Zindywidualizowana radioterapia poprawia wyniki leczenia NDRP

termedia.pl 8 miesięcy temu
Optymalne wykorzystanie dobrze znanych metod leczenia nowotworów daje szansę na lepszą kontrolę choroby; przekonuje o tym najnowsza publikacja z prestiżowego „The JAMA Oncology”.

Stereotaktyczna radioterapia ablacyjna jest stosowana w leczeniu nowotworów płuc, jednak jej minusem pozostaje spory odsetek działań niepożądanych, w tym zagrażających życiu z uwagi na sąsiedztwo np. dużych naczyń. Równocześnie dane literaturowe sugerują, iż małe guzy o objętości do 10 cm3 można dobrze kontrolować dzięki biologicznie skutecznej dawki mniejszej niż 100 Gy.

Zespół naukowców z Japonii i Stanów Zjednoczonych przeprowadził wieloośrodkowe, nierandomizowane badanie z udziałem 217 chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca, którzy w latach 2011 - 2018 zostali poddani ablacyjnej radioterapii stereotaktycznej; w danym dniu leczono do 4 guzów, dawka wynosiła od 25 Gy w 1 frakcji dla guzów obwodowych o objętości od 0 do 10 cm3 oraz do 60 Gy w 8 frakcjach dla guzów centralnych o objętości większej niż 30 cm3. Badaną populację podzielono na 3 grupy w zależności od rodzaju i stadium zaawansowania nowotworu; w grupa 1. licząca 79 osób obejmowała chorych z pierwotnym NDRP w stadium T1-3N0M0, grupa 2. licząca 82 osób obejmowała NDRP T1-3N0M0 z guzem przebytym w przeszłości, grupa 3. liczyła 79 pacjentów z przerzutami mnogimi.

Mediana okresu obserwacji wyniosła 33 miesiące; wykazano, iż dla całej leczonej populacji mediana całkowitego przeżycia wyniosła 59 miesięcy. Uzyskano także bardzo dobre wyniki w zakresie odsetka braku miejscowej wznowy po roku od zakończenia leczenia; w grupie 1. udało się to osiągnąć u 97 proc. chorych, w grupie 2. u 94 proc, a w 3. 96 proc. Efekt utrzymywał się stosunkowo długo, gdyż brak wznowy miejscowej po 5 latach sięgał od 83 do 93 proc. we wszystkich 3 grupach. Co ważne, odnotowano niski odsetek pacjentów z działaniami toksycznymi stopnia od 3 do 5, który wynosił zaledwie 5 proc. w 3 grupach. Odsetek pacjentów z działaniami toksycznymi stopnia 3. do 5. był niski i wynosił 5 proc. (wśród tych osób tylko jedna doznała działań niepożądanych stopnia 5).

Wyniki badania sugerują, iż zindywidualizowana radioterapia zastosowana w leczeniu niedrobnokomórkowego raka płuc pozwala na minimalizację dawki promieniowania, wiąże się z doskonałą kontrolą miejscową oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa.
Idź do oryginalnego materiału