Zasypujemy świat tonami śmieci. Jak zatrzymać ten trend? Produkując telefony działające 10 lat!

blaber.pl 1 rok temu

Zastanów się – jak często wymieniasz telefona? prawdopodobnie 3-4 razy w ciągu dekady. Zakłada się, iż na każdą taką wymianę przypada 20% telefonu lądującego na wyspie śmieci lub innym składowisku odpadów. Niestety to prawda – zasypujemy świat śmieciami. Dlatego zaciekawiła mnie ostatnio wizja etycznego telefona. Czym adekwatnie jest telefon, który może wydajnie działać przez 10 lat? Sprawdźmy!

Zasypujemy świat tonami śmieci

Czy wiesz, czym jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci? To stworzone przez człowieka i zebrane przez prądy morskie Oceanu Spokojnego składowisko śmieci o powierzchni 5x większej od Polski. Na świecie znajdziemy jeszcze co najmniej 5 podobnych wysp śmieciowych oraz tysiące nielegalnych wysypisk naziemnych. Jakie śmieci zalegają w takich miejscach? Przede wszystkim odpady z tworzyw sztucznych i elektrośmieci. To na przykład pozostałości po ostatniej pandemii w postaci maseczek i rękawiczek, oczywiście butelki i siatki plastikowe oraz nikomu niepotrzebny, nieprzetworzony sprzęt elektroniczny – np. telefony i stare części komputerowe. Nasza świadomość w zakresie recyklingu stale rośnie. Rozwijamy technologie przetwarzania tworzyw sztucznych i elektrośmieci, jednak wciąż szacuje się, iż na każdy kupiony telefon komórkowy przypada 1/5 telefonu lądująca na jednym z nielegalnych składowisk śmieciowych. W kontekście tego, iż z komórek (niekoniecznie telefonów) korzysta około 5,22 miliarda osób na świecie, liczby te mogą przyprawiać o gęsią skórkę!

Era etycznych telefonów

Gdyby telefony wymyślono w latach 70 ubiegłego wieku, to prawdopodobnie wymienialibyśmy je nie co 2-3, a co 10 lat – dlaczego? Ponieważ w tamtych czasach wytwarzano jeszcze urządzenia mające służyć przez lata. Nie będę w tym artykule rozwodził się nad polityką produktową gigantów technologicznych – warto jednak zwrócić uwagę na jedną cechę obecnych czasów. Produkujemy sprzęty o niższej żywotności w czasach, w których światowa populacja stale rośnie. To negatywny trend prowadzący do wytwarzania jeszcze większego stosu śmieci – czy damy radę go zatrzymać? Michał Pisarski Tech informuje, iż Fairphone pokazuje jak to robić!

Od razu zaznaczę, iż nie jestem użytkownikiem tego telefonu, ani też nikt nie zapłacił mi za ten materiał. Całkiem jednak możliwe, iż przy kolejnej wymianie zakupię fona właśnie tej marki – no, chyba iż mój ulubiony producent również pójdzie tą drogą. Fairphone to tak zwany etyczny telefon – telefon przyjazny dla środowiska. Jest prawie w całości wyprodukowany z materiałów pochodzących z recyklingu. Można w nim samodzielnie wymienić komponenty takie jak ekran, klawisze boczne czy aparat – dostęp do nich jest ułatwiony i objaśniony na stronie producenta. Ogromnym plusem jest także możliwość łatwej wymiany baterii – to proste, wystarczy (podobnie jak we wszystkich starszych telefonach) podważyć tylną klapkę i gotowe. A wsparcie techniczne i aktualizacje? Producent zapewnia, iż dla najnowszego modelu z 2023 roku, będą one dostępne co najmniej do roku 2033.

Czy kupilibyście telefona działającego przez 10 lat?

Przy wyborze telefona kierujemy się różnymi kryteriami – między innymi parametrami technicznymi, ceną czy komfortem użytkowania. Niestety jednak telefony marek-potentatów na literkę „S” oraz na literkę „A” po kilkunastu miesiącach zauważalnie tracą swoją wydajność. A wymiana baterii? Cóż, kiedyś nie sprawiała problemu, dziś zużyta bateria jest jednym z podstawowych powodów wymiany całego telefona. Czy więc bylibyście w stanie zaryzykować i wybrać telefon innej marki o ile miałby on Wam służyć przez lata? Zapraszam do dyskusji!

Idź do oryginalnego materiału