Zdradliwy wpływ ruminacji

centrumalma.pl 2 lat temu

Według szacunków człowiek potrafi mieć do 60 tysięcy różnych myśli każdego dnia. Jak nietrudno zauważyć, większość pojawiających się myśli, które powodują u nas zmartwienie, kończą się pozytywnie, a przynajmniej neutralnie. Niejednokrotnie najbardziej przerażające w życiu sytuacje, z perspektywy czasu okazały się mniej straszne, niż nam się wydawało. Jednak uporczywe powracanie do przeszłości i negatywne retrospekcje mogą spędzić sen z powiek. Te niekomfortowe myśli to ruminacje.

Czym są ruminacje?

Ruminacje to automatyczne myśli, z którymi emocjonalnie się utożsamiamy. Można powiedzieć, iż w naszym umyśle panuje gonitwa różnych refleksji, które nie znajdują ujścia na zewnątrz. Negatywne, destrukcyjne i krytyczne myśli, które pojawiają się w nadmiarze, są często związane ze stanami lękowymi i depresją.

Ponadnormatywne przejmowanie się tworzy w naszych umysłach iluzje i uznania za fakty myśli, które nimi nie są. Przez to zaburzone jest poczucie czasu, ponieważ pochłaniają go myśli związane z rozpamiętywaniem przeszłości.

Czym charakteryzują się ruminacje?

Gonitwa myśli przyczyniająca się do pogorszenia nastroju, demotywacji, smutku daje oznaki, które nietrudno rozpoznać. Wśród nich możemy wyróżnić:

  • Irracjonalność, brak logiki
  • Występowanie wiele razy dziennie
  • Pojawianie się nagle, uporczywość myśli
  • Przynoszenie błędnych, przerażających interpretacji i projekcji
  • Pojawianie się w niespodziewanych, najmniej odpowiednich momentach
  • Przynoszenie iluzji realności
  • Wywoływanie ponownej analizy tego, co się wydarzyło w przeszłości
  • Wzbudzanie żalu i poczucia winy
  • Powodowanie nowych obaw i samokrytyki
  • Odciąganie od rozwiązania problemu, ponowne wywoływanie obaw

Dlaczego ruminacje nie są korzystne?

  • Rozpamiętywanie nie jest metodą do zrozumienia emocji

Powracające emocje, które przeżywamy na nowo, nie przyczyniają się do wglądu w siebie i nie pozwalają lepiej zrozumieć wydarzeń z przeszłości. Aby cokolwiek w tej kwestii zmienić, musimy zastanowić się nad innymi sposobami zachowania.

  • Rozpamiętywanie nie wpływa korzystnie na rozwiązanie problemów

Wynika to z faktu, iż taka retrospekcja wzmaga poczucie bezradności i braku wyjścia z sytuacji.

  • Rozpamiętywanie wywołuje stres podyktowany emocjami

Myślenie np. o dawnej, utraconej miłości powoduje powrót emocji i poczucia odrzucenia, pomimo upływu czasu. W efekcie stajemy się źródłem własnego cierpienia.

  • Rozpamiętywanie jest efektem częstego myślenia o tym, co się wydarzyło

Im częściej myślimy o przykrych wydarzeniach, tym zwiększamy szansę do nagłego pojawienia się destrukcyjnych myśli bez związku z aktualną sytuacją. Co za tym idzie, znów wzbudzamy w sobie negatywne emocje.

  • Rozpamiętywanie może stać się dla nas automatyczne

Nasz umysł może podążać w kierunku zamartwiania się o to, co będzie w przyszłości, a choćby jej projektowania. Częste przejmowanie się różnymi zdarzeniami może zrodzić ryzyko, iż ruminowanie stanie się po prostu stanem naszego umysłu. Rozpamiętywanie może w efekcie prowadzić do depresji, bezsenności, uzależnień, zaburzeń odżywiania, zespołu stresu pourazowego, stanów lękowych i obniżonego poczucia własnej wartości. Bycie wolnym od ruminacji, pomoże w rozwiązaniu powyższych problemów.

Jak pozbyć się ruminacji?

Istnieje kilka sposobów, aby poradzić sobie z rozpamiętywaniem:

  • Spróbuj znaleźć rozwiązanie problemu

Pomyśl nad możliwymi rozwiązaniami i najlepszymi opcjami w celu szybkiego rozwiązania problemu.

  • Zaakceptuj siebie

Jeśli trudno Ci przychodzi akceptowanie samego siebie, spróbuj wdrożyć różne sposoby, aby to poprawić. Akceptacja naszego umysłu i bogatego, wewnętrznego życia może być trudne, jednak w połączeniu z pracą nad sobą, może przynieść wymierne efekty.

  • Zapisuj swoje myśli

Kiedy znów doświadczysz ruminacji, spróbuj przelać na kartkę papieru swoje uczucia i wszystko, co przyjdzie Ci do głowy. Finalnie mózg otrzyma sygnał, iż przetwarzasz destrukcyjne myśli w inny sposób, niż o nich rozmyślając.

  • Znajdź czas na przyjemności

Uporczywe myśli często przychodzą, gdy czujemy się zestresowani, przebodźcowani lub nie mamy żadnych aktywności. Zarówno kiedy dzieje się niewiele, jak i za dużo jest to doskonały grunt na pojawienie się ruminacji. Znalezienie czynności, która Cię pochłonie, wyciszy gonitwę myśli. Spacer, słuchanie muzyki, spotkanie z przyjaciółmi czy aktywność fizyczna skierują Twoją uwagę na inne tory.

  • Rób wszystko uważnie i po kolei

Zaprzestań wykonywania wielu zadań naraz. Warto popracować nad zdyscyplinowaniem swojego umysłu w celu lepszej kontroli. Skup się wyłącznie na jednej czynności, którą wykonujesz. jeżeli sprawia Ci to trudność, wyznacz sobie czas w ciągu dnia na rozpamiętywanie, ale nie rób tego wcześniej ani później.

Jeśli powyższe sposoby nie okazały się na tyle skuteczne i zgodne z Twoimi oczekiwaniami, aby poradzić sobie z problemem, warto sięgnąć po pomoc specjalistów. W Centrum Terapii Alma spotkasz się z doświadczonym zespołem, który pomoże Ci osiągnąć równowagę i komfort psychiczny.

mgr Aleksandra Kaczmarek

Idź do oryginalnego materiału