Zalecany jest w dietach odchudzających, obniża poziom cholesterolu. Przygotuj pstrąga z grilla

zdrowie.wprost.pl 1 rok temu
Zdjęcie: Pstrąg na obiad Źródło: Unsplash / Jametlene Reskp


Pstrąg uważany jest za jedną z najzdrowszych ryb i jego spożycie jest rekomendowane przez dietetyków, również w dietach odchudzających. Włączenie tej ryby do jadłospisu pozwala obniżyć poziom „złego” cholesterolu i zapewnia ochronę przed miażdżycą. Dowiedz się, jak przyrządzić pstrąga, żeby zachował swoje cenne adekwatności.


Pstrąg jest niskokaloryczną rybą, dlatego jedzenie go jest zalecane tym, którzy chcą zgubić zbędne kilogramy. Może zastąpić z powodzeniem mięso drobiowe. Dietetycy wskazują, żeby jeść pstrąga dwa razy w tygodniu. Porcja 100 gramów ryby ma ok.119 kcal, czyli zdecydowanie mniej niż popularne w Polsce: łosoś, makrela czy śledź. Zawarta w mięsie pstrąga astaksantyna jest dodawana do preparatów dla osób uprawiających sport, gdyż skutecznie pozwala spalać tkankę tłuszczową i wspomaga metabolizm. Astaksantyna wykazuje również silne działanie antyoksydacyjne, niweluje z organizmu wolne rodniki, a tym samym zapobiega powstawaniu nowotworów.


Mięso pstrąga zawiera pełnowartościowe białko, oraz dobroczynne kwasy tłuszczowe omega-3, które skutecznie pomagają walczyć z chorobami układu sercowo-naczyniowego i zapobiegają miażdżycy. Jest też bogate w witaminy, zwłaszcza te z grupy B (B6 oraz B12), które wspierają układ nerwowy, a także witaminę D, A i E. Można w nim znaleźć niezbędne dla organizmu minerały, m.in.: żelazo, zapobiegające anemii, wapń, korzystnie wpływający na układ kostny i zapobiegający osteoporozie, fosfor, który podtrzymuje prawidłową pracę układu nerwowego i zapobiega demencji oraz selen, który wspiera funkcjonowanie tarczycy.


Pstrąg w kuchni


Pstrąg idealnie nadaje się jako danie główne, przystawka, czy składnik sałatek. Trzeba pamiętać, żeby obróbkę termiczną przeprowadzać krótko, by delikatne mięso nie uległo rozpadowi. Najlepiej przyrządzić go z grilla, upiec, udusić na parze lub przyrządzić w galarecie. Jest wtedy lekkostrawny i nie traci cennych składników odżywczych. Głębokie smażenie dostarcza nadmiernej ilości tłuszczu potrawie, a także powoduje wytworzenie się rakotwórczych związków, jakimi są dioksyny. Nie jest więc zalecane.


Wypróbuj przepis na pstrąga z grilla
Idź do oryginalnego materiału