Zapomniany owoc z królewskich ogrodów. Bogactwo antyoksydantów, dobry wybór dla jelit

zdrowie.interia.pl 4 miesięcy temu
Zdjęcie: INTERIA.PL


Dawniej cieszyły się dużym uznaniem, dziś niemal w całej Europie nikt o nich nie pamięta. Owoce nieszpułki przypominają małe jabłka i nadają się na przetwory. Poza tym są zdrowe, a roślina może pięknie prezentować się w ogrodzie. Co warto wiedzieć o nieszpułce? Jakie adekwatności przypisuje się owocom? Jak można je wykorzystać? Odpowiadamy.


Nieszpułka - co to za owoc?


Nieszpułka zwyczajna, znana też jako nieszpułka jadalna, to długowieczna roślina należąca do rodziny różowatych. Przybiera formę drzewa lub krzewu. Jest traktowana jako jedno z najstarszych drzew owocowych na świecie. Rośnie w Azji i krajach basenu Morza Śródziemnego. W Europie rozpowszechnili ją Rzymianie. Dziś można ją spotkać np. w Polsce, Niemczech czy we Francji, jednak rzadko. Stanowiła dawniej ozdobę królewskich ogrodów, dziś jest polecana do naszych przydomowych. Pięknie prezentuje się również w parkach i na miejskich terenach zielonych. Reklama


Nieszpułka rośnie wolno, osiąga do 6-7 m wysokości. Ma rozłożystą koronę i podłużne liście o intensywnie zielonym kolorze. Kwitnienie nieszpułki przypada na przełom maja i czerwca - wytwarza liczne, duże, białe kwiaty. Owoce mają jabłkowaty kształt i średnicę do 4 cm. Dojrzewają w październiku, rzadko opadają same. Pozostają na gałęziach choćby po opadnięciu liści.


Jak smakują owoce nieszpułki?


Owoce nieszpułki zwyczajnej długo pozostają twarde, kwaśne i cierpkie. Znajdują zastosowanie głównie w przetworach. Najczęściej je się je po przemrożeniu lub, po zerwaniu, pozostawia się je na kilka dni, a choćby tygodni - wtedy miąższ staje się miękki, słodki, z nutami kwasowości, i soczysty.


Nieszpułka - wartości odżywcze


Owoce nieszpułki oferują wiele korzyści odżywczych i fizjologicznych. Ich wartość odżywcza wynika przede wszystkim z obecności karotenoidów, aminokwasów, kwasów organicznych, białek, witamin, a także kwasów tłuszczowych. Owoce nieszpułki zawierają wysokie stężenie ważnych związków fenolowych, które przyczyniają się do ich adekwatności antyoksydacyjnych i przeciwcukrzycowych.


Nieszpułka jest źródłem m.in. witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, potasu, magnezu.


adekwatności nieszpułki


Jak zwracała uwagę św. Hildegarda, średniowieczna orędowniczka zielarstwa, cała siła oddziaływania nieszpułki tkwi nie w liściach rośliny, a w owocach. "Owoc tego drzewa jest pożyteczny i dobry dla ludzi zdrowych i chorych, niezależnie od tego, jak dużo go spożyją, ponieważ dzięki swym dobrym siłom wspomaga wzrost ciała i oczyszcza krew" - opisywała. Jednak, choć badania na ten temat są ograniczone, uważa się, iż różne części rośliny wykazują pozytywny wpływ na organizm.
Owoce nieszpułki są bogate w antyoksydanty. To związki o silnym działaniu przeciwutleniającym, chroniące organizm przed uszkodzeniami DNA przez wolne rodniki tlenowe. Zwiększenie ich obecności w diecie obniża stres oksydacyjny i zmniejsza ryzyko wielu chorób, w tym cukrzycy typu 2, chorób serca czy nowotworów.


Spożywanie owoców nieszpułki wzmacnia organizm i podnosi naszą odporność. To zasługa m.in. witaminy C. Owoce nieszpułki polecane są także osobom osłabionym i po przebytej chorobie, w celu przyspieszenia powrotu do zdrowia. Działają antybakteryjnie i przeciwzapalnie. Poza tym są dobre dla układu nerwowego, układu pokarmowego (wynika to z dużej zawartości błonnika usprawniającego pracę jelit) i naszego wzroku. Dzięki zawartości potasu mogą regulować ciśnienie. Obecność wapnia jest ważna dla stanu naszych kości. W niektórych miejscach na świecie są traktowane jako środek na problemy żołądkowe, a także problemy z nerkami.


Jak jeść nieszpułkę?


Nieszpułkę warto mieć w przydomowym ogrodzie nie tylko dlatego, iż pięknie się prezentuje - głównie dlatego, iż jej owoce są bardzo zdrowe. Można je jeść na surowo, ale zjedzenie owoców zbyt wcześnie, przed osiągnięciem odpowiedniego stopnia przejrzałości, może być przyczyną wielu różnych dolegliwości. Owoce nieszpułki nadają się też na dżemy, kompoty, nalewki, musy czy soki.
CZYTAJ TAKŻE:
Idź do oryginalnego materiału