Nadchodzą zmiany w ustawie o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz ustawie o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Nowelizacja wprowadza rewolucję, jeżeli chodzi o system powiadomień o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety. Projekt przewiduje też podwyższenie kar finansowych, które będzie mogła nakładać inspekcja sanitarna.
W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów znalazła się nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, które ma wprowadzić istotne zmiany.
Nowela ma dostosować procedury powiadamiania GIS o pierwszym wprowadzeniu do obrotu środków spożywczych. Chodzi przede wszystkim o suplementy diety. Ma to być odpowiedź na dynamicznie rozwijający się ich rynek oraz rosnącą co roku liczbę tego typu powiadomień.
Zmiany w powiadomieniach
W 2007 r. w Polsce zarejestrowano pierwszy produkt w kategorii „suplement diety”. Od tego czasu dynamika wzrostu sprzedaży oraz wartość rynku suplementów diety wzrosła wielokrotnie.
Od 2007 r. do rejestru wpisano łącznie około 29 000 produktów kwalifikowanych przez zgłaszających jako suplementy diety. W latach 2017–2020 do GIS wpłynęło 62 808 powiadomień o wprowadzeniu lub zamiarze wprowadzenia suplementów diety po raz pierwszy do obrotu.
Zdaniem legislatora tak duża liczba wprowadzanych do obrotu suplementów wymaga zmiany procedury powiadamiania w celu jej ulepszenia i dostosowania do obecnej sytuacji związanej ze wzrostem liczby rozpatrywanych powiadomień.
Poza tym zniesiony zostanie obowiązek powiadamiania GIS o żywności wzbogacanej obligatoryjnie. Chodzi o środki spożywcze, do których są obligatoryjnie dodawane witaminy i składniki mineralne.
– Nie ma potrzeby powiadamiania o pierwszym wprowadzeniu tych produktów do obrotu. Zmiana ta będzie miała pozytywny wpływ na przedsiębiorców, gdyż będą oni zwolnieni z powiadamiania GIS o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskie żywności obligatoryjnie wzbogacanej – wyjaśniono w projekcie.
GIS chce też zrezygnować z pisemnej, papierowej formy składania powiadomień.
Znacznie wyższe kary
Przygotowywana ustawa zmienia także art. 100 i 103 ustawy, zawierające przepisy karne odnoszące się do wprowadzania po raz pierwszy do obrotu środków spożywczych objętych obowiązkiem powiadomienia GIS.
Zmiana będzie polegać na wprowadzeniu możliwości objęcia karami pieniężnymi podmiotów nieprzestrzegających wymagań w zakresie znakowania środków spożywczych. W tym w zakresie prezentacji, reklamy i promocji, określonych w art. 27 ust. 5 ustawy.
Zmieni się też wysokość kar pieniężnych. Obecny maksymalny limit kary pieniężnej nakładanej przez inspekcję sanitarną to trzydziestokrotność przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej za rok poprzedzający. Zgodnie z zapowiedziami zostanie on zmieniony na limit w wysokości do stukrotnego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego.
O sprawie informuje Mgr.farm.
Przeczytaj także: „GIS – więcej zgłoszeń o niezaszczepionych dzieciach”.