Źródła termalne w Polsce: poznaj ich wpływ na zdrowie i urodę

healthyandbeauty.pl 5 dni temu
Zdjęcie: Prawdziwym zagłębiem wód termalnych w Polsce jest Podhale.


Polska ma wiele bogactw naturalnych, a jednymi z najcenniejszych są wody termalne (geotermalne). w tej chwili wykorzystuje się je głównie w celach rekreacyjnych i zdrowotnych, natomiast mają one również duży potencjał energetyczny.

Źródła termalne w Polsce znajdują się w różnych regionach naszego kraju, przy czym ich prawdziwym zagłębiem jest Podhale. Nieprzypadkowo to właśnie pod Tatrami mamy największy wybór nowoczesnych kompleksów termalnych, które stanowią nie tylko miejsca rodzinnej rozrywki, ale też centra regeneracji i pielęgnacji ciała.

Czym są termy?

Termy to kompleksy basenowe zasilane wodą termalną (geotermalną), które pełnią przede wszystkim funkcję rekreacyjną, natomiast sprzyjają także odpoczynkowi, relaksacji, łagodzeniu stresu czy kompleksowej pielęgnacji ciała.

Na dobry początek warto wyjaśnić, iż woda może być nazywana termalną (geotermalną) tylko wtedy, o ile jej temperatura z ujęcia na powierzchni wynosi co najmniej 20 stopni Celsjusza. Wody o takiej temperaturze i wyższej charakteryzują się różnorodnością adekwatności fizykochemicznych, co wpływa na sposób ich wykorzystania – w tym w balneologii, czyli dziedzinie medycyny bazującej na naturalnych zasobach naszej planety.

Więcej o tym, jakie kryteria muszą spełniać kompleksy chcące określać się mianem „term”, przeczytasz w artykule na stronie internetowej https://www.termybukovina.pl/blog/gorace-zrodla-w-polsce-to-wielki-turystyczny-skarb-naszego-kraju-czas-z-niego-skorzystac.

Najlepsze źródła termalne w Polsce znajdziemy na Podhalu

To prawda, iż w ostatnich latach powstało kilka kompleksów termalnych również w nizinnych regionach naszego kraju. Wciąż jednak, chcąc odnieść maksimum korzyści zdrowotnych i kosmetycznych z kąpieli w wodzie termalnej (geotermalnej), warto zaplanować wyjazd na Podhale, w okolice Zakopanego.

Woda termalna (geotermalna) pozyskiwana pod Tatrami wyróżnia się doskonałym składem i tym samym szerokimi adekwatnościami prozdrowotnymi. Pokażemy to na przykładzie wody w Bukowinie Tatrzańskiej, wypełniającej baseny Term BUKOVINA – jednego z najnowocześniejszych kompleksów termalnych w Europie.

10 000 lat wędrówki wody termalnej, czyli skąd się bierze woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej?

Większość osób zażywających kąpieli geotermalnej w basenach Term BUKOVINA, tysiąc metrów nad poziomem morza, nie zdaje sobie sprawy z tego, jak złożone procesy odpowiadają za to, iż woda o temperaturze kilkudziesięciu stopni, bogata w minerały i składniki specyficzne, pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.

Wiedzę na ten temat czerpiemy z prac badawczych prowadzonych w ciągu wielu lat przez Państwowy Instytut Geologiczny — Państwowy Instytut Badawczy (PIG-PIB). Wyniki tych badań zawarte są w pracach publikowanych i przybliżają nam proces powstawania wód geotermalnych na terenie Podhala.

Dzięki skomplikowanej budowie geologicznej Tatr, opady atmosferyczne w tym miejscu od wielu tysięcy lat zasilają spękane i skrasowiałe skały, występujące pod utworami piaskowcowo-łupkowymi niecki podhalańskiej. Dzięki tym półprzepuszczalnym i nieprzepuszczalnym skałom, wody na odpowiedniej głębokości stają się wodami termalnymi (geotermalnymi).

Wraz ze wzrostem głębokości, temperatura skał i występujących w nich wód rośnie, co związane jest ze stopniem geotermicznym. To zjawisko zachodzi w Bukowinie Tatrzańskiej w głębokości 2390-2605 m, gdzie temperatura skał i wody dochodzi do ponad 70 stopni Celsjusza, a po jej ujęciu otworem Bukowina Tatrzańska PIG-PNiG 1 na powierzchni osiąga 67 stopni Celsjusza przy wydobyciu 48 m3/h.

Wiek wód wydobywanych wymienionym otworem osiąga ok. 10 000 lat, co oznacza, iż ich infiltracja na obszarze Regli Tatrzańskich nastąpiła przed tym okresem. Dzięki tak długiemu czasowi kontaktu wody ze skałami nastąpił wzrost jej ogólnej mineralizacji do 1,7 g/dm3 i wzbogacenie w minerały korzystne dla organizmu człowieka.

Wypływająca woda podgrzana ciepłem skał ma temperaturę 67 stopni Celsjusza. Zanim ostatecznie trafi do basenów Term BUKOVINA, jest schładzana do temperatury 30-38 stopni, w zależności od danego basenu, co jest najkorzystniejsze dla organizmu.

Kąpiele termalne dla zdrowia

Woda termalna (geotermalna) w Termach BUKOVINA posiada mineralizację dochodzącą do 1,7 mg/dm3. Jest wodą typu siarczanowo-sodowo-wapniowego, siarczkową, fluorkową (SO4-Na-Ca-,H2S, F), zawierającą 28 składników mineralnych i składniki specyficzne, takie jak siarka dwuwartościowa (H2 S+S2 powyżej 1 mg/dm3) i fluorki (powyżej 2 mg/dm3).

Tak cenny skład wody decyduje o jej szerokich adekwatnościach prozdrowotnych. Regularna kąpiel w wodzie bogatej w składniki specyficzne: siarkę dwuwartościową, fluorki i minerały, m.in.: wapń, sód, potas, magnez, siarka, to najlepsza inwestycja w zdrowie i urodę. Wapń wspomaga proces regeneracji organizmu, sód i potas regulują poziom nawilżenia skóry, magnez opóźnia procesy starzenia, odżywia skórę, działa przeciwzapalnie. Siarka odgrywa istotną rolę w utrzymaniu zdrowych paznokci, włosów, kości i stawów.

Woda termalna (geotermalna) w Bukowinie Tatrzańskiej zmniejsza zagrożenia związane z chorobami serca, poprawia przemianę materii i reguluje wydzielanie hormonów oraz łagodzi bóle układu mięśniowego i kostnego. Kąpiel w wodach termalnych (geotermalnych) zalecana jest kobietom w ciąży (w przypadku braku przeciwwskazań od lekarza), dzieciom i wszystkim miłośnikom zdrowia.

Więcej o prozdrowotnych adekwatnościach wody termalnej (geotermalnej) w Termach BUKOVINA przeczytasz w artykule na stronie https://www.termybukovina.pl/blog/najlepsze-zrodla-termalne-w-polsce-dlaczego-polacy-tak-chetnie-wybieraja-termy-bukovina.

Znakomite adekwatności pielęgnacyjne

Woda termalna (geotermalna) uchodzi za jeden z najcenniejszych i najskuteczniejszych naturalnych kosmetyków. To zasługa zawartych w niej minerałów. Wyjątkowo korzystnie pod tym względem wypada woda w Bukowinie Tatrzańskiej.

– Kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) bogatej w pierwiastki mineralne mają bardzo korzystny wpływ na skórę. Woda termalna wykorzystywana w Termach BUKOVINA zawiera 28 składników mineralnych, z których najwyższe stężenie osiągają siarka, sód, potas, magnez, wapń, krzem i chlorki. To właśnie one mają najbardziej dobroczynny wpływ na naszą skórę – mówi Monika Zając, manager strefy Wellness BUKOVINA.

Wpływ poszczególnych składników mineralnych na naszą skórę jest nieoceniony. Regularne kąpiele w wodzie termalnej (geotermalnej) stanowią niezwykle przyjemny zabieg anti-aging, pomagają również w radzeniu sobie z różnymi problemami dermatologicznymi.

Aby zmaksymalizować korzyści z wizyty na termach, warto połączyć kąpiele w basenach termalnych z wizytą w strefie saun „Góralskie Łospary” (do wyboru aż osiem rodzajów saun, w tym fińskie, łaźnie parowe, Lakonium czy kabina na podczerwień oraz strefa schładzania i wypoczynku m.in. z jacuzzi z wodą geotermalną) oraz zabiegami w strefie Wellness BUKOVINA.

– Przed kąpielą w wodzie termalnej zalecamy peeling całego ciała. Pomoże usunąć martwy naskórek, co ułatwi skórze lepsze wchłanianie minerałów. Proponujemy m.in. peeling solny Bukowiańska łąka, Miód & Płatki owsiane lub Miód & Mak, a dla skóry wrażliwej polecamy peeling cukrowy Betulina & Miód. Po kąpieli skóra jest bardziej podatna na wchłanianie składników aktywnych. Woda termalna poprawia mikrokrążenie, dlatego można po niej stosować zabiegi odżywcze twarzy, zabiegi ujędrniające i antycellulitowe ciała, które będą działały skuteczniej. Zapraszamy również na masaż, który po kąpieli termalnej, gdy mięśnie są już rozluźnione, będzie jeszcze skuteczniejszy. Można go wykonać z użyciem produktów odżywczych, z masłem shea, czy olejem kokosowym (np. Bukowiański relaks, Kokosowa sonata) – dodaje Monika Zając.

Jak widzisz, źródła termalne w Polsce mogą stanowić znakomite wsparcie dla zdrowia i urody, a dodajmy również, iż Termy BUKOVINA w Bukowinie Tatrzańskiej gwarantują spędzenie fantastycznego czasu w gronie najbliższych, w tym z całą rodziną (m.in. dzięki strefie dzieci i młodzieży z trzema zjeżdżalniami, siatką do wodnej wspinaczki, rwącą rzeką „Bystry Potok”, wodną huśtawką czy wodnym torem przeszkód w strefie letniej).

Bilety do Term BUKOVINA wygodnie i bez kolejki kupisz na stronie internetowej kompleksu pod adresem https://www.termybukovina.pl/. Na miejscu dostępny jest bezpłatny parking oraz sklep z niezbędnymi akcesoriami, w tym strojami kąpielowymi, ręcznikami, klapkami czy pieluszkami do pływania dla niemowląt.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Idź do oryginalnego materiału