Zmiany w finansowaniu świadczeń w zakresie zapobiegania oraz zwalczania zakażeń i chorób zakaźnych

termedia.pl 1 dzień temu
Zdjęcie: 123RF


Rządowe Centrum Legislacji opublikowało 23 lipca projekt ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych i ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych.



W związku ze zmianą podmiotu finansującego realizację programów polityki zdrowotnej wskazanych w art. 48 ust. 1a i art. 97 w ust. 3 pkt 3e ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ustawą z 16 listopada 2022 r. o zmianie ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw oraz brakiem przepisów dotyczących finasowania ze środków NFZ świadczeń zaplanowanych w programie dotyczącym leczenia przewlekłego wirusowego zapalenia wątroby typu C u pacjentów osadzonych w zakładach penitencjarnych (leczenie HCV) nie jest możliwe finansowanie tych świadczeń zdrowotnych.

„W aktualnym stanie prawnym osób zakażonych HIV, pacjenci nieposiadający uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego mają utrudniony dostęp do produktów leczniczych wydawanych w ramach programu polityki zdrowotnej – leczenia antyretrowirusowego, ze względu na brak dostępu do świadczeń opieki zdrowotnej, udzielanych poza programem polityki zdrowotnej” – czytamy w OSR projektu.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi wprowadza zmiany w art. 48 ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych w zakresie umożliwiającym finansowanie świadczeń opieki zdrowotnej zaplanowanych w programie, o którym mowa w art. 48 ust. 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, ze środków NFZ.

W art. 41 ustawy z 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz.U. z 2024 r. poz. 924, z późn, zm.), ww. projekt ustawy wprowadza zmianę polegającą na dodaniu ust. 6, który doprecyzowuje przepisy, dotyczące udzielania świadczeń opieki zdrowotnej niezbędnych do realizacji programu polityki zdrowotnej leczenia antyretrowirusowego osób zakażonych wirusem HIV, pacjentom nieposiadającym uprawnień z tytułu ubezpieczenia zdrowotnego i wskazuje źródło finansowania tych świadczeń – budżet państwa z części, której dysponentem jest minister adekwatny do spraw zdrowia.

Z uwagi na ryzyko wstrzymania realizacji programu, o którym mowa w art. 48 ust. 1a ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w związku z brakiem możliwości finansowania świadczeń opieki zdrowotnej po 30 czerwca 2025 r., a przed wejściem w życie procedowanej ustawy, zaproponowano przepisy umożliwiające finansowanie świadczeń, o których mowa w art. 48 ust. 1b ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych od 1 lipca 2025 r.

Poniżej pełna treść projektu ustawy wraz z uzasadnieniem.


Idź do oryginalnego materiału