Zmiany w Narodowym Programie Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032

termedia.pl 5 dni temu
Zdjęcie: 123RF


Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt uchwały Rady Ministrów zmieniającej wcześniejszy dokument w sprawie ustanowienia programu wieloletniego Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032, która została skierowana do konsultacji publicznych 18 listopada.



„W trakcie wdrażania programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 20222032 zaistniała potrzeba dokonania aktualizacji terminów i zakresu działań realizowanych w ramach programu. Uchwała nr 247 Rady Ministrów z 6 grudnia 2022 r. w sprawie ustanowienia programu wieloletniego pn. Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022 weszła w życie 28 grudnia 2022 r. i tym samym realizacja większości działań rozpoczęła się dopiero w 2023 r. Istnieje zatem konieczność uaktualnienia harmonogramu wdrażania NPChUK wobec rzeczywistego jego wejścia w życie z końcem 2022 r.” – napisano w OSR projektu.

„Zmiany zostały wypracowane przy udziale pełnomocnika ministra zdrowia do spraw Narodowego Programu Chorób Układu Krążenia oraz ekspertów Narodowego Instytutu Kardiologii. Ponadto zakres merytoryczny wprowadzanych zmian został pozytywnie zaopiniowany przez Krajową Radę ds. Kardiologii” – dodano w dokumencie.

Polska liderem w kardiologii? ►Choroby układu krążenia, które w 2021 r. stanowiły u nas przyczynę aż 35 proc. wszystkich zgonów, uważane są za głównego zabójcę Polaków – tę sytuację mają poprawić Krajowa Sieć Kardiologiczna, programy KOS-zawał i KOS-zawał+, a także Narodowy Program Chorób Układu Krążenia na lata 2022–2032. Czy tak się stanie i czy Polska będzie liderem w Europie, jeżeli chodzi o kardiologię? O tym w rozmowie z „Kurierem Medycznym” mówił prof. Przemysław Mitkowski, prezes Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego i kierownik Pracowni Elektroterapii Serca w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Poznaniu.
Idź do oryginalnego materiału