roku studiów, abyś od początku zapoznawał się z metodyką badania klinicznego.

Idź do oryginalnego materiału