Zobacz program XVIII Konferencji Postępy w Gastroenterologii

termedia.pl 1 miesiąc temu

W trakcie sześciu sesji eksperci zajmą się tematami związanymi z przewlekłym zapaleniem trzustki, alergiami i nietolerancjami pokarmowymi oraz postępami w diagnostyce i terapii chorób przewodu pokarmowego.



Jakie są międzynarodowe wytyczne leczenia łagodnego i średniociężkiego WZJG? Kiedy kierować pacjenta do leczenia operacyjnego przewlekłego zapalenia trzustki? Dlaczego i dla kogo niezbędna jest dieta bezglutenowa? To tylko kilka z wielu pytań, na które odpowiedzą wykładowcy podczas XVIII Konferencji Postępy w Gastroenterologii. Kierownikiem naukowym wydarzenia jest prof. dr hab. n. med. Grażyna Rydzewska, a partnerem merytorycznym Klinika Chorób Wewnętrznych i Gastroenterologii PIN MSWiA w Warszawie.

Nieswoiste zapalenie jelit leczymy coraz lepiej, ale przez cały czas nieoptymalnie. Szansą na efektywniejsze kuracje dla pacjentów z ostrym zapaleniem trzustki są nowe możliwości diagnostyki i terapii oraz badania endoskopowe. O nich właśnie w swoich prelekcjach mówić będą: lek. Arkadiusz Bednarczuk, lek. Kamil Jaszczuk (zabiegi pod kontrolą endosonografii w PZT) i dr hab. n. med. Mateusz Jagielski (rekomendacje dot. leczenia endoskopowego pozapalnych trzustkowych i okołotrzustkowych zbiorników płynowych). Nasi eksperci przybliżą etiopatogenezę przewlekłego zapalenia trzustki i pochylą się nad praktycznymi aspektami ich leczenia farmakologicznego. W sekcji poświęconej alergiom i nietolerancjom pokarmowym wykładowcy zreferują zagadnienia związane z diagnostyką tych schorzeń, alergią pokarmową na nikiel i leczeniem celiakii. Z kolei postępy w diagnostyce i terapii chorób przewodu pokarmowego to panel o sposobach modulacji mikrobioty w zaburzeniach jelitowych i prawidłowym postępowaniu w skurczowym bólu brzucha. Dr n. med. Konrad Lewandowski zreferuje w trakcie tej sesji przypadki kliniczne leczenia filgotinibem, a prof. dr hab. n. med. Jarosław Reguła zajmie się incidentalomą w gastroenterologii. Nie zabraknie też debaty okrągłego stołu, podczas której paneliści dyskutować będą o wątpliwościach i problemach w postępowaniu przy przewlekłym zapaleniu trzustki. O tym, iż stres może nie tylko zaostrzać przebieg chorób gastroenterologicznych, ale także wyzwalać objawy, wiadomo od dawna. Dlatego nasza konferencja nie może się obyć bez sesji poświęconej psychogastroenterologii w teorii i praktyce.

Zapraszamy już 6 i 7 grudnia do Poznania.

PROGRAM

Zarejestruj się już dziś:

REJESTRACJA
Idź do oryginalnego materiału