GIS ostrzega przed toksyczną substancją. Jest w popularnych preparatach

wiadomosci.gazeta.pl 16 godzin temu
Zdjęcie: Fot. Agnieszka Sadowska / Agencja Wyborcza.pl


Ważne ostrzeżenie Głównego Inspektoratu Sanitarnego przed toksyczną substancją. Zawarty w produktach do zwalczania szkodników, m.in. kretów, fosforowodór może prowadzić do zatruć. Czego unikać?
Główny Inspektorat Sanitarny przestrzega: Toksyczna substancja jest składnikiem środków stosowanych do fumigacji [zwalczania szkodników - przyp. red.] magazynów lub siedlisk np. kretów. GIS podał, iż produkty zyskują popularność i ich dostępność jest coraz większa. Stosują je często również osoby niewykwalifikowane. "Pestycydy wydzielające fosforowodór, zawierające fosforki metali (glinu, wapnia, cynku), mogą być przyczyną ciężkich zatruć" - przestrzegają służby sanitarne.

REKLAMA





Jak może zadziałać fosforowodór? Substancja podrażnia drogi oddechowe i płuca, co może prowadzić do skurczu oskrzeli i obrzęku płuc. Połknięcie fosforków metali zadziała żrąco na śluzówkę przewodu pokarmowego. Wówczas może wystąpić krwawienie i perforacja układu pokarmowego. Do zatrucia może dojść drogami: wziewną, doustną lub przez skórę.


Zobacz wideo Obserwował seniorki, a później je okradał i brutalnie spychał ze schodów



Jakie są objawy zatrucia fosforowodorem? GIS przestrzega, iż zatrucie przebiega bardzo dynamicznie. Bez względu na to, jaki był kontakt z substancją, w pierwszej kolejności pojawiają się objawy ze strony przewodu pokarmowego: nudności, wymioty, biegunka, ból w jamie brzusznej. Niewykluczone jest krwawienie z przewodu pokarmowego. Zatrucie może wpłynąć również na układ nerwowy i doprowadzić do bólów głowy, pobudzenia, drgawek, śpiączki, rozszerzenia źrenic. W przypadku zatrucia układu oddechowego objawy to: duszność, kaszel, skurcz oskrzeli, obrzęk płuc.
Więcej wiadomości z kraju również przeczytasz m.in. w tekście "Napadał, okradał i zrzucał ze schodów seniorki. Agresywny 32-latek w rękach policji".
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny
Idź do oryginalnego materiału