Zastosowanie immunoterapii po radioterapii w raku płuca wydłuża przeżycie

termedia.pl 1 miesiąc temu
Zdjęcie: 123RF


Podczas spotkania American Society for Radiation Oncology (ASTRO) 2024 przedstawiono wyniki badania fazy 3 NRG-LU005. Wynika z nich, iż nie powinno się podawać jednocześnie immunoterapii z chemioradioterapią w ograniczonym stadium drobnokomórkowego raka płuca (SCLC). Immunoterapia wydłuży przeżycie chorych, jeżeli damy organizmowi czas na powrót do zdrowia po promieniowaniu.



Z badania NRG-LU005 wynika, iż nie ma znaczącej korzyści w zakresie przeżycia wśród pacjentów, którzy otrzymywali atezolizumab jednocześnie z chemioradioterapią, w porównaniu z tymi, którzy otrzymywali samą chemioradioterapię.

Wyniki zgodne z badaniem ADRIATIC

Ostatnie wyniki są zgodne z wynikami badania ADRIATIC, w którym stwierdzono, iż rozpoczęcie stosowania durwalumabu kilka tygodni po zakończeniu chemioradioterapii wydłużyło medianę całkowitego przeżycia o 22,5 miesiąca w porównaniu z samą chemioradioradioterapią – 56 miesięcy w porównaniu z 33,5 miesiąca – w SCLC o ograniczonym stadium.

Główna badaczka NRG-LU005, dr Kristin Higgins uważa, iż promieniowanie – znany środek immunosupresyjny – prawdopodobnie osłabiło odpowiedź immunologiczną potrzebną do działania atezolizumabu, co wskazuje, iż układ odpornościowy może potrzebować czasu na powrót do zdrowia po promieniowaniu przed podaniem immunoterapii.

ASCO 2024 – polscy eksperci entuzjastycznie o badaniach LAURA i ADRIATICCzeka nas zmiana paradygmatu postępowania – tak obecni na Kongresie ASCO profesorowie mówią o wynikach najnowszych badań z udziałem ozymertynibu i durwalumabu w raku płuca.
Idź do oryginalnego materiału