Zakres czynności zawodowych higienistek do zmiany?

dentonet.pl 3 dni temu
Zdjęcie: Zakres czynności zawodowych higienistek do zmiany?


Czy ministerstwo zdrowia zmieni rozporządzenie określające zakres czynności zawodowych higienistek stomatologicznych, usuwając z niego zapisy, które wzbudziły sprzeciw lekarzy dentystów? Takie pytanie skierował do resortu poseł Grzegorz Napieralski.

Kwestia zakresu czynności zawodowych higienistek stomatologicznych ponownie przykuła uwagę parlamentarzystów. Tym razem interpelację do ministerstwa zdrowia skierował poseł Grzegorz Napieralski.

Przypomnijmy, iż szczegółową listę czynności zawodowych przedstawicieli profesji ujętych w ustawie o niektórych zawodach medycznych – w tym asystentek i higienistek stomatologicznych – zawiera Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 kwietnia 2025 r. Jego treści sprzeciwia się Naczelna Izba Lekarska, która skrytykowała m.in. zapisy pozwalające higienistkom na wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych oraz prowadzenie działań rehabilitacyjnych bez zlecenia lekarza dentysty. Pisaliśmy o tym TUTAJ.

Sprawę zauważył również poseł Janusz Cieszyński, który w interpelacji do ministerstwa zdrowia zapytał, jakie przesłanki uzasadniały decyzję o przyznaniu higienistkom uprawnień m.in. do samodzielnego wykonywania wstępnych badań stomatologicznych. Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

Lista czynności zawodowych higienistek do zmiany?

Podobny wydźwięk ma pismo skierowane do ministerstwa zdrowia przez posła Grzegorza Napieralskiego. – Środowisko lekarzy dentystów zwróciło uwagę, iż higienistki stomatologiczne stanowią istotny element zespołu terapeutycznego, niemniej jednak podkreślono, iż za pracę tego zespołu i za efekty wprowadzonego leczenia stomatologicznego odpowiada lekarz dentysta. Obecnie, by nabyć uprawnienia higienistki stomatologicznej wystarczy skończyć dwuletnią szkołę policealną. Wiedza tak zdobyta nie pozwala na samodzielne podejmowanie decyzji terapeutycznych w oparciu o samodzielne badanie jamy ustnej, tj. na wykonywanie wstępnych badań stomatologicznych, profilaktycznych i diagnostycznych zabiegów rehabilitujących jamę ustną – co aktualnie umożliwia obowiązujące rozporządzenie ministra zdrowia – czytamy w interpelacji.

Sytuacja, w której innym zawodom medycznym niż lekarz dentysta przekazywane są uprawnienia do wykonywania czynności o charakterze terapeutyczno-decyzyjnym w procesie leczenia pacjenta, budzi poważne wątpliwości zarówno natury merytorycznej, jak i systemowej oraz może stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów i jakości udzielanych świadczeń zdrowotnych – dodano.

Poseł poprosił resort zdrowia o odpowiedź na następujące pytania.

1. Dlaczego ministerstwo zdrowia nie uwzględniło uwag oraz postulatów zgłoszonych przez środowisko lekarzy dentystów do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowego wykazu czynności zawodowych osób wykonujących niektóre zawody medyczne i nie podjęło dialogu ze środowiskiem lekarzy dentystów w tym zakresie?

2. Czy ministerstwo zdrowia podejmie działania legislacyjne zmierzające do zmiany przepisów rozporządzenia, które budzą sprzeciw środowiska lekarzy dentystów i które mogą prowadzić do naruszenia standardów bezpieczeństwa leczenia stomatologicznego?

3. Czy ministerstwo zdrowia, określając wykaz czynności zawodowych higienistki stomatologicznej, dokonało weryfikacji programu kształcenia w tym zawodzie w zakresie posiadania odpowiednich umiejętności oraz odpowiedzialności higienistek do samodzielnego wykonywania czynności zawodowych, do których zostały uprawnione na podstawie tego rozporządzenia?

4. Jak ministerstwo zdrowia uzasadnia celowość ewentualnego samodzielnego wykonywania przez higienistkę czynności medycznych, wynikających z załącznika nr 3 pkt 3 tego rozporządzenia, w sytuacji gdy byłyby one wykonywane w oderwaniu od całościowej opieki świadczonej przez lekarza dentystę, który nie tylko bada pacjenta, diagnozuje, ale też układa plan leczenia i bierze za niego odpowiedzialność?

5. Jak ministerstwo zdrowia uzasadnia powierzenie higienistce stomatologicznej (członkowi zespołu terapeutycznego) samodzielnego wykonywania czynności zawodowych, których wykonywanie i odpowiedzialność leży w kompetencji lekarza dentysty, biorąc pod uwagę, iż kształcenie w zawodzie higienistki stomatologiczne trwa około dwóch lat i odbywa się na poziomie szkoły policealnej, podczas gdy lekarz dentysta zdobywa kwalifikacje po wieloletnich studiach medycznych oraz odbyciu obowiązkowego stażu podyplomowego?

O odpowiedzi resortu poinformujemy niezwłocznie.

Nowa ustawa przesądziła, iż asystentka i higienistka stomatologiczna są w pełni zawodami medycznymi. Ponoszą więc te same ryzyka, co lekarze dotychczas odpowiadający na różnych polach wobec swoich pacjentów – mówi o ustawie o niektórych zawodach medycznych mec. Paweł Strzelec, radca prawny, specjalista w zakresie prawa medycznego. Która zmiana wprowadzona na mocy ustawy jest – okiem eksperta – najważniejsza? Jak można zabezpieczyć się przed roszczeniami pacjentów? Czy w dobie obowiązywania ustawy o niektórych zawodach medycznych asystentkom i higienistkom może przydać się ubezpieczenie? Zachęcamy do obejrzenia materiału filmowego!

Źródło: https://www.sejm.gov.pl/

Idź do oryginalnego materiału