Łuszczyca dotyka od 0,14 do choćby 1 proc. dorosłej populacji na całym świecie. Uciążliwe zmiany skórne to jedna strona medalu, drugą są natomiast często występujące lęk, depresja i znaczne obniżenie jakości życia – a przecież jej nieodłączną i jedną z najważniejszych składowych jest życie seksualne.
Z powyższych względów 1409 dorosłych pacjentów z rozpoznaną łuszczycą poproszono o wypełnienie kwestionariusza dotyczącego ich trudności seksualnych w związku z chorobą.
Okazało się, iż aż 41 proc. pacjentów zgłosiło jakąkolwiek dysfunkcję seksualną; problem istotnie częściej dotykał kobiet (44,7 proc. vs 35 proc.). U 28,1 proc. pacjentów problemy seksualne objawiały się zmniejszeniem częstości współżycia seksualnego, u 14,7 proc. zmianą praktyk seksualnych (na niesatysfakcjonujące).
Co bardzo niepokojące, aż 27,4 proc. badanych (z podobnym odsetkiem wśród kobiet i mężczyzn) podało brak aktywności seksualnej z powodu choroby. Pacjenci jako główną przyczynę trudności seksualnych wymieniali utratę pewności siebie, poczucie winy, pogorszenie jakości relacji z partnerem, izolację i odczuwanie frustracji.
Badanie wyraźnie wskazuje, iż fizyczne objawy łuszczycy nie są jedynymi odpowiedzialnymi za trudności w seksualnej sferze życia. Jak zauważają autorzy – i trudno się z nimi nie zgodzić – ten aspekt choroby powinien być brany pod uwagę przez lekarzy opiekujących się chorymi na łuszczycę, zwłaszcza przez dermatologów. Rozmowa w klimacie wyrozumiałości i skierowanie do odpowiednich specjalistów z pewnością mogłyby odmienić życie wielu pacjentów na lepsze.
Opracowanie: lek. Damian Matusiak