Zmiany w dyżurach aptek i wystawianiu recept. Nowe przepisy wchodzą w życie

zdrowie.interia.pl 7 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Już 14 lutego br. wejdą w życie nowe regulacje dotyczące funkcjonowania aptek. Apteki, które nie pełniły dyżuru, do którego się zobowiązały, będą musiały zwrócić otrzymane wcześniej od NFZ ryczałtowe wynagrodzenie. Ma to na celu m.in. zapewnienie pacjentom lepszego dostępu do leków w nagłych przypadkach. Ułatwieniem będzie też możliwość wystawiania przez farmaceutów recept na szczepionki w ramach szczepień ochronnych, także refundowane.


Apteki będą musiały ponieść konsekwencje braku dyżuru


Nowelizacja ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych wprowadza nowe zasady w kwestii dyżurów aptek. Do tej pory apteki ogólnodostępne pełniły dyżury nocne i świąteczne w ramach porozumień z zarządem powiatu i z góry otrzymywały ryczałtowe wynagrodzenie. Niestety zdarzało się, iż dyżury nie odbywały się lub trwały w skróconych godzinach. Nowelizacja nakłada na aptekarzy w takiej sytuacji konieczność zwrotu wynagrodzenia wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie. W takiej sytuacji to Narodowy Fundusz Zdrowia będzie odpowiadać za wezwanie do zwrotu środków i określenie kwoty zwrotu. Podmiot prowadzący aptekę będzie mieć 14 dni na zwrot środków. Reklama


Kiedy apteka nie będzie musiała zwracać pieniędzy za brak dyżuru?


Nowelizacja ustawy zakłada dwa wyjątki, w związku z którymi apteka nie będzie musiała zwracać środków za brak pełnionego dyżuru:


działanie siły wyższej - jeżeli apteka nie mogła pełnić dyżuru z powodu zdarzeń niezależnych, np. klęsk żywiołowych, awarii;inne przyczyny losowe, np. problemy zdrowotne personelu (nagła choroba farmaceuty bez możliwości zastępstwa).
W obu przypadkach apteka musi powiadomić NFZ i zarząd powiatu o powyższych zdarzeniach, które uniemożliwiły realizację dyżuru. Brak zgłoszenia będzie skutkował koniecznością zwrotu środków.


Farmaceuta będzie mógł wystawić receptę na szczepionkę


Dużym udogodnieniem dla pacjentów będzie możliwość wystawiania recept na szczepionki przez farmaceutów. Do tej pory mogli oni wystawiać recepty tylko w przypadku zagrożenia życia pacjenta oraz na szczepionkę przeciwko grypie. Nowelizacja ustawy rozszerza tę możliwość na wszystkie szczepienia dla dorosłych w związku z programem szczepień ochronnych.
Naczelna Izba Aptekarska zwraca uwagę, iż recepta wystawiana przez farmaceutę na szczepionkę może uwzględniać również uprawnienia dodatkowe wynikające z ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, w tym:
bezpłatne leki dla dzieci i seniorów (S, DZ) - art. 43a ust. 1 ustawy, inne kategorie pacjentów uprawnionych do refundacji jak ZK, WE, IW, IB - art. 43, 44, 45 i 46 ustawy.


Zasady wystawiania i realizowania recept farmaceutycznych


Warto wiedzieć, iż zaszczepić się szczepionką, na którą receptę wystawił farmaceuta, będziemy mogli jedynie w tej konkretnej aptece. Farmaceuta przed wystawieniem recepty na szczepionkę jest zobligowany do weryfikacji danych w systemie SIM (ilość i rodzaj przepisanych pacjentowi produktów leczniczych).


Nowelizacja ustawy obejmuje także zmiany w wystawianiu recept Pro auctore i Pro familia w sytuacji zagrożenia zdrowia. Od 14 lutego farmaceuta zyskuje możliwość wystawiania takich recept na bezpłatne leki dla seniora i dziecka do 18. roku życia. Aptekarz będzie zobowiązany do przedstawienia niezbędnych danych, np. szczegółowe dane pacjenta i poziom odpłatności czy numer wpisu do rejestru zezwoleń na prowadzenie apteki.
Źródło:
oia.waw.pl/komunikat-ws-nowelizacji-ustawy-o-swiadczeniach-opieki-zdrowotnej-finansowanych-ze-srodkow-publicznych.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału