Znika stan zagrożenia epidemicznego, a co z certyfikatami covidowymi?

termedia.pl 1 rok temu
Zdjęcie: 123 RF


Od 1 lipca przestaje obowiązywać na terenie Polski stan zagrożenia epidemicznego. Nie wszystkie jednak rozwiązania z tego okresu znikną z porządku prawnego. Resort zdrowia zabiega o utrzymanie certyfikatów covidowych – to dobre narzędzie do powstrzymywania rozprzestrzeniania się zakażeń SARS-CoV-2 – argumentuje.

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metod zapobiegania COVID-19 trafił do konsultacji publicznych. Jego celem jest utrzymanie w mocy funkcjonującego w tej chwili systemu Ewidencja Wjazdu do Polski (tzw. system EWP) oraz unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID zwanych certyfikatem covidowym.

Certyfikaty blokują rozprzestrzenianie się zachorowań
Jak przypomina Ministerstwo Zdrowia, narzędzia te były i są wykorzystywane jako metody powstrzymywania rozprzestrzeniania się COVID-19.

System EWP uregulowany jest w tej chwili w rozporządzeniu Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz. 679, z późn. zm.). Został utworzony w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19 w celu gromadzenia danych o osobach narażonych na zakażenie i zakażonych SARS-CoV-2. W okresie epidemii był on systematycznie rozwijany o dodatkowe funkcjonalności.

W uzasadnieniu do rozporządzenia podkreślono, iż „zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia z 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. poz.1118), z dniem 1 lipca 2023 r. nastąpi odwołanie na terenie Rzeczypospolitej Polskiej stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami SARS-CoV-2".

Wskazano również, iż system EWP dalej jest niezbędny dla prawidłowego monitorowania sytuacji związanej z zakażeniem SARS-CoV-2 w kraju oraz przetwarzania danych osobowych i jednostkowych danych medycznych gromadzonych w tym systemie, stanowiąc istotną metodę zapobiegania zakażeniom i ich kontroli. Dlatego też niezbędne jest dodanie przepisów prawnych, które regulują funkcjonowanie systemu EWP do rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie metod zapobiegania COVID-19.

Certyfikaty zastąpi globalna sieć cyfrowych zaświadczeń zdrowotnych
Ponadto zdecydowano, iż unijne certyfikaty covidowe powinny pozostać w obiegu prawnym zgodnie z zaleceniami Rady Unii Europejskiej dotyczącymi docelowego przystąpienia do globalnej sieci cyfrowych zaświadczeń zdrowotnych ustanowionej przez Światową Organizację Zdrowia oraz tymczasowych ułatwień w podróżach międzynarodowych w związku z upływem okresu obowiązywania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE).

Uwagi do przedmiotowego projektu można zgłaszać w terminie 1 dnia od dnia otrzymania niniejszego pisma, w wersji elektronicznej za pośrednictwem platformy ePUAP, a także na adres e-mail: [email protected] w wersji umożliwiającej edytowanie tekstu.

Rozporządzenie wchodzi w życie od 1 lipca 2023 r.

Przeczytaj także: „WHO. Powstanie ogólnoświatowy system cyfrowych zaświadczeń COVID-19”.

Idź do oryginalnego materiału