Zmiana zasad szczepień przeciw HPV dla nastolatków po 14. roku życia

termedia.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: 123RF


Ministerstwo Zdrowia umożliwi kontynuowanie bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla nastolatków, którzy rozpoczęli je przed ukończeniem 14. roku życia. Zmiana ma na celu zwiększenie liczby zaszczepionych i poprawę skuteczności programu w zapobieganiu nowotworom związanym z HPV.



Dzieciom i młodzieży w wieku 9-14 lat przysługują bezpłatne szczepienia przeciwko ludzkiemu wirusowi brodawczaka (HPV). Można je wykonać w każdej przychodni lekarza rodzinnego, a od września ubiegłego roku także w szkole. Problemem jest jednak to, iż rodzice zgłaszają uczniów często za późno, aby zdążyć zrealizować pełny cykl szczepienia, który wymaga przyjęcia dwóch dawek w odstępie co najmniej półrocznym, zanim dziecko skończy 14 lat.

Ministerstwo Zdrowia, na wniosek lekarzy POZ, wprowadziło korektę w programie szczepień od 15 maja. Nastolatkom, którzy otrzymali pierwszą dawkę, będzie można podać drugą także po ukończeniu 14. roku życia.

- To zmiana, o którą wnioskowaliśmy, ponieważ zgodnie z wcześniejszą interpretacją głównego inspektora sanitarnego, po 14. urodzinach druga dawka już nie przysługiwała. Uczeń musiałby ją samodzielnie zakupić, w pełnej cenie – zaznaczyła Bożena Janicka, lekarka rodzinna i prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Dodaje, iż zmiana pozwoli dokończyć bezpłatne szczepienie wielu nastolatkom, co jest ważne nie tylko dla uzyskania pełnej odporności, ale również z powodu niskiego zainteresowania programem. Przeciwko HPV zaszczepiono dotychczas zaledwie 14 proc. dzieci.

Zapobieganie nowotworom HPV-zależnym znacznie tańsze niż leczenieZgodnie z opublikowanym nowym raportem „Ekonomiczne obciążenie HPV: korzyści płynące z zapobiegania zakażeniom HPV” profilaktyka zdrowotna jest koniecznością także ekonomiczną. Wyliczono, iż zapobieganie nowotworom i chorobom związanym z HPV mogłoby przynieść w każdym kraju oszczędności sięgające milionów dolarów rocznie.
Idź do oryginalnego materiału