Zdrowotne priorytety polskiej prezydencji w UE – wiceminister Kacperczyk o szczegółach ►

termedia.pl 10 godzin temu
Zdjęcie: Kuba Atys/Agencja Wyborcza.pl


Transformacja cyfrowa opieki zdrowotnej, zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście nowych wyzwań cywilizacyjnych, promocja zdrowia i profilaktyka chorób oraz rewizja pakietu Prawa farmaceutycznego – to zdrowotne priorytety polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W Sejmie mówiła o nich (po raz pierwszy tak szczegółowo) wiceminister zdrowia Katarzyna Kacperczyk.



Od 1 stycznia 2025 r. Polska objęła prezydencję w Radzie Unii Europejskiej.

Naszym priorytetem jest bezpieczeństwo – także zdrowotne. O to 9 stycznia w Sejmie pytali Marta Golbik i Marek Hok z Koalicji Obywatelskiej.

Katarzyna Kacperczyk o polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej

– Z jednej strony każde państwo sprawujące prezydencję określa własne priorytety, czyli tematy, które zdaniem rządzących mają szczególne znaczenie i powinny albo zostać dodane do unijnej agendy, albo wybrzmieć w dyskusjach, jakie prowadzą ministrowie. Z drugiej strony należy pamiętać o tym, iż przewodnictwo w Radzie UE to także kontynuacja działań, które były realizowane dotychczas, lub takich, które zostały zaplanowane do realizacji. Rozpoczynając zatem prezydencję, mamy w naszej agendzie działań wiele tematów, które wynikają z kontynuacji prac Komisji Europejskiej, i które każda prezydencja musi podejmować i podejmuje. Polskie priorytety dotyczące zdrowia wypracowano w konsultacji z przedstawicielami branży ochrony zdrowia. Wspólnym mianownikiem tego, co proponujemy, jest dobro pacjentów – mówiła wiceminister Kacperczyk, podkreślając, iż w ostatnich latach problematyka zdrowotna zyskała na znaczeniu.

– Nie jest to już temat wyłącznie narodowy. Państwa członkowskie UE zacieśniają współpracę w zakresie zdrowia. Co więcej, doszły nowe uwarunkowania geopolityczne i w obszarze bezpieczeństwa. Bezpieczeństwo Europy jest priorytetem Polski w czasie przewodnictwa w Radzie UE, a zdrowie jest w naszej prezydencji jednym z siedmiu filarów tego bezpieczeństwa.

Cztery priorytety zdrowotne

Wiceminister Kacperczyk przekazała, iż jako Polska wprowadzamy do agendy unijnej cztery główne priorytety narodowe.

– Pierwszy to cyfryzacja usług medycznych i ochrony zdrowia. Priorytet ten jest w dużym stopniu kontynuacją działań podejmowanych w czasie poprzedniej prezydencji, czyli belgijskiej. Będziemy się koncentrować na wdrażaniu Europejskiej Przestrzeni Danych Dotyczących Zdrowia – EHDS. Rada UE przyjęła projekt przepisów dotyczących EHDS, a w kolejnych latach Bruksela planuje wdrożenie architektury związanej z cyfryzacją usług medycznych, zarządzaniem pierwotnymi i wtórnymi danymi medycznymi, transgranicznym przepływem danych medycznych i cyberbezpieczeństwem. Przed nami ważne zadanie, bo będziemy pierwszą prezydencją i pierwszym krajem, który będzie miał wpływ na kształtowanie architektury – określać będzie ona podejmowane w ramach UE działania na rzecz cyfryzacji opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa danych pacjenta – mówiła.

Drugi priorytet dotyczy zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w kontekście nowych wyzwań cywilizacyjnych.

– Chcemy skupić się na tym zagadnieniu w kontekście mediów społecznościowych, nowych rozwiązań cyfrowych oraz wyzwań i zagrożeń z nimi związanych. To temat, który wywołał bardzo duże zainteresowanie ze strony wszystkich państw członkowskich. To również problematyka, którą omawialiśmy z Komisją Europejską od miesięcy. Wydaje się, iż rezultatem tych rozmów jest to, iż zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży znalazło się nie tylko w priorytetach nowego komisarza do spraw zdrowia, ale stało się również priorytetem przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen. Wszystkie państwa członkowskie dostrzegają ogromne znaczenie kryzysu zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży w skali, z jaką do tej pory nie mieliśmy do czynienia. Państwa starają się też wprowadzać nowe rozwiązania w tym zakresie. My po raz pierwszy wprowadzimy tę problematykę do unijnej agendy i rozpoczniemy szeroką dyskusję na ten temat na forum Unii – wyjaśniła Kacperczyk, mając nadzieję, iż znajdzie to odzwierciedlenie w konkretnych inicjatywach unijnych.

– Zamierzamy przyjąć konkluzje Rady Unii Europejskiej ukierunkowane właśnie na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży w kontekście nowych mediów społecznościowych i nowych technologii. Planujemy też ogłoszenie raportu zawierającego pierwsze rekomendacje, które będą uwzględniać istniejące instrumenty zapobiegania i ograniczania kryzysu zdrowia psychicznego. Wypracują je państwa członkowskie, Komisja Europejska we współpracy ze Światową Organizacją Zdrowia i naukowcami – zapowiedziała.

Trzeci priorytet to profilaktyka zdrowotna.

– Mamy nadzieję, iż uda nam się wypracować katalog skutecznych praktyk i doświadczeń państw członkowskich UE. Temat profilaktyki jest od lat promowany przez Komisję Europejską, przede wszystkim w ramach Europejskiej Unii dla Zdrowia. W tym obszarze chcemy skoncentrować się na skuteczności programów profilaktycznych i polityki dotyczącej zdrowia publicznego. W obu przypadkach mamy bardzo dużo różnych rozwiązań w poszczególnych państwach unijnych. Teraz czas na ocenę ich skuteczności. Podczas naszej prezydencji odbędzie się dyskusja na temat regulacji i rozwiązań, które wdrażane są w państwach członkowskich UE i które dotyczą głównych czynników ryzyka chorób, w tym pierwsza dyskusja na temat polityki publicznej dotyczącej konsumpcji tytoniu i korzystania z tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych czy alkoholu – wyjaśniła Kacperczyk, podkreślając, iż podczas polskiej prezydencji będziemy promować całościowe podejście do ochrony zdrowia publicznego.

– Szczególnie istotne znaczenie ma w tym kontekście zintegrowana edukacja zdrowotna, która obejmuje wiele obszarów, również tych wykraczających poza sektor ochrony zdrowia. Taką edukację, podobnie jak współpracę międzysektorową na rzecz zdrowia, będziemy promować – zaznaczyła.

Czwartym priorytetem polskiej prezydencji jest europejski pakiet farmaceutyczny.

– Nie chodzi tylko o pakiet farmaceutyczny, ale o szersze podejście do kwestii bezpieczeństwa lekowego i zapewnienia pacjentom faktycznego dostępu do leków. Ważne jest wspieranie konkurencyjności sektora farmaceutycznego i tworzenie przewagi Unii Europejskiej w tym obszarze. Będziemy promować konkurencyjność w ludzkim wymiarze, bo też trzeba pamiętać, iż konkurencyjność, wspieranie rozwoju zdolności produkcyjnych w Europie oraz innowacje muszą służyć pacjentom. To ich bezpieczeństwo jest naszym ostatecznym celem – wyjaśniła wiceminister Kacperczyk.

Przedstawicielka resortu podkreśliła, iż podejście do problematyki bezpieczeństwa lekowego obejmuje kilka elementów.

– Legislację farmaceutyczną, która w tej chwili jest procedowana w grupach roboczych Rady UE, ale również projekt rozwiązań dotyczących wspierania zdolności produkcyjnych i mechanizmów solidarności – tzw. Critical Medicines Act – oraz rozwiązania, które będą wspierały badania i rozwój – tzw. Biotech Act. To ambitna agenda, która realizowana będzie przez najbliższe miesiące i lata – mówiła.

Kacperczyk mówiła też o harmonogramie prac i wydarzeń związanych z prezydencją.

Fragment posiedzenia poniżej.

Idź do oryginalnego materiału