Jeden na pięciu imigrantów przybywających do Kanady ostatecznie opuszcza kraj w ciągu 25 lat, przy czym około jedna trzecia z tych osób przenosi się w ciągu pierwszych pięciu lat.
Ustalenia te pochodzą z raportu Institute for Canadian Citizenship i Conference Board of Canada, w którym po raz drugi przeanalizowano kwestię dalszej migracji.
Raport opiera się na danych zebranych do końca 2020 roku. Wynika z niego, iż w ciągu ostatnich 30 lat wskaźnik imigrantów opuszczających Kanadę wykazywał tendencję wzrostową.
„Liczba imigrantów opuszczających Kanadę osiągnęła najwyższy poziom w historii w 2020 roku. Pomimo ekstremalnych ograniczeń w podróżowaniu związanych z pandemią, imigranci znaleźli sposoby na opuszczenie kraju w rekordowej liczbie i pomimo wielu możliwości powrotu, zdecydowali się tego nie robić” – powiedział Daniel Bernhard, dyrektor generalny Institute for Canadian Citizenship.
Aby opracować dane, w badaniu połączono informacje na temat wskaźników imigracji z kanadyjskiego urzędu statystycznego z danymi podatkowymi. Uznano kogoś za “byłego imigranta”, jeżeli nie było pliku rodzinnego T-1 przez dwa lata, a następnie nigdy więcej aż do 2021 roku.
Raport wykazał, iż imigranci ekonomiczni najczęściej opuszczają Kanadę, a uchodźcy najrzadziej. Niektórzy z tych, którzy wyjechali, wrócili do kraju pochodzenia, podczas gdy inni przenieśli się do nowego kraju trzeciego.
„Najbardziej otrzeźwiającym wnioskiem jest to, iż dwie kategorie imigrantów, które Kanada traktuje priorytetowo – są to imigranci ekonomiczni i frankofoni – są w rzeczywistości najmniej skłonne do uczynienia Kanady swoim domem na zawsze” – powiedział Bernhard.
Niemal połowa imigrantów przybywających do Kanady od 1982 roku to imigranci ekonomiczni: osoby, które ubiegały się o stały pobyt i został on im przyznany na podstawie ich umiejętności cenionych na rynku pracy.
Institute for Canadian Citizenship wzywa rząd federalny do opracowania strategii lepszego zatrzymywania imigrantów, zwłaszcza w ciągu pierwszych pięciu lat.
„Jeśli pozostaniesz optymistą co do perspektyw tej inwestycji, jest bardzo prawdopodobne, iż będziesz przez cały czas wnosić swój talent i energię w sukces Kanady. Jest to więc wysiłek całej Kanady” – powiedział Bernhard. „Imigranci coraz częściej znikają z kraju, ale niestety nasze niedobory w zakresie mieszkalnictwa, siły roboczej, wczesnej edukacji i opieki zdrowotnej – te potrzeby nie znikają wraz z nimi”.
Raport koncentruje się na twardych liczbach, ale w oparciu o badania opinii publicznej przeprowadzone przez instytut, w ostatnich latach przystępność cenowa odegrała dużą rolę w decyzjach ludzi o wyjeździe.
Biuro ministra imigracji Marca Millera nie odpowiedziało na prośbę o komentarz.
Imigranci frankofońscy są bardziej skłonni do wyjazdu niż ich angielojęzyczni odpowiednicy, a raport wykazał 35-procentowy wskaźnik długoterminowej migracji.
Największy odsetek osób opuszczających kraj zamieszkiwał Toronto, Montreal i Vancouver – podczas gdy mniejsze miasta, takie jak Calgary, Halifax i Moncton, odnotowały większą retencję imigrantów.