Zanieczyszczone powietrze to duże ryzyko łuszczycy

termedia.pl 1 miesiąc temu

Sezon grzewczy niesie za sobą ryzyko pogorszenia jakości powietrza, a to z kolei nie pozostaje bez wpływu na ludzki stan zdrowia. Zagrożony jest nie tylko układ oddechowy, ale i skóra, o czym przekonuje najnowsza publikacja z „British Journal of Dermatology”.



W kilku wcześniejszych doniesieniach wykazano, iż do wystąpienia i rozwoju łuszczycy w głównej mierze przyczyniają się czynniki genetyczne i środowiskowe, wśród których na pierwszy plan wysuwa się zanieczyszczenie powietrza. Dotychczas nie określono jednak, w jakim stopniu to ostatnie wpływa na ryzyko łuszczycy właśnie w grupie osób genetycznie predysponowanych.

Wieloośrodkowy zespół badaczy z Chin, korzystając z danych gromadzonych w rejestrze UK Biobank, przeprowadził badanie z udziałem 451 064 osób z pełnymi danymi dotyczącymi zanieczyszczenia powietrza i wolnymi od łuszczycy na początku badania (lata 2006 - 2010); w dalszym kroku prowadzono obserwację pod kątem rozpoznania łuszczycy aż do 2022 r. Analizowano ekspozycję na cząstki stałe (PM) o średnicy co najwyżej 2,5 μm (PM2,5), od 2,5 do 10 µm (PM2,5−10) oraz co najwyżej 10 µm (PM10), a także dwutlenek azotu (NO2) i tlenki azotu (NOx). Następnie na podstawie wyników statystycznych określono pięć głównych grup ryzyka (kwintyle) i dokonano porównania najwyższej z każdą niższą.

Ogółem zarejestrowano 4414 przypadków łuszczycy. Obliczono, iż w porównaniu z grupą osób żyjących w najbardziej zanieczyszczonym powietrzu te z niższych kwintyli charakteryzowały się zwiększonym o 3,5, 9,1, 16 i 16 proc. wyższym ryzykiem zachorowania na łuszczycę. Biorąc pod uwagę podatność genetyczną, ryzyko wystąpienia łuszczycy było największe u uczestników z wysokim ryzykiem wielogenowym i wysokim narażeniem na zanieczyszczenie - w porównaniu do osób bez podatności genetycznej i żyjących we względnie czystym środowisku wzrastało aż o 96 proc. (!). Które z zanieczyszczeń są najbardziej destrukcyjne? Są to cząstki stałe - tu obliczono, iż szansa na zachorowanie rośnie o około 83 proc. Dla dwutlenku azotu i tlenków azotu było to odpowiednio 50 i 72 proc.

Długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza jest dodatnio powiązane ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia łuszczycy, szczególnie u osób z wysokim ryzykiem genetycznym - oto główny wniosek z tego dużego badania. Rejestry takie jak UK Biobank pozwalają na wyciąganie cennych, praktycznych wniosków; w Polsce niestety brakuje tego typu bazy danych.

Idź do oryginalnego materiału