Pstrąg jest niskokaloryczną rybą, dlatego jedzenie go jest zalecane tym, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. Może zastąpić z powodzeniem mięso drobiowe. Dietetycy wskazują, żeby jeść pstrąga dwa razy w tygodniu. Porcja 100 gramów ryby ma ok.119 kcal, czyli zdecydowanie mniej niż popularne w Polsce: łosoś, makrela czy śledź. Zawarta w mięsie pstrąga astaksantyna jest dodawana do preparatów dla osób uprawiających sport, gdyż skutecznie pozwala spalać tkankę tłuszczową i wspomaga metabolizm. Astaksantyna wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, niweluje z organizmu wolne rodniki, a tym samym zapobiega powstawaniu nowotworów.
Mięso pstrąga zawiera pełnowartościowe białko, oraz dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, które skutecznie pomagają walczyć z chorobami układu sercowo-naczyniowego i zapobiegają miażdżycy. Jest też bogate w witaminy, zwłaszcza te z grupy B (B6 oraz B12), które wspierają układ nerwowy, a także witaminę D, A i E. Można w nim znaleźć niezbędne dla organizmu minerały, m.in.: żelazo, zapobiegające anemii, wapń, korzystnie wpływający na układ kostny i zapobiegający osteoporozie, fosfor, który podtrzymuje prawidłową pracę układu nerwowego i zapobiega demencji oraz selen, który wspiera funkcjonowanie tarczycy.
Pstrąg w kuchni
Pstrąg idealnie nadaje się jako danie główne, przystawka, czy składnik sałatek. Trzeba pamiętać, żeby obróbkę termiczną przeprowadzać krótko, by delikatne mięso nie uległo rozpadowi. Najlepiej przyrządzić go z grilla, upiec, udusić na parze lub przyrządzić w galarecie. Jest wtedy lekkostrawny i nie traci cennych składników odżywczych. Głębokie smażenie dostarcza nadmiernej ilości tłuszczu potrawie, a także powoduje wytworzenie się rakotwórczych związków, jakimi są dioksyny. Nie jest więc zalecane.
Wypróbuj przepis na pstrąga z grilla