Znaczenie i konserwacja mikrobiomu skóry: klucz do zdrowego organizmu i blasku skóry

codzienne.pl 1 miesiąc temu

Do tej pory znacznie częściej docierają do nas informacje na temat mikrobiomu jelit i jego kluczowej roli w prawidłowym działaniu naszego organizmu. Fakt, iż mikrobiom człowieka jest imponujący pod względem swojej wielkości, nie powinien dziwić – genów drobnoustrojów jest bowiem więcej niż ludzkich! Co więcej, nie wszystkie bakterie, grzyby czy wirusy są szkodliwe. Wręcz przeciwnie, ich niedobór prowadzi często do różnego rodzaju dolegliwości, dlatego tak istotne jest zachowanie zdrowego mikrobiomu.

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, iż nasza skóra to dom dla milionów bakterii, grzybów i wirusów. Działają one na rzecz tworzenia tzw. mikrobiomu skóry. Podobnie jak w przypadku jelit, mikroorganizmy te pełnią kluczową rolę w ochronie organizmu przed szkodliwymi patogenami – stanowiąc rodzaj fizycznej bariery. Naruszona równowaga tej bariery może prowadzić do chorób skóry oraz poważniejszych schorzeń ogólnoustrojowych. Mikrobiologia i dermatologia są dziedzinami ściśle ze sobą powiązanymi, a eksperci z obu tych obszarów nauki od dawna podkreślają, iż skóra człowieka jest siedliskiem dla niewyobrażalnej ilości drobnoustrojów, które mają bezpośredni wpływ na nasze zdrowie bądź dolegliwości.

Na skórze człowieka występuje zwykle około 1000 gatunków bakterii. Mikrobiom skóry zaczyna się formować zaraz po narodzinach, wspomagając rozwój układu odpornościowego. Wytwarzane w tym czasie drobnoustroje rosną i różnicują się aż do okresu dojrzewania, kiedy to hormony i procesy rozwojowe kształtują ich ostateczną kompozycję, która towarzyszyć nam będzie przez całe dorosłe życie.

Dlaczego jednak mikrobiom jest tak ważny? Badania dowodzą, iż mikrobiom ma potencjalnie kluczową rolę w wyglądzie i funkcjonowaniu skóry człowieka. Tak jak mikroorganizmy w jelitach, tak i te na skórze, wpływają na ogólny stan zdrowia, a przede wszystkim na wygląd i samopoczucie skóry – naszego największego organu. Zdrowy mikrobiom chroni przed infekcjami, zapobiega sytuacjom, gdzie namnaża się zbyt wiele patogenów. Mikrobiom skóry potrafi również „walczyć” z czynnikami zewnętrznymi i środowiskowymi, opanowuje stany zapalne, przyspiesza gojenie ran, stanowi barierę dla toksyn i alergenów. Niestety, utrzymanie mikrobiomu w zdrowiu nie jest łatwe.

Idź do oryginalnego materiału