Z okazji Miesiąca Świadomości ADHD Ela Bonda, Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD, przygotowała zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy.
Włączające środowisko pracy, czyli jakie?
W pracy spędzamy znaczną część naszego życia. Stąd tak ważne jest, by każda osoba czuła się w niej dobrze. Pracowała w sprzyjającym środowisku, w którym uwzględnia się różnorodne potrzeby. To pozwala na lepszą efektywność pracy i zwiększa zaanagażowanie osób pracujących.
Dzięki włączającemu środowisku miejsca pracy pracodawca daje możliwość lepszego wykorzystania potencjału i talentów w firmie.
Podstawą tworzenia sprzyjającego środowiska pracy jest komunikacja w firmie, czyli stałe nastawienie na człowieka. Słuchaj, pytaj, próbuj zrozumieć, chciej uwzględniać różne potrzeby i szukać odpowiednich rozwiązań. Otwarta głowa to klucz do skutecznej i włączającej komunikacji — mówi Ela Bonda, dyrektorka ds. różnorodności i włączania, Prezeska Stowarzyszenia Bliżej ADHD.
Grupa osób neuroatypowych jest zróżnicowana i charakteryzuje się odmiennymi potrzebami. Te dotyczące pracy najczęściej są związane z m.in.:
- bezpieczeństwem psychologicznym i zarządzaniem stresem,
- zarządzaniem czasem i decydowaniem o priorytetach,
- komunikacją z otoczeniem,
- organizacją miejsca i czasu pracy, i jej elastycznością,
- nadwrażliwością sensoryczną i przebodźcowaniem.
Zalecenia dla pracodawców dotyczące budowania włączającego środowiska pracy
Poniżej załączamy przygotowane przez Elę Bondę zalecenia dla pracodawców.
Jesteśmy pewni, iż większość z zaproponowanych niżej rozwiązań przyda się każdej pracującej osobie, nie tylko neuroatypowej.
Zachęcamy do pobrania zaleceń i udostępniania ich dalej.