Zakończenie cyklu warsztatów „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”

termedia.pl 2 dni temu
15 listopada w Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym w Poznaniu zakończyły się szóste, ostatnie w tym roku, warsztaty praktyczne „Histeroskopia diagnostyczna i operacyjna w znieczuleniu miejscowym”.

Warsztaty z zakresu minimalnie inwazyjnej chirurgii ginekologicznej miednicy mniejszej – prowadzone przez ich pomysłodawcę prof. Macieja Wilczaka – cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem lekarzy ginekologów z wielu ośrodków w Polsce, którzy chcą podnosić swoje kwalifikacje.

Formuła warsztatów opiera się na zabiegach bezpośrednio przy stole operacyjnym, opatrzonych precyzyjnymi i praktycznymi komentarzami lekarza operatora w zakresie poszczególnych etapów wykonywania tego typu operacji. Pacjentki w czasie wykonywania zabiegów histeroskopowych mają unikatową możliwość obserwowania wszystkich etapów minimalnie inwazyjnego zabiegu i – co ważne – są w stałym kontakcie z lekarzem operatorem. Zwykle po dwóch godzinach od zakończenia zabiegu opuszczają szpital i wracają do codziennych aktywności.

Zabiegi poprzedzone są prowadzoną przez prof. Wilczaka prezentacją na temat nowoczesnej histeroskopii diagnostycznej i operacyjnej wykonywanej w znieczuleniu miejscowym, a także zapoznaniem się z obiektem Centrum Histeroskopii w Znieczuleniu Miejscowym.

Uczestnikami ostatniego spotkania edukacyjnego byli lekarze z Beskidzkiego Centrum Onkologii – Szpitala Miejskiego im. Jana Pawła II w Bielsku-Białej oraz z Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie.

– To szkolenie jest po to, aby nasi koledzy ginekolodzy mogli wykorzystywać w swoich ośrodkach takie metody, jakimi są leczone kobiety w Europie – zauważa prof. Maciej Wilczak. – Dodatkowo, zawsze jest to czas na rozmowę, wszyscy możemy się wymieniać się cennymi spostrzeżeniami i doświadczeniami ze swoich ośrodków, z codziennej praktyki lekarskiej – dodaje.

Zaangażowanie prof. Macieja Wilczaka w skuteczną terapię schorzeń ginekologicznych leczonych metodami minimalnie inwazyjnymi zostało docenione przez zarząd amerykańskiego towarzystwa naukowego Society of Pelvic Surgeons, które od 72 lat promuje wykorzystywanie najnowocześniejszych i najskuteczniejszych rozwiązań w tym zakresie. Naukowiec wygłosił wykład podczas zjazdu towarzystwa, który odbył się od 6 do 9 listopada br. w Houston. Ponadto prof. Wilczak został zaproszony do przewodniczenia dyskusji na temat znaczenia minimalnie inwazyjnej chirurgii miednicy mniejszej w skutecznej terapii endometriozy głębokiej po prezentacji dr. Farra Nezhata ze szpitala Premier Gynecologic Oncology NY.

Patronat Honorowy nad tegorocznymi warsztatami oraz zaplanowaną na 2025 rok kolejną edycją objął JM rektor UMP prof. Zbigniew Krasiński.

Idź do oryginalnego materiału