Zastosuj trik z talerzem, a nie przytyjesz. Tak w święta jedzą szczupłe osoby

zdrowie.interia.pl 13 godzin temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Święta sprzyjają kulinarnym szaleństwom - pierogi, sałatki, barszcz z uszkami, a do tego pyszne ciasta, bo przecież zawsze jest miejsce w żołądku na serniczek, prawda? Jak tu nie przytyć? Podpowiadamy, jak zadbać o to, by w święta uniknąć uczucia przejedzenia i dodatkowych kilogramów na wadze. Poznaj zasady, których nieświadomie trzymają się szczupłe osoby.


Jak się nie przejeść? Tak jedzą szczupli i zdrowi


Zacznijmy od tego, iż naprawdę można zgodnie z tradycją spróbować wszystkich potraw, i wyjść z tego cało. Pod lupę weźmy jednak najpierw głodówkę, na którą decyduje się sporo osób, z nadzieją, iż dzięki temu bezkranie zjedzą więcej na świątecznej biesiadzie. A prawda jest taka, iż siadając do stołu w stanie dużego głodu, łatwo wpaść w pułapkę szybkiego spożywania potraw, a co za tym idzie, do przejedzenia się.Reklama
Aby tego uniknąć, warto zadbać o zrównoważony plan dnia, choćby w święta. Zjedz pełnowartościowe śniadanie, które dostarczy energii na pierwszą część dnia. W południe nie rezygnuj z lekkiego posiłku, co pozwoli utrzymać poziom cukru we krwi w ryzach i zapobiegnie gwałtownemu uczuciu głodu przed wieczorną kolacją.


Jak nie przytyć w święta? Stosuj zasadę niepełnego talerza


Nie zaczynaj od nakładania pełnego talerza - lepiej nałóż mniejszą porcję i sięgnij po więcej, tylko jeżeli przez cały czas będziesz odczuwać głód. Zasadę niepełnego talerza w nieświadomy sposób stosują osoby, które zawsze są szczupłe. Nie bez powodu. Zwykle "jemy oczami" a wychowani w kulcie jedzenia i z nakazem zjadania wszystkiego, "żeby się nie zmarnowało", zwykliśmy zjadać wszystko, co mamy nałożone.
Nie tylko wielkość porcji, ale także tempo jedzenia ma tu znaczenie. Celebruj każdy posiłek, szczególnie w święta. Staraj się dokładnie przeżuwać każdy kęs - szczupli jedzą wolniej i dokładniej gryzą jedzenie - rób krótkie przerwy w trakcie jedzenia, odkładaj wówczas sztućce. Transmisja sygnałów z żołądka do mózgu trwa ok. 15-20 minut. Daj sobie czas, a poczujesz sytość. A kiedy już czujesz sytość, nie jedz kolejnych potraw na siłę. Można po nie sięgnąć później, z pewnością ich nie zabraknie.


Jedz, kiedy naprawdę jesteś głodna/głodny


Święta to wyjątkowy czas, który wyróżnia się również tym, iż niemal na każdym kroku mamy dostęp do smakowitych potraw i przekąsek. Stół ugina się od jedzenia, które kusi wzrokiem i zapachem, a my często bez namysłu sięgamy po kolejną porcję, choćby jeżeli nie odczuwamy prawdziwego głodu. Zbyt rzadko zadajemy sobie pytanie, czy naprawdę potrzebujemy kolejnego kawałka ciasta lub dodatkowej porcji pierogów.


Sposób na świąteczne przejedzenie. Wstań od stołu i wybierz się na spacer


Są rodziny, w których świąteczną tradycją jest wspólny spacer po ucztowaniu. To czas na nadrobienie rozmów z bliskimi, odetchnięcie świeżym powietrzem, a także... trawienie. Niektórzy nie są choćby świadomi, jak bardzo dobry jest to nawyk dla zdrowia i sylwetki. choćby krótki spacer, trwający około 20-30 minut, może przynieść zaskakujące korzyści. Po sytym obiedzie lub kolacji warto oderwać się od stołu i wybrać się na spacer.
Badania pokazują, iż pół godziny marszu po jedzeniu znacznie obniżą poposiłkową glikemię (poziom cukru we krwi), a to zapobiega odczuwaniu senności, napadom zachcianek na słodycze i chroni przed rozwojem cukrzycy.
Lekki wysiłek fizyczny pomoże przyspieszyć trawienie, spalić część spożytych kalorii i sprawi, iż nie będziesz czuć się ciężko i ospale. Pamiętaj: choćby umiarkowany ruch aktywizuje metabolizm i poprawia samopoczucie po obfitym posiłku. Co więcej, regularne spacery w okresie świątecznym mogą stać się wspaniałą rodzinną tradycją, która pozwala zachować równowagę między euforią z jedzenia a dbaniem o zdrowie.


Jak się nie przejeść w święta? Oto podstawowe zasady


Umiar - w święta nie powinniśmy się przejadać, czy jeść na zaś. Warto pamiętać, iż święta to czas celebracji, a nie okazja do jedzenia ponad miarę.Głodówka przed Wigilią nie zmniejszy ilości spożytych kalorii - może wręcz zwiększyć ich liczbę. Długotrwałe wstrzymywanie się od jedzenia prowadzi do uczucia wilczego głodu, który może nas popchnąć do utraty kontroli nad wielkością nakładanych porcji.Jedz wtedy, kiedy naprawdę masz na to ochotę - nie zmuszaj się do jedzenia czegoś tylko dlatego, iż jest na stole. jeżeli czujesz, iż nie masz na coś miejsca lub ochoty, możesz odłożyć posiłek na później albo zjeść go w kolejny dzień.Mam wpływ na to, co pojawi się na stole - każde danie można przygotować w sposób dostosowany do własnych preferencji. Nie wszystkie potrawy muszą być "fit", ale nic nie stoi na przeszkodzie, by wprowadzić drobne modyfikacje w przepisach, które sprawią, iż posiłek będzie zdrowszy.Święta to nie tylko jedzenie - warto zastanowić się, co święta naprawdę dla nas znaczą. To czas wspólnoty, euforii i pielęgnowania tradycji. Spożywanie posiłków jest ważnym elementem tych chwil, ale to przeżycia, rozmowy i obecność bliskich tworzą ich prawdziwą magię. Pamiętaj, iż jedzenie to część celebracji, a nie jej cel.
Źródło:
https://pacjent.gov.pl/archiwum/2020/jak-zdrowo-przezyc-swietahttps://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/jak-przezyc-swieta-bez-wyrzutow-sumienia/https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/zasady-zdrowego-zywienia/uwazne-jedzenie-teoria-i-praktyka/
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału