Zdrowie psychiczne – dlaczego jest ważne i jak o nie dbać

wszystkoocoachingu.pl 1 miesiąc temu

Zdrowie psychiczne

Słabe zdrowie psychiczne negatywnie wpływa na sposób myślenia i nasze działania w codziennym życiu. Wsparciem może być coaching, który oferuje wiele narzędzi wspierających nasz dobrostan.

W ostatnich latach coraz więcej się mówi na temat zdrowia psychicznego, które określa się także mianem dobrostanu. Zamiennie używa się także angielskiego terminu „wellbeing”. Wszystkie te terminy te oznaczają poczucie zadowolenia i komfortu ze stanu swojego życia w różnych jego aspektach:

  • fizycznym
  • psychicznym
  • społecznym.

Samo pojęcie „wellbeing” wprowadził amerykański psycholog Martin Seligman, twórca psychologii pozytywnej. Poświęcił on wiele lat na badania dotyczące poczucia szczęścia oraz tego, jakie czynniki wpływają na to, iż odczuwamy satysfakcję z życia. Co ważne – zdrowie psychiczne, tak jak fizyczne, może wahać się w spektrum od dobrego do złego. Z kolei problemy z nim mogą dotknąć każdego z nas, niezależnie od wieku, osobowości czy pochodzenia.

Zdrowie psychiczne w liczbach

Jak podaje angielski portal www.cipd.org, problemy ze zdrowiem psychicznym mogą pojawić się w wyniku doświadczeń zarówno w naszym życiu osobistym, jak i zawodowym. Statystyki są nieubłagane: w Wielkiej Brytanii jedna na cztery osoby doświadcza problemów ze zdrowiem psychicznym każdego rokuźródło. I jedna na sześć osób zgłasza się do specjalistów z typowymi problemami ze zdrowiem psychicznym, takimi jak lęk i depresja źródło.

Wato pamiętać, iż słabe zdrowie psychiczne może:

  • wpływać na nasz sposób myślenia, odczuwania lub zachowania
  • poważnie ograniczyć zdolności radzenia sobie w codziennym życiu
  • mieć wpływ na relacje, pracę i jakość życia.

Kilka ważnych definicji

W artykule „Wspieranie zdrowia psychicznego w pracy: Przewodnik dla menedżerów” opublikowanym na portalu www.cipd.org znajdziemy następujące definicje pojęć związanych z dobrostanem:

Zdrowie psychiczne

nasze samopoczucie może się wahać od dobrego samopoczucia psychicznego do trudnych uczuć i emocji, aż po poważne problemy ze zdrowiem psychicznym.

Dobre samopoczucie psychiczne

to zdolność radzenia sobie z codziennymi stresami życia, produktywna praca, pozytywne interakcje z innymi i realizacja własnego potencjału. Kiedy mówimy o dobrym samopoczuciu, mamy na myśli dobre samopoczucie psychiczne.

Słabe zdrowie psychiczne

mówimy o nim, gdy ludzie zmagają się z obniżonym nastrojem, stresem lub lękiem. Może pojawić się również z uczucie niepokoju, dezorientacji, porywczość lub zdenerwowanie. Wszyscy przechodzimy przez okresy doświadczania słabego zdrowia psychicznego. Ponieważ zdrowie psychiczne to spektrum nastrojów i doświadczeń, a wszyscy mamy chwile, kiedy czujemy się lepiej lub gorzej.

Problemy ze zdrowiem psychicznym

pojawiają się zwykle wtedy, kiedy przechodzimy przez trudne doświadczenia. A nieprzyjemne uczucia realizowane są przez długi czas i wpływają na naszą zdolność do cieszenia się codziennością i życia w sposób, w jaki chcemy.

Typowe problemy ze zdrowiem psychicznym

to depresja, lęk, fobie i zaburzenia obsesyjno-kompulsywne. Objawy te mogą być od stosunkowo łagodnych do bardzo poważnych.

Ciężkie problemy ze zdrowiem psychicznym

to takie schorzenia, jak schizofrenia czy choroba afektywna dwubiegunowa. Są mniej powszechne. Mogą jednak wymagać bardziej złożonych i/lub długoterminowych metod leczenia.

Stres związany z pracą

jest definiowany przez brytyjską Health and Safety Executive jako niekorzystna reakcja ludzi na nadmierną presję lub inne rodzaje wymagań stawianych im w pracy. Stres, w tym stres związany z pracą, może być znaczącą przyczyną choroby. Wiadomo, iż jest on powiązany z wysokim poziomem absencji chorobowej, rotacją personelu i innymi problemami. Osoby w stresie częściej popełniają błędy. Stres nie jest diagnozą medyczną, ale silny i długotrwały może prowadzić do diagnozy depresji lub lęku, a także innych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Wypalenie

to termin używany do opisania zbioru doświadczeń spowodowanych długotrwałym, niemożliwym do opanowania stresem w pracy. Wypalenie może sprawić, iż ludzie poczują się wyczerpani lub zdemotywowani. Ludzie mogą zacząć czuć się zdystansowani lub negatywnie nastawieni do swojej pracy. Mogą się również martwić, iż nie osiągają wystarczająco dużo w pracy. Wypalenie może wpływać na zdrowie psychiczne i fizyczne. Może również obniżyć wydajność w pracy.

Samostygmatyzacja

ma miejsce, gdy osoba z problemami ze zdrowiem psychicznym uświadamia sobie publiczną stygmatyzację. Jednocześnie zgadza się z tymi stereotypami i internalizuje je, stosując je do siebie.

Zdrowie psychiczne a coaching

Dobrostanem psychicznym zajmuje się wellbeing coach. Pracując z klientami indywidualnie lub grupowo może wspierać ich w:

  • budowaniu zdrowych nawyków
  • radzeniu sobie ze stresem
  • realizowaniu celów, które prowadzą do utrzymaniu zdrowego stylu życia
  • poprawie efektywności osobistej
  • budowaniu dobrych relacji międzyludzkich.

Praca z coachem może wnieść w życie wiele pozytywnych zmian, co w konsekwencji przekłada się na poprawę zdrowia psychicznego.

Idź do oryginalnego materiału