Zapalenie pęcherza moczowego to infekcja dolnych dróg moczowych, która pojawia się, gdy pewne bakterie dotrą do pęcherza. Ta patologia bywa bardzo irytująca i należy ją leczyć tak szybko, jak to możliwe. Czy chcesz wiedzieć więcej o różnych rodzajach leków na zapalenie pęcherza moczowego? Opowiemy o różnych dostępnych opcjach.
Badania wykazały, iż infekcje dróg moczowych należą do najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza. Objawy wahają się od bólu i trudności w oddawaniu moczu do mętnego moczu o silnym lub nieprzyjemnym zapachu.
Wczesna diagnoza i szybkie leczenie tego schorzenia ma najważniejsze znaczenie dla poprawy rokowania zdrowotnego. Niepowodzenie terapeutyczne lub opóźnienie w podejściu profesjonalnym sprzyja pojawieniu się powikłań w perspektywie średnio- i długoterminowej.
Zapalenie pęcherza moczowego – 5 rodzajów leków
Leczenie zapalenia pęcherza moczowego ma na celu wyeliminowanie odpowiedzialnych za ten stan bakterii, a co za tym idzie, złagodzenie dyskomfortu. Wybrane leki na zapalenie pęcherza będą zależeć od tego, czy jest to infekcja ostra czy przewlekła. Opcje terapeutyczne obejmują:
1. Antybiotyki
Jest to lek pierwszego wyboru na zapalenie pęcherza moczowego, ponieważ eliminuje występowanie czynnika sprawczego. Według badań mikroorganizmy, które najczęściej powodują infekcje dróg moczowych, to te, które zasiedlają przewód pokarmowy, takie jak Escherichia coli. Oto niektóre antybiotyki skuteczne przeciwko tym bakteriom:
- Fosfomycyna: to jeden z leków stosowanych w leczeniu infekcji dróg moczowych. Zalecana dawka to 1 saszetka 8 gramów jednorazowo lub co 24 godziny, stosowana przez 2 dni.
- Nitrofurantoina: dawkowanie tego leku to zwykle 1 kapsułka po 100 miligramów co 6 godzin przez 7 do 10 dni. Według badań, podobnie jak fosfomycyna, ma on minimalny wpływ na normalną florę jelitową.
- Trimetoprim-sulfametoksazol: jest to mieszanina 2 związków farmakologicznych, które są szczególnie skuteczne przeciwko Escherichia coli i innym enterobakteriom. Dawkowanie to zwykle 1 lub 2 tabletki co 12 godzin, przez co najmniej 5 dni.
- Penicyliny i cefalosporyny: Są to związki, które działają poprzez hamowanie tworzenia się ściany pokrywającej bakterie. Ich dawkowanie jest różne dla każdej grupy leków. Niektóre stosowane penicyliny to ampicylina i amoksycylina z kwasem klawulanowym.
- Fluorochinolony: nie są zbyt często stosowane w niepowikłanych infekcjach dróg moczowych, ponieważ w większości przypadków ryzyko przewyższa korzyści. Ofloksacyna, cyprofloksacyna i lewofloksacyna to jedne z najbardziej użytecznych.
Przeciwwskazania
Głównym przeciwwskazaniem do przyjmowania antybiotyków na zapalenie pęcherza moczowego jest uczulenie na substancję czynną, zwłaszcza na penicylinę. Spożycie tych leków przez alergików może wywołać zagrażającą życiu uogólnioną reakcję zapalną.
Ponadto kobiety w ciąży lub karmiące piersią powinny wcześniej skonsultować się ze specjalistą, ponieważ mogą mieć wpływ na dziecko. Dzieciom poniżej 3 miesiąca życia oraz osobom z chorobami nerek należy podawać specjalne dawki.
2. Leki przeciwskurczowe i przeciwbólowe
Ból i pieczenie podczas oddawania moczu są zwykle najbardziej dokuczliwymi objawami zapalenia pęcherza moczowego. Inne objawy, które powodują dyskomfort, to parcie na mocz, ból brzucha i zwiększona częstość oddawania moczu. Na szczęście leki na zapalenie pęcherza moczowego obejmują leki przeciwskurczowe i przeciwbólowe.
Leki przeciwskurczowe, takie jak skopolamina i flawoksat, pomagają złagodzić objawy. Oba zapobiegają skurczom pęcherza, co zmniejsza ból i częstotliwość oddawania moczu.
Fenazopirydyna jest środkiem przeciwbólowym, który działa na drogi moczowe, dzięki czemu jest w stanie złagodzić ból towarzyszący zapaleniu pęcherza moczowego. W rzeczywistości badanie w czasopiśmie Urologia wykazało, iż jest to przydatny lek i dobrze tolerowany przez osoby z niepowikłanym zapaleniem pęcherza moczowego.
Przeciwwskazania
Zarówno skopolamina, jak i flawoksat są przeciwwskazane w niedrożności dróg moczowych, a także w niedrożności odźwiernika i porażennej niedrożności jelit. Wynika to z faktu, iż zmniejszają naturalną perystaltykę jelit i pogłębiają te patologie. Skopolamina jest również przeciwwskazana w miastenii i jaskrze z wąskim kątem przesączania.
Fenazopirydyna jest przeciwwskazana u dzieci w wieku poniżej 12 lat. Ponadto należy go stosować ze szczególną ostrożnością u osób z chorobami wątroby lub nerek.
Przeczytaj również: Leki zmieniające kolor moczu
3. Antyseptyki
Inne leki przydatne w leczeniu zapalenia pęcherza to środki antyseptyczne. Badania opisują je jako związki chemicznez, które stosuje się na skórę lub błony śluzowe w celu zahamowania rozwoju bakterii. W tym przypadku najczęściej stosowane są metenamina i chlorek metylotioniniowy.
Oba związki są w stanie eliminować zarazki z dróg moczowych, łagodząc w ten sposób objawy w ciągu kilku dni. Ponadto badania wykazały, iż metenamina jest często przepisywana w celu zapobiegania nawrotom zapalenia pęcherza moczowego w krótkim okresie.
Przeciwwskazania
W żadnym wypadku nie należy stosować methenaminy u osób z ciężką niewydolnością wątroby lub nerek oraz u osób z kwasicą metaboliczną, ponieważ te obrazy kliniczne mogą się pogorszyć i narazić życie pacjenta.
4. Leki przeciwzapalne
Według badań niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), takie jak ibuprofen, są stosowane w leczeniu dyskomfortu związanego z zapaleniem pęcherza moczowego w pierwszej kolejności. Dzięki swojemu mechanizmowi działania zmniejszają stany zapalne w pęcherzu, co łagodzi ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
Skuteczność tych związków można zwiększyć, gdy są przyjmowane razem ze środkami spazmolitycznymi, takimi jak skopolamina. Jak wspomniano powyżej, te ostatnie zmniejszą skurcze pęcherza i cewki moczowej, zapewniając dalszą ulgę.
Przeciwwskazania
Leki przeciwzapalne są bezpieczne dla większości ludzi. Ich stosowanie jest przeciwwskazane tylko u pacjentów, u których występowały schorzenia związane z ich przyjmowaniem, takie jak skurcz oskrzeli, pokrzywka czy krwawienie z przewodu pokarmowego.
5. Szczepionki na infekcje dróg moczowych
Istnieją przydatne metody immunizacji do leczenia i zapobiegania zapaleniu pęcherza moczowego, takie jak przypadek Uro-vaxom®. Jest to tabletka zawierająca ponad 10 szczepów Escherichia coli, która jak już wspomniano, jest główną przyczyną infekcji dróg moczowych na całym świecie.
Lek ma zdolność aktywowania układu odpornościowego do walki z kolonizacją i inwazją tych bakterii. Badanie opublikowane w czasopiśmie Current Urology stwierdza, iż jest to skuteczne leczenie zapobiegające nawracającym infekcjom dróg moczowych.
Przeciwwskazania
Szczepionka w tabletkach jest jednym z najbezpieczniejszych leków z całej listy, a jej jedynym przeciwwskazaniem jest uczulenie na którykolwiek ze składników leku. Należy przerwać podawanie leku w przypadku zaobserwowania jakiejkolwiek reakcji skórnej, takiej jak pokrzywka, obrzęk lub gorączka.
Nie wykazano jeszcze jej skuteczności u dzieci poniżej 4 roku życia.
Inne leki na zapalenie pęcherza moczowego
Wszystkie wymienione powyżej leki są przydatne w ostrym zapaleniu pęcherza moczowego, jednak opcje terapeutyczne w przypadkach przewlekłych lub nawracających mogą się różnić. Śródmiąższowe zapalenie pęcherza moczowego jest jednym z najcięższych wariantów, dlatego jego podejście powinno być bardziej agresywne, łącząc następujące opcje:
- Leki przeciwhistaminowe: zmniejszają częstotliwość oddawania moczu. Jednym z leków z tej grupy jest loratadyna.
- Polisiarczan pentozanu sodu: uważa się, iż chroni wewnętrzne ściany pęcherza moczowego przed czynnikami drażniącymi, chociaż mechanizm jego działania nie jest w pełni znany. Zmniejsza uszkodzenia narządu i łagodzi ból podczas oddawania moczu.
- Trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne: dzięki powinowactwu z wieloma receptorami rozluźniają pęcherz i blokują ból, przynosząc ulgę. Leki stosowane w tym przypadku to amitryptylina i imipramina.
Zobacz też: Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej
Kilka zaleceń i domowych sposobów
Możliwe jest zastosowanie pewnych zmian w stylu życia, aby zmniejszyć dyskomfort związany z zapaleniem pęcherza moczowego. Niektóre zalecenia są następujące:
- Picie dużej ilości wody
- Ograniczenie spożycia drażniących napojów, napojów gazowanych i soków cytrynowych.
- Unikanie picia kawy i alkoholu.
- Stosowanie ciepłych okładów na podbrzusze w celu zmniejszenia ciśnienia na tym poziomie.
Ponadto istnieją pewne domowe sposoby leczenia, które mogą być przydatne w zapobieganiu i kontrolowaniu tego stanu. Należy jednak podkreślić, iż nie zastępują one przepisanych przez lekarza leków na zapalenie pęcherza moczowego.
Badanie opublikowane w The Journal of Nutrition wykazało, iż spożywanie żurawiny zmniejsza prawdopodobieństwo infekcji dróg moczowych choćby o 26%.
Wykazano, iż skuteczne są herbaty ziołowe, napary z mniszka lekarskiego czy z pietruszki. Mają właściwości moczopędne, dzięki czemu pomagają zapobiegać kolonizacji bakterii w drogach moczowych.
Wiele opcji dla tego samego stanu
Jak widać, istnieje wiele rodzajów leków na zapalenie pęcherza moczowego. Większość z nich ma na celu wyeliminowanie czynnika sprawczego. Jednak istnieją również związki stosowane w celu zmniejszenia i złagodzenia objawów.
Przed skorzystaniem z którejkolwiek z opcji, o których mówimy, zawsze warto skonsultować się ze specjalistą. Personel medyczny będzie w stanie zidentyfikować czynnik sprawczy i wskazać odpowiednie leczenie.