Czad nie bez powodu jest nazywany “cichym zabójcą”. Co roku setki ludzi giną w wyniku zatrucia tym silnie toksycznym gazem. Jak zapobiec powstawaniu tlenku węgla? O czym należy pamiętać przy budowie lub termomodernizacji budynku? Na te pytania odpowiemy z pomocą eksperta.
Jak działa czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla, znany potocznie jako czad, to silnie trujący gaz. Jest bezbarwny, bezwonny i lżejszy od powietrza, przez co staje się wręcz niemożliwy do wykrycia bez specjalistycznych czujników. Jego źródłem mogą być kominki, gazowe podgrzewacze wody, piece węglowe i gazowe lub kuchenki gazowe. Czad powstaje w wyniku niepełnego spalania paliw, spowodowanego niedoborem tlenu, co z kolei wynika z braku odpowiedniej cyrkulacji powietrza.
Do rozprzestrzeniania się czadu może dojść w pomieszczeniach, w których nie ma dopływu świeżego powietrza – okna są szczelnie pozamykane i dodatkowo uszczelnione, kratki wentylacyjne zostały zaklejone, nie ma otworów wentylacyjnych w drzwiach łazienkowych, a przewód kominowy jest zapchany.
Zatrucie tlenkiem węgla stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia i życia. Czad dostaje się do organizmu przez układ oddechowy, a następnie wchłaniana do krwioobiegu. Wiążąc się z hemoglobiną, niemal natychmiastowo blokuje dopływ tlenu, co w konsekwencji prowadzi do uszkodzenia narządów wewnętrznych i mózgu. Najbardziej narażone są noworodki i niemowlęta, kobiety ciężarne i osoby w podeszłym wieku.
Jak zapobiec zatruciu czadem?
Aby zminimalizować ryzyko powstawania tlenku węgla, należy zadbać o dopływ świeżego powietrza i prawidłową wentylację. Ważne, aby regularnie serwisować urządzenia, sprawdzać szczelność instalacji gazowych oraz przewodów kominowych i wentylacyjnych.
Jeżeli źródłem ogrzewania jest węgiel lub drewno, należy dokonywać przeglądu instalacji wentylacyjnej i przewodów kominowych nie rzadziej niż raz na 3 miesiące, a w przypadku gazu ziemnego i oleju opałowego raz na pół roku.
– Wymiana źródła ciepła to bardzo dobry moment, by wraz z poprawą wydajności systemu, zmniejszeniem rachunków za ogrzewanie i zwiększeniem komfortu użytkowania zadbać także o własne bezpieczeństwo. Mowa tutaj o zapewnieniu zarówno odpowiedniej wentylacji w miejscu montażu kotła stałopalnego, jak i szczelności systemu kominowego. Producenci kotłów zalecają zastosowanie systemowego wkładu kominowego, który wyklucza powstawanie nieszczelności, a tym samym chroni przed przedostawaniem się spalin do pomieszczeń. W dokumentacji techniczno rozruchowej zawarte są także szczegółowe informacje dotyczące systemu nawiewu i wywiewu, których zadaniem jest dostarczenie odpowiedniej ilości powietrza do kotłowni, by umożliwić proces spalania całkowitego oraz zapewnienie wentylacji pomieszczenia – tłumaczy Tomasz Maciejowski kierownik, serwisu pomp ciepła w Columbus Energy.
Pomocne może być również korzystanie z tzw. czujników czadu, które pozwalają na szybsze wykrycie rozprzestrzeniającego się tlenku węgla. Dla dodatkowego bezpieczeństwa warto zamontować takie urządzenie we wszystkich pomieszczeniach.
Źródła: gov.pl, ochrona-bezpieczenstwo.pl
Fot. Canva