Zarządzenie NFZ dotyczące rozliczenia remdesiviru

termedia.pl 2 tygodni temu

Na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia ukazało się znowelizowane zarządzenie w sprawie określenia warunków zawierania i realizacji umów w rodzaju leczenie szpitalne oraz leczenie szpitalne – świadczenia wysokospecjalistyczne. Chodzi o rozliczenie remdesiviru stosowanego w leczeniu ciężkiej postaci SARS-CoV-2.



Jak tłumaczy NFZ, w związku ze zmianą wynikającą z objęcia finansowaniem ze środków publicznych terapii remdesivirem (Veclury) zaistniała konieczność dokonania zmiany w projektowanym modelu finansowania.

Dodano nowy produkt rozliczeniowy o kodzie 5.53.01.0001659 – koszt produktu leczniczego remdesivir stosowanego w leczeniu ciężkiej postaci zakażenia SARS-CoV-2.

W załączniku nr 1c do zarządzenia wprowadzono możliwość rozliczania leku remdesivir (Veklury – proszek do sporządzania koncentratu roztworu do infuzji, 100 mg), w ramach produktu z katalogu produktów do sumowania o kodzie 5.53.01.0001436.

Uwagi do projektu

W toku uzgodnień nad projektem zarządzenia dwanaście podmiotów zgłosiło trzynaście uwag i opinii.

Pięć z nich dotyczyło rozszerzenia listy produktów leczniczych w zakażeniu wirusem SARS-CoV-2 o Paxlovid
(nirmatrelwir + rytonawir, 150 mg + 100 mg tabletki powlekane).

Fundusz podkreśla, iż wprowadzono do zarządzenia lek Veclury (remdesivir) stosowany w leczeniu stacjonarnym, zgodnie z poleceniem ministra zdrowia, na podstawie raportu analitycznego AOTMiT, które dotyczyło umożliwienia rozliczenia kosztów leku remdesivir (Veclury) w ramach produktu rozliczeniowego „Produkt leczniczy
niezawarty w kosztach świadczenia z zakresu leczenia szpitalnego”.

Kolejne uwagi dotyczyły rozszerzenia możliwości rozliczania świadczenia „Produkt leczniczy niezawarty w kosztach świadczenia” dot. leku remdesiviru (Veklury) o inne zakresy świadczeń. Ostatecznie utrzymano zasadę rozliczania produktu w zakresach, w których w pakietach rozliczeniowych dostępne są grupy D18, D52, P04, P30, S57, dla których
kierującym rozpoznaniem jest COVID-19.

Uzupełniono dostępność w zakresie chorób płuc

NFZ wskazuje, iż pacjenci z ciężkim przebiegiem COVID-19 wymagający hospitalizacji powinni być kierowani lub przekazywani do oddziałów o profilu odpowiadającym zakresom adekwatnym do rozliczania grup D18, D52, P04, P30, S57.

Przepisy zarządzenia stosuje się do rozliczania świadczeń udzielanych od 1 października 2024 r.

Publikujemy zarządzenie NFZ:


Idź do oryginalnego materiału