„Zgnilizna mózgu”, czyli co nadużywanie śmieci w Internecie może zrobić z umysłem

bejsment.com 1 dzień temu

Naukowcy ostrzegają, iż nadmierne używanie internetu, zwłaszcza serwisów społecznościowych, może mieć poważne skutki dla naszego mózgu. Może dojść do zmniejszenia ilości substancji szarej w pewnych obszarach mózgu, co wpływa na naszą pamięć, koncentrację i procesy poznawcze. Określane jest to mianem “zgnilizny mózgu”.

Słownik Oxfordzki wybrał “zgnilizna mózgu” na słowo roku, ze względu na jej zwiększone użycie w obecnym świecie cyfrowym. Definicja tego terminu odnosi się do pogorszenia stanu psychicznego lub intelektualnego spowodowanego nadmierną konsumpcją treści uznawanych za trywialne lub nie stanowiące wyzwania.

W świetle naukowego badania utworzonego przez szereg naukowców pod kierunkiem Michoela Moshela, nadmierne korzystanie z internetu jest łączone ze zmniejszeniem objętości substancji szarej w obszarach mózgu odpowiedzialnych za przetwarzanie nagrody, kontrolę impulsów i podejmowanie decyzji. To jest zbieżne z wzorcami obserwowanymi w przypadku uzależnień, takich jak między innymi uzależnienie od alkoholu.

Zmiany takie mają wpływ również na nastolatków, u których to etap formowania tożsamości i poznawania społeczności jest kluczowy. Co gorsza, osoby, które mają już pewne problemy psychiczne, są bardziej narażone na wpływ negatywnych treści w sieci, co może dodatkowo pogłębić ich objawy.

Istnieją jednak sposoby, aby temu przeciwdziałać. Eksperci radzą, między innymi, rozpoznawanie problemu, próby odłączenia się od urządzeń cyfrowych oraz podejmowanie działań wymagających fizycznej obecności, takich jak spotkanie z przyjaciółmi czy uprawianie sportu. najważniejsze jest też zwracanie uwagi na jakość konsumowanych treści, jak i ilość czasu przed ekranem.

Idź do oryginalnego materiału