Zazdrość jest uczuciem powszechnym i często dość naturalnym w związkach dwojga ludzi, ale co się dzieje, gdy staje się ona obsesyjna i niekontrolowana? Wtedy ma się do czynienia ze schorzeniem psychologicznym. Zespół Otella rujnuje nie tylko życie osoby, która cierpi na to schorzenie, ale negatywnie wpływa też na cały związek. W tym artykule przyjrzymy się bliżej temu zjawisku. Czym objawia się zespół Otella? Sprawdź możliwości leczenia i radzenia sobie z obsesyjną zazdrością w miłości.
Co to jest choroba Otella?
Zespół Otella znany także pod nazwą obsesyjnej zazdrości, jest rodzajem zaburzenia psychicznego. Osoba, która na nie cierpi (statystycznie częściej mężczyzna), jest przekonana o niewierności osoby, z którą jest w związku mimo braku rzeczywistych dowodów na takie zachowanie. Chociaż zazdrość jest emocją naturalną, zespół Otella odróżnia się od „zwykłej” zazdrości tym, iż objawy stają się obsesyjne, prowadząc do natrętnych myśli, podejrzeń i kontrolowania drugiej osoby w związku, często po spożyciu alkoholu. Nazwa schorzenia pochodzi od postaci Otella, tragicznego bohatera sztuki Williama Szekspira, który staje się obsesyjnie zazdrosny o swoją żonę Desdemonę, co skończyło się tragicznymi wydarzeniami.
Zespół Otella – objawy
Czym objawia się zespół Otella? Osoba, która cierpi na zespół Otella, ma poważne podejrzenia o niewierność partnera, które są często nieuzasadnione i oparte na fałszywych przekonaniach. Pojawia się też mnóstwo pytań na temat kontaktów z innymi ludźmi oraz oskarżeń o zdradę. Często dzieje się to po spożyciu alkoholu. Kobiety piszą: „Mój mąż ma zespół Otella i kontroluje mój każdy krok, sprawdza moje wiadomości, telefony i maile”. Wszystko to prowadzi do poczucia zagrożenia i ograniczenia własnej wolności. Zazdrość i nieufność wywołują kłótnie i konflikty w związku, co może sprawić, iż życie obojga partnerów staje się trudne i stresujące.
Zespół Otella a rozwód
Zespół Otella może mieć poważne konsekwencje dla relacji małżeńskich. Prowadzi do napięć, konfliktów i ogromnego stresu w związku. W przypadku braku leczenia i nieskutecznego radzenia sobie z zazdrością istnieje ryzyko, iż cała ta sytuacja będzie skutkowała rozwodem. Nie jest to jednak jedynym rozwiązaniem. Wczesna diagnoza, terapia psychologiczna i terapia par (a w przypadku nadużywania alkoholu również terapia uzależnień) mogą pomóc w radzeniu sobie z tym schorzeniem i przywróceniu zdrowia w związku. Terapia psychologiczna pozostaje jednym z najważniejszych narzędzi w leczeniu schorzenia, jakim jest zespół Otella. Ustąpienie objawów po rozstaniu nie zawsze następuje. Osoba cierpiąca na zespół Otella bez alkoholu może przez cały czas utrzymywać swoje przekonania o niewierności byłego partnera (nawet po rozstaniu). A gdy wejdzie w inny związek, te same obsesyjne myśli i zachowania mogą pojawić się w nowym kontekście z następnym partnerem.
Jak wyleczyć się z choroby Otella?
Jeśli rozpoznajesz objawy zespołu Otella u siebie lub partnera, ważne jest, aby zacząć działać. kooperacja z profesjonalnym terapeutą może pomóc partnerom zrozumieć, z czego wynika zespół Otella, jak zerwać z uzależnieniem od alkoholu oraz nauczyć się zdrowszych sposobów komunikacji i radzenia sobie z emocjami. Partner lub partnerka podczas terapii par dowie się też, jak żyć z osobą chorą na zespół Otella. Leczenie osoby cierpiącej na zespół Otella jest dużym wyzwaniem, ale jest możliwe. Ważne jest zrozumienie, iż osoba dotknięta tym schorzeniem często doświadcza ogromnego cierpienia psychicznego z powodu swoich obsesyjnych myśli i podejrzeń o niewierność partnera. Wspierający i odpowiednio przeprowadzony proces leczenia może znacząco poprawić jakość życia zarówno tej osoby, jak i jej partnera.
Zespół Otella – test
Nie szukaj na własną rękę żadnego testu online na objawy zespołu Otella. Diagnoza zaburzeń psychicznych powinna być dokonywana przez psychologa lub psychiatrę na podstawie dokładnej oceny pacjenta. jeżeli masz podejrzenie, iż ktoś może cierpieć na zespół Otella lub sam doświadczasz podobnych objawów, udaj się do zaufanego psychologa, który przeprowadzi odpowiedni wywiad, aby postawić diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie lub terapię. Nigdy nie polegaj jedynie na testach internetowych w przypadku poważnych kwestii, które dotyczą zdrowia psychicznego.
Zespół Otella – jak się bronić?
Najważniejszym krokiem jest skonsultowanie się z profesjonalnym terapeutą lub psychoterapeutą specjalizującym się np. w terapii par. Terapeuta może pomóc w zrozumieniu korzeni obsesyjnej zazdrości, nauczyć technik radzenia sobie z nią i pomóc w budowaniu zdrowszych myśli i zachowań.
Sprawdź też wpis na blogu SUPER-ego, który dokładnie opisuje rodzaje uzależnień.