Zmiany w rozporządzeniu dotyczącym wyrobów medycznych

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Od 1 września obowiązuje rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie. Nie spowoduje rewolucji, ale ułatwi życie niektórym pacjentom. Przywraca między innymi limity cen na naprawę wózków dla dzieci z niepełnosprawnością i umożliwia szybszą wymianę zużytego obuwia ortopedycznego.



Niewielkie, ale istotne korekty

Rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, które obowiązuje od 1 września, wprowadza wiele istotnych zmian dla pacjentów. Jedną z nich jest korekta względem osób uprawnionych do wystawiania zleceń na wyroby medyczne. Poszerzono katalog osób uprawnionych do wystawienia zlecenia na zaopatrzenie w wyroby medyczne. Przywrócono możliwość wystawiania zleceń osobom uprawnionym do tego przed 1 stycznia 2024 r.

W opinii Magdaleny Osińskiej-Kurzywilk, prezes zarządu Koalicji „Na pomoc niesamodzielnym”, każda zmiana uściślająca przepisy związane z wyrobami medycznymi jest niezwykle ważna dla pacjentów.

– Musi jednak iść za tym odpowiednia informacja, bo bardzo często spotykam się z pacjentami, którzy nie korzystają z uprawnień w tym zakresie, bo o nich po prostu nie wiedzą – mówi portalowi prawo.pl.

Bez rewolucji, ale z ułatwieniami dla pacjentów

Jak zaznacza, istotną zmianą jest przywrócenie możliwości wystawiania zleceń przez lekarzy neurologów dla osób z niepełnosprawnością ruchową, ponieważ wielu pacjentów korzysta na stałe z opieki neurologa i trudno im potem wracać do innego lekarza, żeby wypisał im konkretne zlecenie. Ważne jest to, iż medyk, który zna trudności pacjenta, opiekuje się nim od dawna, będzie mógł takie zlecenie bezpośrednio wystawić.

Jak zauważa mecenas Szymon Jankowski z Kancelarii Fairfield w komentarzu dla portalu prawo.pl, zmiany w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie nie są rewolucyjne, ale na pewno ułatwią życie wielu pacjentom.

– Warto docenić, iż Ministerstwo Zdrowia odpowiada na pojawiające się sygnały o konieczności doprecyzowania niektórych z punktów wykazu. Należy pamiętać, iż jego regularna aktualizacja pozwala na lepsze dostosowanie świadczeń do potrzeb poszczególnych pacjentów oraz istotnie wpływa na dostępność do wyrobów medycznych, co znacząco podnosi jakość opieki zdrowotnej w Polsce – podkreśla.

Bez innowacji proces zdrowienia się wydłużaSektor wyrobów medycznych to druga najbardziej innowacyjna branża w Europie. Aby zapewnić polskim pacjentom dostęp do najnowoczesniejszych technologii, potrzebuje jednak dobrej, transparentnej i przewidywalnej legislacji. – Innowacyjne rozwiązania w diagnostyce, leczeniu i rehabilitacji pacjentów są niezbędne – zapewniają decydenci.
Idź do oryginalnego materiału