Zapalenie żył w ciąży jest częstym problemem. W wielu przypadkach w żyłach kobiet występują zmiany, gdy mają one od 20 do 25 lat, ale nie są w ciąży. Ale ponieważ nie zawsze są one widoczne, czasami wykrywa się je dopiero na tym etapie życia.
Ten stan może mieć poważne konsekwencje. Zapalenie żył w ciąży należy leczyć na czas, aby zapobiec powikłaniom, takim jak zakrzepica, a choćby zatorowość płucna.
Co to jest zapalenie żył?
Zapalenie żył to stan zapalny ścian żył. Czasami wiąże się to z tworzeniem się skrzepu w tym samym obszarze. W takich przypadkach mówimy o zakrzepowym zapaleniu żył.
Najczęściej ten problem występuje w nogach, ponieważ krążenie odbywa się od stóp do serca. Długotrwały bezruch jest jednym z czynników wyzwalających.
Głównymi czynnikami ryzyka rozwoju tej choroby są ciąża, zaawansowany wiek, stosowanie antykoncepcji i nadwaga. Największym ryzykiem jest to, iż może powstać zakrzep i doprowadzić do zatorowości płucnej.
Przeczytaj również: Odblokuj żyły i tętnice dzięki 10 produktom
Zapalenie żył w ciąży
Zapalenie żył w czasie ciąży jest powszechne ze względu na fakt, iż sama ciąża powoduje większą krzepliwość krwi. Ponadto ciało kobiety w ciąży wytwarza więcej płytek krwi. Prowadzi to do większego ryzyka zakrzepów krwi.
Z drugiej strony powiększenie macicy jest czynnikiem uciskającym powrót żylny i utrudniającym normalne krążenie. Ryzyko zapalenia żył w czasie ciąży jest wyższe u matek, które potrzebują odpoczynku.
Zaburzenie może być dwojakiego rodzaju:
- Powierzchowne: jeżeli ma miejsce tuż pod skórą. Rzadko jest to niebezpieczne.
- Głębokie: jeżeli występuje w głębszych żyłach o większej średnicy. Jest to uważane za nagły wypadek medyczny ze względu na związane z tym niebezpieczeństwo. Jest również znane jako zakrzepica żył głębokich.
Objawy
Zapalenie żył w ciąży może mieć różne objawy. Różnią się one w zależności od tego, czy stan jest powierzchowny, czy głęboki. W przypadku zapalenia żył powierzchownych główne objawy są następujące:
- Zwiększenie objętości żyły, wykrywalne przez badanie palpacyjne
- Zaczerwienienie skóry (rumień)
- Ból i ciepło w okolicy
- Gorączka
Jeśli zapalenie żył w ciąży jest głębokie, objawy są następujące:
- Blada lub sinawa (niebieskawa) skóra w dotkniętym obszarze
- Obrzęk nogi
- Częstoskurcz
- Pulsujący ból
- Gorączka
Zapalenie żył w ciąży może nie powodować objawów. Również intensywność tych objawów, które się pojawiają, nie zawsze pozwala przewidzieć wynik sytuacji.
Zobacz też: Zdrowe żyły – 5 sposobów leczenia
Leczenie zapalenia żył w ciąży
Głównym celem leczenia zapalenia żył w czasie ciąży jest rozpuszczenie utworzonego skrzepu i zapobieganie powstawaniu nowych. Zwykle wstrzykiwana jest wtedy heparyna drobnocząsteczkowa (LMWH). Kobiety w ciąży powinny unikać innych leków, takich jak warfaryna.
Jeśli zapalenie żył jest powierzchowne, zwykle zaleca się codzienne wstrzykiwanie LMWH przez 6 tygodni. jeżeli jest głęboka, leczenie przedłuża się do 12 tygodni lub dłużej.
Niesteroidowe leki przeciwzapalne, takie jak aspiryna, są przeciwwskazane. Stwarzają ryzyko krwotoku lub wad rozwojowych u płodu.
Zaleca się wykonanie kilku kontrolnych badań ultrasonograficznych Dopplera. Prawie zawsze wykonuje się je co 15 dni, aby monitorować ewolucję. Dodatkowo lekarz przepisuje pończochy uciskowe typu 3.
Jeśli po zastosowaniu tych środków pojawią się nowe skrzepy, konieczna będzie operacja. Polega na umieszczeniu filtra w żyle głównej dolnej, poza naczyniami nerkowymi. Środek ten zapobiega przedostawaniu się skrzepów do ważnych narządów.
Wskazówki i zalecenia, których należy przestrzegać
Istnieje kilka prostych środków, które pomagają zapobiegać zapaleniu żył w czasie ciąży. Pierwszym z nich jest utrzymywanie aktywności fizycznej.
Wystarczy codzienny 20-minutowy spacer lub pływanie.
Inne odpowiednie środki są następujące:
- Nie noś butów płaskich ani na wysokim obcasie. Zaleca się, aby buty miały obcas o wysokości 4 centymetrów, aby poprawić krążenie w łydce.
- Śpij na lewym boku. Pomaga to w dekompresji żyły głównej dolnej, która wpływa na wszystkie żyły miednicy i nóg.
- Noś pończochy uciskowe podczas długich podróży. Również wstawaj co 2 godziny, aby aktywować krążenie.
Zapalenia żył w ciąży nie należy lekceważyć również po porodzie. W rzeczywistości większość zakrzepów rozwija się w okresie poporodowym, a ryzyko jest największe po 6 tygodniach.
Cesarskie cięcie zwiększa zagrożenie.
Jeśli kobieta w ciąży odczuwa skurczowy ból w nodze, który nie ustępuje, zwłaszcza jeżeli pojawia się zaczerwienienie, obrzęk lub ciepło, powinna natychmiast zgłosić się do lekarza. Zapalenie żył w ciąży to poważny stan.