Zespół niespokojnych nóg – przyczyny, objawy i sposoby na walkę z dolegliwością

5mindlazdrowia.pl 1 rok temu

Kładziesz się do łóżka i nie możesz zasnąć, bo dziwne uczucie w nogach nie daje Ci spokoju? A może siedzisz wygodnie w fotelu, podczas gdy Twoje nogi dają Ci wyraźnie do zrozumienia, iż potrzebują ruchu? Bardzo możliwe, iż cierpisz na zespół niespokojnych nóg.

Zespół niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg (RLS) objawia się przymusem poruszania nogami często połączonym z uczuciem mrowienia lub drętwienia. W rzeczywistości jest to uczucie, które nierzadko ciężko opisać słowami. Uczucie, które pojawia się zwykle podczas wieczornego odpoczynku, kiedy już leżymy w łóżku, a ustępuje, kiedy wprowadzamy nogi w ruch. Szacuje się, iż z zespołem niespokojnych nóg walczy choćby 10 procent społeczeństwa i częściej dotyka kobiety.

Pixabay

Podział i przyczyna zespołu niespokojnych nóg

Zespół niespokojnych nóg możemy podzielić na dwa rodzaje: pierwotny i wtórny. Pierwotny pojawia się około 20. roku życia i nasila się wraz z wiekiem. Jest uwarunkowany genetycznie i aż w blisko 50% przypadków jest dziedziczony. Wtórny charakter RLS to najczęściej skutek niedoboru żelaza, niewydolności nerek, cukrzycy lub przyjmowania leków przeciwdepresyjnych czy przeciwpsychotycznych. Mimo tych ustaleń przyczyna występowania zespołu niespokojnych nóg wciąż jest do końca nieznana. Na dzień dzisiejszy badaczom udało się jedynie ustalić, że przyczyny nie należy się doszukiwać na podłożu psychicznym.

Objawy zespołu niespokojnych nóg

Jak już zostało wspomniane, objawy, które nasilają się przede wszystkim wieczorem i w nocy, ale również mogą występować w dzień, zwłaszcza w przypadku pozostawania przez dłuższy czas w jednej pozycji, są ciężkie do opisania. Są różnie określane: drętwienie, mrowienie, swędzenie czy bardziej opisowo „nudy w nogach”, „mrówki biegające pod skórze” lub „bąbelki w żyłach”. Dziwne uczucie w nogach może powodować budzenie się w nocy. Osoba zmagająca się w zespołem niespokojnych nóg w tym czasie zaczyna zginać, prostować nogi, przewracać z boku na bok, a niekiedy przez nasilający się objaw jest zmuszona wstać i „rozchodzić” problem.

Warto dodać, że zespół niespokojnych nóg jest rozpoznawany tylko i wyłącznie na podstawie wywiadu z pacjentem i opisywanych przez niego dolegliwości. Nie istnieje żadne badanie ani test, który pozwoliłoby na rozpoznać i potwierdzić występowanie schorzenia.

Pixabay

Leczenie zespołu niespokojnych nóg

Czas trwania leczenia i jego intensywność zależy od nasilenia i częstotliwości występowania objawów.

Najskuteczniejsze w leczeniu zespołu niespokojnych nóg wydają się być preparaty z lewodopą lub inną substancją z grupy agonistów dopaminy, leki opioidowe czy leki z grupy benzodwuazepin. W pierwszej kolejności należy jednak zbadać poziom żelaza w organizmie, gdyż jego niedobór bardzo często towarzyszy zespołowi niespokojnych nóg. Osoby zmagające się z RLS powinny wprowadzić także w życie nawyki, które mogą pomóc zniwelować wpływ choroby na codzienne życie. Mowa tutaj m.in. o odpowiedniej higienie snu czy unikaniu picia kawy, alkoholu czy odstawieniu na bok nikotyny. Części osób pomaga jazda na rowerze, joga, pływanie lub masaże. Nie ma więc jednej, sprawdzonej metody leczenia i zapobiegania objawom, która sprawdziłaby się w przypadku każdego osoby.

Idź do oryginalnego materiału